Prezident Trump ustoupil: Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2018 0:00
Postup amerických úřadů se zostřil. Migranti, kteří bez povolení vstoupí do USA, putovali do vazby a jejich děti do internátní péče.
Prezident Trump ustoupil: Zrušil kritizované odebírání dětských migrantů rodičům | Video: Reuters, Asociated Press

Washington - Americký prezident Donald Trump podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů. Oznámil to Bílý dům. Při podpisu prezident zdůraznil, že jeho dosavadní politika nulové tolerance vůči nelegální migraci se nemění.

Trumpův krok narazil na kritiku lidskoprávních organizací a demokratických kongresmanů, podle nichž je nedostatečné a nejasné. Za hlavní problém experti označují otazníky nad osudem dětí po uplynutí dvacetidenní lhůty, kterou precedentní rozhodnutí amerického soudu povoluje pro umístění dětí s rodiči ve vězení.

Oddělování dětí od rodičů zatčených na hranicích vyvolalo v minulých dnech tvrdou kritiku ze strany demokratů, liberálních médií i části republikánských kongresmanů. Vyčítali hlavě státu, že zneužívá osud malých dětí k tlaku na Kongres, aby schválil konzervativní reformu migračních zákonů. O dvou návrzích novely má ve čtvrtek americký parlament hlasovat, výsledek je ale podle médií nejistý.

"Jde o to, držet rodiny pohromadě, a zároveň zajistit velmi mocné a silné hranice," prohlásil podle agentury Reuters Trump při podpisu dekretu. Jeho nařízení ukládá úřadům, aby rodiny migrantů nerozdělovaly a řešily jejich kauzy přednostně. S budováním přístřeší pro internované má pomoci ministerstvo obrany, uvažuje se podle médií o využití čtyř vojenských základen.

Sněmovna reprezentantů USA by měla ve čtvrtek hlasovat o návrhu zákona, jenž by zákaz sporné praxe zakotvil přímo v zákoně. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa dříve zpřísnila postup proti přistěhovalcům bez dokladů, což vyústilo v odebírání dětí migrantů jejich rodičům.

Fakt, že od května do začátku června úřady takto odebraly přes 2300 dětí, vyvolával kritiku nejen ze strany americké veřejnosti, ale také v zahraničí.

Že se bude ve čtvrtek hlasovat, oznámil republikánský předseda sněmovny Paul Ryan. Schvalovací proces nicméně není jednoduchý, protože republikáni nejsou jednotní v přístupu k migrační otázce, což vyústilo ve vznik dvou republikánských návrhů.

Zatímco postoj konzervativců je nekompromisní a nedává ilegální migraci žádnou šanci, umírněné křídlo strany chce zákonem ochránit aspoň mladé přistěhovalce, kteří se v USA ocitli jako děti. Finance na budování zdi na americko-mexické hranici a zpřísnění hraničních kontrol, což jsou Trumpovy požadavky, obsahují oba návrhy.

Ryan ještě nedávno kongresmany ujišťoval, že umírněný návrh, který má naději na schválení, má prezidentovu podporu. Trump ale následně novinářům řekl, že umírněnou verzi rozhodně nepodepíše. V úterý však na schůzce s vedením republikánské většiny v Kongresu prohlásil, že vzhledem k sílící nevoli ohledně rozdělování rodin podpoří kterýkoliv z imigračních zákonů, který projde Sněmovnou reprezentantů.

Nynější krize, která podle Trumpa vyplývá z neochoty demokratů reformovat imigrační zákony, je odrazem zpřísněného postupu vůči nelegální migraci. Migranti, kteří bez povolení vstoupí do USA, nyní putují do vazby a jejich děti do internátní péče.

Kvůli rozdělování rodin se na Washington s žádostí o nápravu obrátili i někteří zahraniční představitelé. Britská premiérka Theresa Mayová vyjádřila hluboké znepokojení nad obrázkem dětí držených v klecích a kanadský premiér Justin Trudeau označil oddělování dětí za špatné a nepřijatelné.

Video: Otřesné záběry dětí na hranicích USA. Přebývají v klecových kójích oddělené od rodičů

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy