Video: Otřesné záběry dětí na hranicích USA. Přebývají v klecových kójích oddělené od rodičů

Zahraničí Zahraničí
20. 6. 2018 10:02
Trumpovu politiku "nulové tolerance" vůči migrantům kritizuje Mexiko, OSN i nevládní organizace.
Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters

Washington - Spojené státy šokovaly záběry dětí migrantů, které americké úřady oddělují od rodičů. Drží je v otřesných podmínkách v místnostech, kde jsou od okolí odděleny klecemi a pletivem.

Podle politiky "nulové tolerance" prezidenta Donalda Trumpa je od května nelegální překročení hranice do USA trestný čin. Migranti okamžitě putují do vazby. Tam s nimi ale podle zákona nemohou jít jejich děti. Jsou proto násilně odtržené od svých rodičů a končí v provizorních táborech.

Za drsné oddělování rodin vládu USA kritizují aktivisté, opozice i OSN nebo Mexiko. "Chci jménem vlády a mexického lidu vyjádřit kategorické a energické odsouzení těchto krutých a nehumánních postupů," upozornil mexický ministr zahraničí Luis Videgaray. Podle něj Mexiko nemůže být lhostejné k něčemu, co je jasným porušováním lidských práv.

Migranti, kteří jsou na hranicích oddělení od dětí, nejčastěji pochází z Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru. Děti po odtržení od rodičů žijí v otřesných podmínkách, například v provizorních stanech. Další tábory vznikly v narychlo přebudovaných skladech nebo supermarketech.

Spojené státy minulý týden informovaly, že jejich úřady oddělily po přechodu hranic od rodičů od 19. dubna do 31. května 2342 dětí.

Do debaty o separaci dětí migrantů se zapojily také dvě první dámy USA, nynější - Melania Trumpová a bývalá - Laura Bushová. První z nich násilné rozdělování přistěhovaleckých rodin "velmi nerada vidí", druhé osud dětí "láme srdce".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy