Trumpova "válka" se sousedy bude muset utichnout. USA s nimi budou v roce 2026 hostit MS ve fotbale

Daniel Anýž Daniel Anýž
18. 6. 2018 8:09
USA, Kanada a Mexiko společně uspořádají mistrovství světa ve fotbale 2026. Za éry amerického prezidenta Donalda Trumpa se z nich ale stávají nepřátelé.
Americký prezident Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau.
Americký prezident Donald Trump a kanadský premiér Justin Trudeau. | Foto: Reuters

Washington - Oči fotbalových fanoušků celého světa směřují do Ruska. A hodně se v té souvislosti hovoří o tom, že nejpopulárnější sport má svého druhu léčitelskou schopnost.

Kdo sedí u televizorů a fandí, zpravidla nezlobí, nemyslí na politiku a sváry utichají. A nemusí přitom ani jít o aktuální mistrovství. Mistrovství světa ve fotbale 2026 společně uspořádají tři země: USA, Kanada a Mexiko.

Státy jsou tradičními spojenci, ale klíčové slovo "společně" se k nim právě nyní vůbec nehodí.

S oběma svými sousedy se rozhádal americký prezident Donald Trump. V historii vztahů na severoamerickém kontinentě jde za posledních padesát let o bezprecedentní situaci.

Jdeme do toho společně

Může to teď fotbal napravit? Přinejmenším je to jedno z mála témat, ne-li jediné, kde se země aktuálně shodnou. Ukázaly to už i reakce státníků všech tří zemí na rozhodnutí FIFA.

"USA společně s Mexikem a Kanadou právě získaly mistrovství světa ve fotbale. Gratulace - pořádný kus tvrdé práce," slavil na Twitteru Donald Trump.

Mexický prezident Enrique Peňa Nieto pak na svůj Twitter umístil nadšené video a nechal si v něm záležet i na tom, aby v jeho závěru také zdůraznil, že všechny pořadatelské země jsou "pevně semknuty" - že do toho jdou "společně". A doplnil to rozhodným gestem zaťaté pěsti.

A také Justin Trudeau, premiér Kanady, kde je fotbal zdaleka méně populární než v Mexiku (i než v USA), vyjádřil radost. "Dobrá zpráva dnes ráno: FIFA World Cup 2026 přichází do Kanady, USA a Mexika," napsal na Twitter. A také on pogratuloval všem, kdo se zasloužili o vítězný pořadatelský návrh.

Svět přitom ještě předminulý víkend přitom na závěr summitu G7 v Quebecu sledoval ostrou roztržku mezi kanadským premiérem a americkým prezidentem.

Pohádám se, s kým si vzpomenu

"Pro Kanadu je to urážlivé," komentoval Trudeau rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz oceli a hliníku do USA. Kanadského premiéra irituje, že Bílý dům zavedení cel zdůvodňuje ochranou "národní bezpečnosti" Spojených států.

Trump ovšem nepropásl šanci, aby Trudeauovi jeho kritiku vrátil. Cestou do Singapuru na summit se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem označil kanadského premiéra za "velmi nečestného a slabého" a stáhl svůj podpis pod společným komuniké G7.

A Trumpův tržní poradce Peter Navarro si pak ještě přisadil, když prohlásil, že Trudeau "bude mít v pekle vyhrazeno zvláštní místo".

Vedle aktuálního sporu o cla na dovoz oceli a hliníku, které platí vedle Kanady i pro Mexiko, se už od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu obě země dostaly do sporu s USA kvůli dohodě NAFTA.

Trump ji chce zrušit nebo výrazně změnit. Dosavadní vyjednávání zatím nepřinesla výsledek. Ve vztahu k Mexiku a osobně jeho prezidentovi Nietovi ovšem Trump udeřil ještě dříve, než se stal prezidentem.

Když v létě 2015 oznámil kandidaturu, téma ilegální migrace do USA se stalo klíčovým motivem celé jeho předvolební kampaně. Trump obvinil Mexiko, že posílá do USA násilníky, a vyhlásil, že na jižní hranici USA postaví zeď, kterou Mexiko zaplatí.

"Mexiko v žádném případě zeď nezaplatí," prohlásil tehdy prezident Nieto. Jeho vztahy s Trumpem se ovšem od této první roztržky nijak nezlepšily. Spíše naopak - kvůli Trumpově pokračující tvrdé protimexické rétorice a sporům ohledně dohody NAFTA Nieto už dvakrát zrušil návštěvu v Bílém domě.

