Odešli jsme za bezpečím. Migranti na hranicích s USA se bojí o svůj osud, nechtějí od dětí

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
Aktualizováno 21. 6. 2018 19:45
Během minulého měsíce bylo kvůli "nulové toleranci" odděleno od rodičů přes 2300 dětí. Trump rozdělování rodin zrušil, o dalším vývoji rozhodne Kongres.
Prezident Trump ustoupil: Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům | Video: Reuters, Asociated Press

Washington - "Ani zvířata neopouštějí svá mláďata. Všichni jsme lidé. Nikomu by se nelíbilo, kdyby ho odtrhli od dítěte," citoval ve středu zpravodajský web USA Today Kelvina Martineze z Hondurasu.

Dvaatřicetiletý muž spolu se zástupy dalších migrantů "uvázl" na americko-mexické hranici. Do Spojených států prchal se svým pětiletým synem Elgadem za vidinou lepšího života.

Jenže ta se lidem, kteří utíkají ze států Střední Ameriky, po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu pomalu rozplývá před očima.

"Odešli jsme, aby byla moje rodina v bezpečí, ne za tímhle," postěžoval si i Lester Morales z Guatemaly. Morales se ke hranici se Spojenými státy dostal s tříletým synem Josém Fernandem, doma mu místní gangy opakovaně hrozily smrtí.

Stejně jako Martinez prý navíc ani on netušil, že se migrační politika USA v poslední době "vyhrotila" natolik, že pohraniční stráž od sebe začala oddělovat rodiny. Morales si jen těžko dovede představit, že by i on měl syna opustit. Už během útěku navíc přišel o manželku i druhé malé dítě, když se skupina, se kterou rodina cestovala, před více než týdnem v Mexiku "roztrhla". "On je vším, co mi zbylo," říká o svém synovi.

Trump kontroverzní rozdělování rodin zrušil

Minulý měsíc začala platit Trumpova politika takzvané "nulové tolerance". Podle ní je nelegální překročení hranice do USA trestný čin. Migranti pak putují do vazby, kam s nimi ale podle zákona nesmí děti. Hlavně proto se celá situace v posledních týdnech tak vyhrotila.

Mezi 5. květnem a 9. červnem bylo na základě Trumpova zákona od rodičů násilně odtrženo více než 2300 dětí. K velmi ostré kritice nemilosrdné migrační politiky, kterou provázelo rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů, se přidali například kanadský premiér Justin Trudeau nebo papež František.

Trump ji proto tuto středu exekutivním příkazem zmírnil. Nulová tolerance platí dál, ale děti mohou nově s rodiči putovat do vazby. Není ale úplně zřejmé, jak to s nimi bude dál. Podle zákona, který pochází ještě z roku 1997, totiž děti nesmí pobývat za mřížemi déle než dvacet dní. 

"Budeme mít velmi nepropustné hranice, ale necháme rodiny pohromadě," prohlásil ve středu Trump, který čelil ještě o to větší vlně negativních reakcí, když v minulých dnech prosákly na veřejnost záběry, na nichž jsou mnohdy velice malé děti drženy v otřesných podmínkách. Na videích je slyšet i dětský pláč. 

Jak ale upozornila televize ABC, narychlo přijatý exekutivní příkaz neříká nic ani o tom, kdy a zda vůbec se více než dva tisíce již odebraných dětí se svými rodiči znovu shledá.

"Přišli jsme sem bojovat za naše děti. Vydělat a naučit je, jak pracovat. Není správné, že tohle dělají," řekl ještě před zmírněním zákona na adresu amerických úřadů 35letý Humberto Umul z Guatemaly. Nový život chtěl začít poblíž své tety v New Yorku. O tom, že ho brzy oddělí od syna, nevěděl.

Umul opustil svůj domov poté, co jeho vesnici na začátku června poničila erupce sopky Fuego. Okolí zasypala sopečným prachem a Umul nemohl najít práci, aby zajistil rodině jídlo.

"Nejsme kriminálníci"

Lidé prchají ze států Střední Ameriky hned z několika důvodů - kvůli vysoké kriminalitě, násilným gangům, hospodářským potížím i přírodním katastrofám. A podle webu BBC uprchlíků v poslední době stále přibývá.

Například letos v dubnu se podle amerického Úřadu pro cla a ochranu hranic (CBP) k americko-mexické hranici "nahrnulo" přes 50 tisíc uprchlíků, zatímco ve stejný měsíc minulý rok šlo o necelých 16 tisíc. 

"Mnoho lidí si myslí, že jsme utekli, protože jsme kriminálníci. Nejsme - jsme lidé, kteří žijí ve své zemi ve strachu. Jediné, co chceme, je žít v místě, kde naše děti mohou svobodně běhat, kde se nebudou bát jít do obchodu," řekla pro BBC Maritza Floresová ze Salvadoru.

"Opouštíme naše země pod hrozbou. Necháváme za sebou naše domovy, naše příbuzné, naše přátele."

Trump se přitom v minulosti nechal opakovaně slyšet, že migranty ve své zemi nechce, protože s sebou přináší problémy, jako je například kriminalita.  

O dalším osudu uprchlíků by měli rozhodnout senátoři v Kongresu. Hlasovat budou o dvou návrzích novely migračního zákona, které kromě momentální situace migrantů řeší například i financování výstavby mexické zdi. 

Video: Děti migrantů oddělené na hranicích od rodičů skončily v texaském detenčním zařízení

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy