Musíme vládnout srdcem. Melania Trumpová překvapivě promluvila, kritizuje rozdělování rodin migrantů

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 6. 2018 11:43
Americká první dáma se výjimečně vyjádřila k politice, když přes svou tiskovou mluvčí kritizovala odtrhávání dětí migrantů od rodičů.
První dáma Melania Trumpová v poslední době na veřejnosti příliš nevystupuje a jen zřídka komentuje politiku.
První dáma Melania Trumpová v poslední době na veřejnosti příliš nevystupuje a jen zřídka komentuje politiku. | Foto: Reuters

Washington - Dvacet dětí v jedné místnosti vytvořené z kovového plotu připomínající klec. Mají lahve s vodou, chipsy a deky. Rodiče a příbuzní jsou v nedohlednu. O ty nejmenší se musí postarat teenageři, kteří třeba dokážou vyměnit plenu.

Na hranicích Spojených Států a Mexika jsou v takových podmínkách stovky dětí. Jejich rodiče americké úřady zadržely kvůli nelegálnímu překročení hranic. Ony tady zatím čekají pod zámkem.

Světla tu svítí i v noci. Z uzavřených prostor můžou děti jít jen na společné mobilní toalety.

V chladném a tmavém velkoskladu v texaském městě McAllen reportéři z agentury AP spatřili přes 200 takových dětí. Místo je výsledkem rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zpřísnit postihování nelegální migrace. Pokus o přechod hranic do USA je trestným činem a zadržené osoby skončí ve vazbě. A protože americké zákony zakazují posílat do věznic děti s jejich provinilými rodiči, jsou potomci migrantů odděleně internováni v provizorních ubytovnách.

Nové nařízení platí od května. V období mezi 19. dubnem a 31. květnem už ale bylo podle ministerstva vnitřní bezpečnosti takovým způsobem od rodičů odtrženo na 2000 dětí.

Jejich rodiče nejsou daleko, nemají s nimi ale žádný kontakt. Sedí zatčení na druhém konci velkoskladu. Celkem je v McAllen podle pohraniční stráže zhruba 1100 lidí, část z toho jsou děti odtržené od rodičů, dospělí a rodiče s dětmi.

Melania Trumpová to "nerada vidí"

Vláda hovoří o "nulové toleranci" ilegální migrace. Záběry na plačící děti a rozdělené rodiny ale pobuřují nejen opozici. Do vzrušené debaty o osudu dětí internovaných na jižních hranicích se nečekaně vložila i první dáma Melania Trumpová. Přes svou tiskovou mluvčí vzkázala, že násilné rozdělování rodin "nerada vidí". 

"(Melania Trumpová) věří, že musíme být zemí, která respektuje všechny zákony, ale také zemí, která vládne srdcem," cituje CNN její tiskovou mluvčí.

K Trumpové se přidala i bývalá první dáma Laura Bushová, které osud dětí "láme srdce". Organizace na ochranu lidských práv a církev označuje Trumpovu politiku za nehumánní.

Trumpova manželka viní ze situace obě strany; demokraty za to, že nejsou schopni přinést na stůl protinávrh. "Doufá, že obě strany barikády se nakonec dají dohromady a dospějí k úspěšné přistěhovalecké reformě," uvedla mluvčí.

Laura Bushová je ve své kritice odvážnější. Podle ní je Trumpova politika příliš krutá a nemorální. "Důvodem odtrhávání dětí od rodin je politika nulové tolerance vůči jejich rodičům, kteří jsou obviněni z nezákonného překročení hranic," napsala v americkém listu Washington Post.

Demokraté obviňují prezidenta, že si touto krutou praxí vynucuje souhlas kongresmanů s reformou migrační politiky, která dlouhé měsíce vázne v parlamentu. Trump žádá zpřísnění přistěhovaleckých pravidel, stavbu hraniční zdi a řešení osudu mladých migrantů, kteří se v USA ocitli jako děti.

Trauma dětí

Bílý dům zase kritizuje opozici i média z přehánění. Objevují se zprávy o plačících dětech, které jsou vytrháváni z náručí rodičů a zoufalé matky, které nedokážou najít své děti. Agentura spravující zařízení ujišťují, že každý dostane dostatek jídla, má přístup k toaletám, sprchám, čistému oblečení a lékařské péči.

"Ty děti, které jsou uvnitř, jsou už traumatizovány. Nezáleží na tom, jestli je tam zametená podlaha a mají ustlané postele," prohlásil po nedělní návštěvě detenčního centra demokratický senátor Jeff Merkley.

Video: Ve Španělsku zakotvila "nechtěná" loď s migranty

Konečně v bezpečí. Lodě s migranty, které odmítla Itálie, přistály ve španělské Valencii | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy