Vypukl hrozný chaos a šílenství. Svědectví z místa, kde policie rozehnala běžence slzným plynem

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
16. 9. 2015 22:05
Maďarská policie "pokropila" běžence, kteří tábořili u srbského hraničního přechodu Horgoš, slzným plynem a vodními děly. Reagovala tak na incident, při němž se skupinka mladíků snažila překonat hraniční plot. Plyn ale zasáhl i rodiny s malými dětmi, kterých je v táboře bezpočet. Vypukla panika. Při útěku se řada lidí zranila. Česká dobrovolnice a slovenský humanitární pracovník, kteří byli přímo v místě střetu, pro Aktuálně.cz popsali, co se v Horgoši stalo a jaká je tam situace teď.
Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš.
Zásah policie na přechodu Röszke-Horgoš. | Foto: Reuters

Röszke/Horgoš (maďarsko-srbská hranice) - Ta scéna se tu opakovala už mockrát. Skupinka běženců, kteří sem - na přechod Horgoš na srbské straně hranice s Maďarskem - bez přestání proudí už několik dní, se přiblížila k vysokému plotu a snažila se ho rozbít nebo překonat.

Tentokrát to ale bylo jiné. Maďarská policie, jež plot hlídala, se rozhodla zakročit. Použila slzný plyn.

Jenže zasáhla nejen mladíky u plotu, ale také stovky dalších lidí, kteří v zóně mezi dvěma hraničními přechody - menším pro pěší a větším na dálnici - tábořili.

"Vypukl hrozný chaos, úplné šílenství," popsal pro Aktuálně.cz Marián Cehelník, pracovník slovenské odbočky humanitární organizace Člověk v tísni, který byl v té době přímo na místě. "Byly tam rodiny s dětmi, těhotné ženy..." popisuje.

Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici.
Běženci se tísní před jedním z plotů na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters

Touha po informacích

Podle Cehelníka se situace v Horgoši zkomplikovala po půlnoci z pondělí na úterý. "O půlnoci vstoupil v platnost nový maďarský zákon, do jedné hodiny pak Maďaři ještě nechali lidi přes hranici přecházet a poté ji uzavřeli. Jenže sem stále proudili další a další," líčí.

U hranice tak vznikl "velmi improvizovaný tábor".

"Tady u nás není dostatek stanů, karimatek a až dnes jsme sehnali chleba a vodu. O všechno se tu starají dobrovolníci. Srbská vláda nedělá nic, vůbec nic," dodává. Potíže přišly záhy.

"My se tu snažíme zajistit, co umíme, ale lidé potřebují informace. A ty my jim dát neumíme," popisuje Cehelník, jak ke středečnímu konfliktu mezi běženci a policií v Horgoši došlo.

Právě proto se podle něj malé skupinky migrantů čas od času - většinou za hlasitého skandování - už dříve pokusily demonstrativně "napadnout" maďarský plot.

Maďarská pořádková policie zasahuje
Maďarská pořádková policie zasahuje | Foto: Reuters

Svou středeční reakcí policisté běžence naprosto zaskočili. "Bylo to šílenství, co se tu pak odehrálo. Házely se předměty, hořely barikády, policie odpovídala vodními děly. Lidé prchali a dost z nich utrpělo zranění," říká slovenský humanitární pracovník.

Tři vlny

Přímo na místě byla v době policejního zásahu i Marta Kaslová, dobrovolnice z Prahy. Se svými dvěma přáteli sem přijela v úterý (hranici se pokoušeli přejet už v pondělí, ale Srbové je s nákladem přikrývek a další pomoci do země nevpustili).

"Podle mě prostě vznikla fáma, že Maďaři otevírají hranici - v což zdejší lidé neustále věří," řekla v rozhovoru s Aktuálně.cz. "Lidé pak začali běžet a tlačit se k tomu místu. Šli s dětmi a Maďaři je nekompromisně kropili slzným plynem."

"To byla první vlna paniky, pak následovaly ještě dvě další. Kluky, co tam u plotu pořvávali, jsme všichni slyšeli. Ale stalo se to mockrát, neviděli jsme žádnou otevřenou hrozbu," popisuje incident, který reakci maďarských policistů vyvolal.

Po prvním vypuštění slzného plynu dobrovolníci v táboře běžence přemlouvali, aby se s dětmi přesunuli jinam. "Ale to víte - ty stany, co by tam nechali, jsou to jediné, co mají. A třeba malý batůžek. Někteří odešli, ale někteří nás neposlechli," vysvětluje.

Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici.
Maďarská policie zasahuje proti běžencům na srbsko-maďarské hranici. | Foto: Reuters

Žena s kojencem v náruči

Když policisté vypustili plyn a vodu z děl potřetí, hodně lidí podle Kaslové potřebovalo ošetřit. "Viděla jsem asi šest srbských sanitek. I k nám chodili lidé a hledali pomoc. Je tu strašně rodin s malými dětmi."

Jedním z lidí, kteří se na Martu Kaslovou po zásahu slzným plynem obrátili, byla asi 25letá žena s čtyřtýdenním kojencem v náruči.

"Prosila mě, říkala, že hledá, kde budou ona a dítě 'safe' (v bezpečí). Ale já jsem jí nemohla pomoct," líčí.

Poblíž přechodů sice stojí opuštěné boudy Duty Free shopů, dobrovolníci se ale báli, že by se matky s dětmi snažily do malých místností vtěsnat a v panice by se ušlapaly. Když líčí zoufalou situaci v provizorním táboře, v pozadí je slyšet houkání sanitek.

"Ještě boty"

Aktuálně.cz se svědky zásahu mluvilo ve středu krátce po osmé hodině večerní. Tou dobou už byl v táboře v Horgoši relativní klid.

"Lidé si tu mezi sebou neuvěřitelně pomáhají," říká Marta Kaslová.

Dobrovolníkům, kteří se od rána do večera prodírají davem a rozdávají potraviny z tašek na ramenou, právě dorazila profesionální pomoc. Velký kamion, jehož osádka ohlásila, že veze jídlo pro všechny.

"Ještě bychom potřebovali boty," říká česká dobrovolnice. "Jak lidé v panice utíkali, ty svoje poztráceli. A teď tu chodí bosi."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy