Facebook straší psychology. Vychovává mladé narcisty

Věda a Příroda
14. 8. 2011 9:20
Experti řeší, kdo má dnes větší vliv na dospívající. Facebook, nebo rodiče?
A jedna síť vládne všem...
A jedna síť vládne všem... | Foto: Repro Aktuálně.cz

Washington - Facebook u teenagerů podporuje narcismus - přehnaný obdiv k sobě samému a následné arogantní vystupování vůči druhým.

Kromě toho může mít nadměrné užívání multimédií a technologií i negativní dopady na zdraví mladších uživatelů, včetně úzkosti, náchylnosti k depresím a dalším psychologickým problémům.

Navíc se zvyšuje jejich náchylnost k pozdějším zdravotním problémům. Tyto a další závěry psychologických studií zazněly na konferenci Americké psychologické společnosti.

"Zatímco asi nikdo nemůže popřít, že Facebook proměnil celou oblast sociálních interakcí - obzvláště mezi mladými lidmi - až teď se seznamujeme s výsledky seriózního psychologického výzkumu, ukazujícího jak jeho klady, tak zápory," říká Larry D. Rosen, profesor psychologie z California State University.

Kromě teenagerů se psychologové zaměřili i na lidi na počátku dospělosti. Ti z nich, kteří na strávili mnoho času na Facebooku, vykazovali častěji znaky různých psychologických poruch, včetně asociálního chování, mánií a tendencí k agresivitě.

V těchto případech však může být častá přítomnost na sociální síti stejně jako příčinou i pouhým průvodním jevem těchto poruch.

Rozptýlení i pomoc

Na druhou stranu ukazují tito lidé lepší schopnost empatie - alespoň té virtuální.

Potvrdilo se i to, co mnozí tuší - skutečnost, že Facebook má velkou schopnost rozptylovat. Mezi studenty a žáky všech stupňů studia došlo u těch, kteří alespoň jednou za čtvrt hodiny zkontrolovali svůj účet, ke zhoršení studijních výsledků a zhoršení známek.

Ze sociálních sítí však těží například introvertní dospívající, kteří se pomocí nich učí socializovat se z "bezpečí" svého "chytrého" telefonu nebo notebooku.

Stejně je to hlavně o výchově

Rodičům psychologové doporučují vyhnout se různým sledovacím praktikám činnosti svých potomků na webu. Je jen otázkou krátkého času, jak ji obejdou.

Základní rada, která k rodičům od psychologů míří, zní: "Trochu mluvit, hodně poslouchat."

 

Právě se děje

Další zprávy