Anglie hlásí další klidnou noc, řádění má už pátou oběť

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
12. 8. 2011 9:03
V londýnské nemocnici zemřel muž, jehož výtržníci zranili, když hasil dům
Pojišťovny po řádění z počátku týdne odhadují škody na 225 milionů liber.
Pojišťovny po řádění z počátku týdne odhadují škody na 225 milionů liber. | Foto: Reuters

Londýn - Nepokoje ve Velké Británii mají pátou oběť. Ačkoliv města byla druhou noc po sobě klidná, v nemocnici zemřel 68letý muž.

Výtržníci Richarda Manningtona Bowese vážně zranili v pondělí, když se pokoušel hasit dům v londýnské čtvrti Ealing. Policie smrt označila za vraždu a pátrá po pachatelích.

Už v úterý zemřel v nemocnici šestadvacetiletý muž, který byl postřelen v autě v londýnské čtvrti Croydon. Jako vraždu vyšetřuje policie i smrt tří mužů, do nichž najelo v Birminghamu auto ve chvíli, kdy střežili ulice ve své čtvrti.

V metropoli byl v noci klid, hlavně díky posíleným oddílům policie hlídkujícím v ulicích. Zatímco běžně bývá v noci v Londýně nasazeno do pochůzkové služby 2500 policistů, od středy je to 16 tisíc.

"Londýn prožil druhou klidnou noc a já doufám a modlím se, aby to tak zůstalo," komentoval situaci zástupce velitele městské policie Steve Kavanagh.

Soudy musí pracovat i v noci

Zatímco policie hlásí klid, plné ruce práce měly soudy. Ty projednávaly stovky případů drancování a rabování. Počet obviněných je takový, že soudy nepřetržitě pracovaly i v nočních hodinách.

Mají nelehkou situaci, protože mnoho vandalů, kteří v minulých dnech terorizovali řadu britských měst, skrývalo při rabování svůj obličej a jejich identifikace je obtížná. Celkem bylo zatčeno asi 1500 lidí.

Podle předběžných odhadů pojišťovacích společností škoda způsobená zuřivým davem překročila hranici 225 milionů eur (5,5 miliardy korun). Vláda oznámila založení zvláštního fondu ve výši 22 milionů eur, který má poskytnout pomoc poškozeným živnostníkům, jejichž obchody byly zničeny a vyloupeny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy