Na Facebooku vyzývali k rabování, odsedí si čtyři roky

Zahraničí Zahraničí
17. 8. 2011 11:23
Trest pro mladé Brity je příliš tvrdý, nesouhlasí ochránci lidských práv
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Dvaadvacetiletý Perry Sutcliffe-Keenan z Warringtonu si 9. srpna ráno sedl k počítači, na sociální síti Facebook založil stránku s názvem "Warringtonské nepokoje" a rozeslal ji čtyřem stovkám lidí.

Když se druhý den ráno, ještě opilý, probudil, vše smazal a omluvil se. Prý to byl vtip.

Nikdo se k němu sice nepřidal, ale dostal se do hledáčku policie. Ve městě totiž vypukla panika, přestože nakonec k žádnému rabování ani násilí nedošlo.

Něco podobné udělal o den dřív i Jordan Blackshaw z Northwiche. Také jeho na domluvené místo "za McDonaldem" následovali pouze policisté, kteří ho okamžitě zatkli.

Exemplární případy

Oba mladíci jsou už za mřížemi. Soud jim vyměřil čtyřletý trest, zatím nejtvrdší, který od začátků nepokojů v Británii padl. Ochránci lidských práv jsou rozčílení: trest je až příliš vysoký, stěžují si. Hlavně vzhledem k tomu, že Sutchliffe-Keenanovy a Blackshawovy výzvy nikdo nevyslyšel.

"Je to výsměch úměrnosti, což je klíčový princip právního systému," řekl televizi Sky News Andrew Neilson z Howardovy ligy pro reformu trestního práva.

Soudce Elgan Edwards naopak dvojici neúspěšných výtržníků nešetřil. "Chtěl jste využít zločinů, jež se děly jinde a přenést je do mírumilovných ulic Northwiche," řekl na účet Blackshawa. Sutcliffe-Keenan podle něj "způsobil opravdovou paniku". Oběma původně hrozilo deset let vězení.

Rozsudky nad facebookovými štváči nejsou jediné, které britští právníci kritizují. Údajně byly soudy "tvrdší než obvykle" v případě obrovského počtu mladých výtržníků. Celkem jich před soudem skončilo 1300, obvinění pak čelí 115.

Britská média navíc nedávno odhalila, že úředníci nabádali soudce, aby se při trestání výtržníků nedrželi obvyklých pravidel a byli přísnější. Advokáti se tak připravují na vlnu odvolání.

 

Právě se děje

Další zprávy