Napravit škody

Trump ani Nieto už v roce 2026 nebudou prezidenty a v případě Trudeaua nevíme, zda si udrží premiérství. Vztahy mezi Spojenými státy a jejich sousedy už mohou vypadat jinak než nyní.

Ale už příprava šampionátu, u které by Donald Trump - pokud by v roce 2020 obhájil úřad - ještě byl, vyžaduje dobrou spolupráci mezi všemi třemi pořadatelskými zeměmi a samozřejmě také politickou a diplomatickou podporu.

Byl by toho Donald Trump ochoten a schopen?

To je v tuto chvíli hypotetická otázka. Arturo Sarukhán, bývalý mexický velvyslanec v USA, ale v každém případě vidí ve společně pořádaném mistrovství světa 2026 "šanci na nápravu" pošramocených vztahů.

"Je to jedinečná šance navázat osobní vazby mezi lidmi a vyléčit některé rány z rétoriky my versus oni, kterou propaguje POTUS," napsal Sarukhán na Twitter a pro Trumpa použil zkratku, označující prezidenta USA.

Značně skeptický až odmítavý pohled řady zemí na Donalda Trumpa a jeho zahraniční politiku už ovšem sehrál svoji roli, když FIFA rozhodovala, komu šampionát 2026 přidělí.

Zákazy a podělané díry

Jediným soupeřem USA, Kanady a Mexiko bylo Maroko a zpočátku se zdálo bez šance.

Trumpova tvrdá protiimigrační politika, především jeho výnos zakazující vstup do USA lidem z několika převážně muslimských zemí, však vyvolala obavy, zda by byli někteří účastníci mistrovství do USA vůbec vpuštěni.

Další rozpaky pak Trump vzbudil svým vulgárním slovníkem na adresu některých afrických zemí, když je nazval "podělanými dírami". Před několika měsíci se tak nakonec zdálo být rozhodnutí FIFA nejisté - například ve Francii zněly z médií výzvy, aby francouzský hlas připadl Maroku.

Což na druhé straně přimělo Trumpa ke vzkazu na Twitteru, kde v dubnu napsal, že by byla "hanba, kdyby země, které vždy podporujeme, lobbovaly proti USA". A mezi řádky Trump připojil výhrůžku, že USA by v budoucnu už tyto země nemusely podporovat.

Tři Trumpovy dopisy

Důležitější Trumpovou intervencí, kterou zisk šampionátu skutečně podpořil, ovšem byly podle deníku New York Times celkem tři dopisy, jenž postupně poslal šéfovi FIFA Giannimu Infantinovi.

"Sportovci, úředníci a fanoušci ze všech zemí světa budou moci bez diskriminace vstoupit do Spojených států," zavázal se Trump, že hráči, funkcionáři ani fanoušci nebudou při vstupu do USA čelit restrikcím.

V praxi by to znamenalo, že současná značně tvrdá vízová politika, která prakticky znemožňuje z některých zemí do USA přicestovat, by pro šampionát neplatila.

Je možné, že v roce 2026 už budou americké imigrační zákony mírnější. Ale i tak bylo Trumpovo současné ujištění pro FIFA důležité.

Už jen existence těchto dopisů na "hlavičkovém papíře Bílého domu a s výrazným, na palec vysokým podpisem pana Trumpa", měla podle Carlose Cordeira, prezidenta Fotbalové asociace USA, svou váhu. "Víte, v tomhle prostředí je to hodně účinné," řekl Cordeiro New York Times.

V jiném dopise se pak Trump přímo dotkl současného zpřísnění hraničního styku s Mexikem. Šampionát by předpokládal mnohem větší propustnost mezi Mexikem a USA a také USA a Kanadou, než dovoluje současný režim.

Americký prezident nicméně FIFA ujistil, že mistrovství se odehraje v "duchu partnerství na celém kontinentě". Míněno tedy partnerstvím Spojených států, Kanady a Mexika.

Video: Američané chtějí bezpečnější stát, ale diskriminovat lidi podle víry nebo občanství není dobrá cesta.

Chápu, že Američané chtějí bezpečnější stát, ale diskriminovat lidi podle víry nebo občanství není dobrá cesta. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 6 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy