Zavřeme Twitter i Facebook, plánuje po Londýnu Cameron

Radim Klekner Radim Klekner
12. 8. 2011 12:30
Seznam opatření proti výtržníkům má být delší. Nesmí skrývat tvář, vezme se jim majetek
Britský premiér Cameron volá po přísných opatřeních, jež by napříště zabránila rabování.
Britský premiér Cameron volá po přísných opatřeních, jež by napříště zabránila rabování. | Foto: Reuters

Londýn - Policie by měla mít možnost zablokovat sociální sítě, jako je Facebook a Twitter. To v případě, že by v Británii hrozily nové nepokoje, provázené rabováním, které v minulých dnech otřásly velkými městy v zemi.

S tímto návrhem přišel v Dolní sněmovně britský konzervativní premiér David Cameron.

Mladíci, kteří se účastnili plenění, a způsobili tak škody za nejméně 100 milionů liber, se totiž svolávali a koordinovali akce právě přes sociální sítě. Využívali rovněž systém soukromých zpráv BBM, předávaných pomocí chytrých telefonů BlackBerry.

Poslanci Konzervativní strany navrhují i další, přinejmenším neobvyklá opatření: Aby rabující byli napříště označováni "nesmazatelnou" barvou nebo aby je pořádkové síly po zadržení kvůli jejich velkému počtu shromažďovaly na trávníku fotbalových hřišť.

"Svobodný tok informací může sloužit dobru, stejně tak ale může být využit zlem," citoval Camerona deník Independent.

"Přemýšlíme proto společně s policií, tajnými službami a výrobci o tom, zda by bylo správné znemožnit lidem komunikovat pomocí těchto sítí a služeb, když víme, že se snaží konspirovat s cílem šířit násilí, nepokoje a kriminalitu."

Pozor na občanské svobody

Cameronův návrh okamžitě narazil na odpor expertů, ochránců lidských práv i zastánců absolutních svobod.

"Ačkoliv pohnutky předsedy vlády mohou být upřímné, nebude schopen zabránit lidem v tom, aby spolu komunikovali pomocí Facebooku a Twitteru," tvrdí odborník na sociální sítě Graham Cluley.

"Zaznamenáváme na nich značné množství nepříjemných, nenávistných a ilegálních aktivit. Pokud ale už teď nejsme schopni je úspěšně monitorovat, jak chceme zabránit lidem, aby svým přátelům vzkázali, že se všichni setkají v deset večer kupříkladu před místní pobočkou Currys (britský řetězec obchodů s elektronikou, pozn. redakce)?"

"Fakt, že se o něčem podobném vůbec uvažuje, by lidem po celé zemi měl nahnat husí kůži," říká Graham Cluley, mluvčí organizace Big Brother Watch, prosazující "ničím neomezenou občanskou svobodu".

Škrty v rozpočtu policie

Cameron chtěl podle svých slov vyslat jasný signál "naprosté většině občanů dodržujících zákony" a ubezpečit je, že je jeho vláda bude chránit před těmi, kdo zákony porušují.

Ačkoliv se ředitelství metropolitní policie v Londýně k danému problému nevyjádřilo oficiálně, je vůči navrhovanému opatření velmi skeptické. Příštím nepokojům, provázeným rabováním, může podle něj zabránit pouze dostatečný počet policistů v ulicích.

Tento názor je ovšem v rozporu s plány Cameronovy vlády, která počítá s krácením výdajů ministerstva vnitra, a tedy i snižováním počtu policistů v ulicích.

Nepokoje v Londýně ustaly takřka okamžitě poté, co úřady nechaly v Londýně rozmístit namísto běžných šesti tisíc 16 000 policistů.

Ponechat tak vysoký počet strážců veřejného pořádku trvale ve službě je ale finančně neúnosné. Uznává to i labouristická opozice, která jinak úsporné plány Cameronova kabinetu kritizuje na každém kroku. Labour Party při parlamentní debatě konzervativce přesto nijak nešetřila.

"Lidé ve válečné zóně Croydon chtějí vědět, kde policie byla během dlouhých hodin plných rabování," ptal se ve čtvrtek poslanec Malcolm Wicks, zvolený za okrsek Croydon North, ve kterém mladiství vandalové napáchali během třídenních londýnských nepokojů jedny z největších škod vůbec.

Povolat armádu, nebo ne?

Mezi návrhy, jak v budoucnosti předejít scénám, jimž byl Londýn svědkem každou noc od minulé soboty do pondělí, patří další posílení policejních pravomocí. Třeba možnost zatknout každého, kdo odmítne sundat šátek či kapuci, s jejichž pomocí se maskuje. 

V současnosti to mohou policisté požadovat jen na určitých místech, navíc s časovým omezením.

Cameronův kabinet uvažuje také o tom, zda by povinnosti policistů neměla za podobných okolností převzít armáda.

Osobám starším osmnácti let by podle vlády mělo být napříště znemožněno sdružovat se během nepokojů do pouličních gangů, zatímco mladiství by byli nuceni přísně dodržovat noční zákaz vycházení.

Vláda diskutuje také nad opatřením, k nimž přistoupily radnice v Nottinghamu, Greenwichi či Westmisteru. Ty začaly vystěhovávat nájemníky sociálních bytů, kteří se zúčastnili rabování.

Podle názoru některých poslanců by měl být vandalům kompletně zabaven jejich osobní majetek, pokud tedy nějaký mají.

   

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy