Novináři dostali exkluzivní příležitost natočit začátek ukrajinské dronové operace. "Naše drony mohou útočit na vzdálenost až dvou tisíc kilometrů. Nejen, že to dokážou, ale už to dělají," říká Fidel, jeden ze zakladatelů 14. pluku bezpilotních leteckých systémů.
Ruské ministerstvo obrany například v pátek (24. ledna) tvrdilo, že odrazilo noční ukrajinský útok, do kterého mělo být zapojeno přes 120 dronů a s cílem zasáhnout v třinácti regionech.
Ukrajinci naopak uvedli, že útok zasáhl ropnou rafinerii a továrnu na mikročipy v Brjanské oblasti, přičemž záběry zveřejněné na internetu ukazují obrovský oblak kouře a plamenů, který pohltil ropnou rafinerii v ruské Rjazaňské oblasti.
"Naším hlavním cílem je útočit na logistická centra v týlu, muniční sklady a zmenšit tlak našeho nepřítele na frontě," vysvětluje před dronem Ljutyj (Zuřivý) maskovaný velitel praporu operátorů dronů s volacím znakem Casper. Letoun za jeho zády může nést bojovou hlavici o váze až 75 kilogramů.
Ukrajinský 14. pluk bezpilotních leteckých systémů, který čítá několik stovek lidí, analytiky a inženýry, se zaměřuje speciálně na údery na velké vzdálenosti. Podle Fidela je zodpovědný za mnoho významných útoků, včetně úderu na ruskou leteckou základnu Engels, která se nachází asi 730 kilometrů jihovýchodně od Moskvy a slouží jako základna pro ruské strategické bombardéry.
Ukrajina drží většinu svého vojenského programu dronů v tajnosti, protože v něm vidí neocenitelný způsob, jak oslabit rozsáhlou vojenskou průmyslovou základnu Ruska. Sama nemá tak obrovský arzenál střel dlouhého doletu jako nepřítel.
"Často informujeme o věcech, o kterých už napsala média. Ale pochopitelně si spoustu z toho, co děláme, necháváme pro sebe," říká Fidel, který si zároveň uvědomuje, že samotné drony nemohou změnit průběh války.