Praha - Evropa se v posledních měsících ocitá pod náporem migračních vln, a to zejména ze Sýrie. Na cestě, která jim má zabezpečit nový a lepší život, uprchlíci využívají především dva nástroje - mobilní telefon a sociální síť Facebook.
Na facebookových stránkách v arabštině si uprchlíci zjišťují důležité informace již před samotnou cestou. Sdílí mezi sebou například ceny a poplatky, které musí zaplatit, telefonní čísla na převozníky, ale i další informace, jako například časové rozvrhy odjezdu lodí nebo varování před nebezpečím, které je během cesty může potkat.
Podle arabisty Jana Čuříka existuje asi pět takových facebookových stránek, které jsou intenzivně využívány. Nejintenzivněji stránka nazvaná "Karádžát al-mušantatín". “V překladu se to dá přeložit přibližně jako platforma nebo valník pro bloudící s taškami,” uvedl Čuřík.
“Povaha hlavních postů se na stránce ale průběžně mění,” upozornil český arabista s tím, že od léta letošního roku se největší počet příspěvků týká snahy někoho se dopátrat. Rodiny se pomocí sociálních sítí snaží získat informace o těch členech rodiny, kteří po cestě z Turecka nebo Sýrie do střední Evropy zmizeli a o kterých nemají žádné zprávy.
Kromě nalezení svých nejbližších se migranti snaží také nalézt odpovědi na své pragmatické dotazy týkající se Německa a Rakouska. Mnoho příspěvků upozorňuje na nebezpečí mořských přesunů, nebo se věnuje vyvrácení tzv. hoaxů, tedy zpráv obsahující nepřesné, zkreslené informace, účelově upravené polopravdy nebo směsku polopravd a lží.
Na existenci facebookových stránek v arabštině upozornila na svém Twitteru například i válečná reportérka dubajské televize Al Aan TV Jenan Moussa. Podle ní je jedním z důvodů, proč Syřané nyní cestují do Evropy, tzv. Facebook faktor. “Myslím, že je to rozhodující, ale podceňovaný faktor. Mnoho Syřanů, které jsem potkala, využívá Facebook k naplánovaní své cesty,” napsala Moussa na svém účtu.
Mobilní telefony se tak stávají pro uprchlíky nejcennější věcí, kterou mají, načež reaguje i Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Ten podle New York Times rozdělil mezi Syřany v Jordánsku již 33 000 SIM karet a 85 704 solárních svítilen, které mohou být použity na nabíjení telefonů.
Není to však poprvé, kdy sociální sítě hrají významnou roli v arabském světě. Facebooku je připisován důležitý vliv na události tzv. arabského jara před čtyřmi lety.
“Za arabského jara v roce 2011 se zdálo, že vytvářejí nový typ demokratické komunikace, jehož prostřednictvím mladá generace dokáže ozdravit stagnující autoritativní společnosti,” potvrdil rozšíření sociálních sítí v arabském světě i arabista Luboš Kropáček.
“Pak se těchto médií chopili islamističtí radikálové a dnes s nimi úspěšně pracuje i Islámský stát,” upozornil Kropáček. Zároveň dodal, že migrace nejsou produktem Islámského státu, ani jiných islamistických proudů, ale v drtivé většině jde o útěky lidí, kteří už ve své zemi nevidí jinou perspektivu než hrozbu nebo realitu smrti.
Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!