Zavřeme Twitter i Facebook, plánuje po Londýnu Cameron

Radim Klekner Radim Klekner
12. 8. 2011 12:30
Seznam opatření proti výtržníkům má být delší. Nesmí skrývat tvář, vezme se jim majetek
Britský premiér Cameron volá po přísných opatřeních, jež by napříště zabránila rabování.
Britský premiér Cameron volá po přísných opatřeních, jež by napříště zabránila rabování. | Foto: Reuters

Londýn - Policie by měla mít možnost zablokovat sociální sítě, jako je Facebook a Twitter. To v případě, že by v Británii hrozily nové nepokoje, provázené rabováním, které v minulých dnech otřásly velkými městy v zemi.

S tímto návrhem přišel v Dolní sněmovně britský konzervativní premiér David Cameron.

Mladíci, kteří se účastnili plenění, a způsobili tak škody za nejméně 100 milionů liber, se totiž svolávali a koordinovali akce právě přes sociální sítě. Využívali rovněž systém soukromých zpráv BBM, předávaných pomocí chytrých telefonů BlackBerry.

Poslanci Konzervativní strany navrhují i další, přinejmenším neobvyklá opatření: Aby rabující byli napříště označováni "nesmazatelnou" barvou nebo aby je pořádkové síly po zadržení kvůli jejich velkému počtu shromažďovaly na trávníku fotbalových hřišť.

"Svobodný tok informací může sloužit dobru, stejně tak ale může být využit zlem," citoval Camerona deník Independent.

"Přemýšlíme proto společně s policií, tajnými službami a výrobci o tom, zda by bylo správné znemožnit lidem komunikovat pomocí těchto sítí a služeb, když víme, že se snaží konspirovat s cílem šířit násilí, nepokoje a kriminalitu."

Pozor na občanské svobody

Cameronův návrh okamžitě narazil na odpor expertů, ochránců lidských práv i zastánců absolutních svobod.

"Ačkoliv pohnutky předsedy vlády mohou být upřímné, nebude schopen zabránit lidem v tom, aby spolu komunikovali pomocí Facebooku a Twitteru," tvrdí odborník na sociální sítě Graham Cluley.

"Zaznamenáváme na nich značné množství nepříjemných, nenávistných a ilegálních aktivit. Pokud ale už teď nejsme schopni je úspěšně monitorovat, jak chceme zabránit lidem, aby svým přátelům vzkázali, že se všichni setkají v deset večer kupříkladu před místní pobočkou Currys (britský řetězec obchodů s elektronikou, pozn. redakce)?"

"Fakt, že se o něčem podobném vůbec uvažuje, by lidem po celé zemi měl nahnat husí kůži," říká Graham Cluley, mluvčí organizace Big Brother Watch, prosazující "ničím neomezenou občanskou svobodu".

Škrty v rozpočtu policie

Cameron chtěl podle svých slov vyslat jasný signál "naprosté většině občanů dodržujících zákony" a ubezpečit je, že je jeho vláda bude chránit před těmi, kdo zákony porušují.

Ačkoliv se ředitelství metropolitní policie v Londýně k danému problému nevyjádřilo oficiálně, je vůči navrhovanému opatření velmi skeptické. Příštím nepokojům, provázeným rabováním, může podle něj zabránit pouze dostatečný počet policistů v ulicích.

Tento názor je ovšem v rozporu s plány Cameronovy vlády, která počítá s krácením výdajů ministerstva vnitra, a tedy i snižováním počtu policistů v ulicích.

Nepokoje v Londýně ustaly takřka okamžitě poté, co úřady nechaly v Londýně rozmístit namísto běžných šesti tisíc 16 000 policistů.

Ponechat tak vysoký počet strážců veřejného pořádku trvale ve službě je ale finančně neúnosné. Uznává to i labouristická opozice, která jinak úsporné plány Cameronova kabinetu kritizuje na každém kroku. Labour Party při parlamentní debatě konzervativce přesto nijak nešetřila.

"Lidé ve válečné zóně Croydon chtějí vědět, kde policie byla během dlouhých hodin plných rabování," ptal se ve čtvrtek poslanec Malcolm Wicks, zvolený za okrsek Croydon North, ve kterém mladiství vandalové napáchali během třídenních londýnských nepokojů jedny z největších škod vůbec.

Povolat armádu, nebo ne?

Mezi návrhy, jak v budoucnosti předejít scénám, jimž byl Londýn svědkem každou noc od minulé soboty do pondělí, patří další posílení policejních pravomocí. Třeba možnost zatknout každého, kdo odmítne sundat šátek či kapuci, s jejichž pomocí se maskuje. 

V současnosti to mohou policisté požadovat jen na určitých místech, navíc s časovým omezením.

Cameronův kabinet uvažuje také o tom, zda by povinnosti policistů neměla za podobných okolností převzít armáda.

Osobám starším osmnácti let by podle vlády mělo být napříště znemožněno sdružovat se během nepokojů do pouličních gangů, zatímco mladiství by byli nuceni přísně dodržovat noční zákaz vycházení.

Vláda diskutuje také nad opatřením, k nimž přistoupily radnice v Nottinghamu, Greenwichi či Westmisteru. Ty začaly vystěhovávat nájemníky sociálních bytů, kteří se zúčastnili rabování.

Podle názoru některých poslanců by měl být vandalům kompletně zabaven jejich osobní majetek, pokud tedy nějaký mají.

   

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy