Íránský prezident svou cestu do Ahvázu zrušil v pondělí večer. Teheránský zpravodaj libanonské televize al-Manár uvedl, že se tak stalo na základě informací zpravodajských služeb, které varovaly před připravovaným atentátem.
Ahváz, který je správním střediskem provincie Chúzestán na jihozápadě země u hranic s Irákem, je obýván arabskou menšinou. Íránské úřady se mají před jejími příslušniky na pozoru, neboť jsou se svoji situací v zemi nespokojeni a stěžují si na diskriminaci.
Oficiální důvody se různí
Ke spekulacím přispělo i to, že pro zrušení prezidentovy cesty byly uvedeny různé důvody. Podle agentury Reuters byla na vině údajná písečná bouře, která měla znemožnit Ahmadínežádovou procházku městem. Oficiální íránská agentura zdůvodnila prezidentovo rozhodnutí silným deštěm.
Starosta města Ahváz spekulace o chystaném útoku na prezidenta Ahmadínežáda odmítl. "Místo, kde bomby vybuchly, byly hodně daleko od místa, kde měl mít prezident projev," řekl agentuře Reuters Muhammad Džafár Samarí.
Exploze zabily osm lidí
Výbuchy dvou bomb si vyžádaly nejméně osm mrtvých a skoro padesát zraněných. Jedna výbušnina explodovala v pobočce soukromé banky Saman. Druhá nálož vybuchla ve vládní budově, v níž bylo zraněno devět osob. Podle policie šlo o podomácku vyrobené bomby.
K odpovědnosti za útoky se zatím niikdo nepřihlásil.
V Chúzestánu jsou životně důležitá ložiska ropy. Od loňského dubna je tato oblast sužována etnickým napětím poté, co pět lidí zahynulo při protivládních protestech. Ty vyvolaly pověsti o tom, že Teherán chce do Chúzestánu přestěhovat více nearabských obyvatel, aby v oblasti snížil arabský vliv.
Írán v posledních týdnech obviňuje Británii, která má na jihu Iráku 8500 vojáků, z podněcování nepokojů v nedalekém Chúzestánu. Londýn to popírá.
Loni v červnu zahynulo v Ahvázu při pumovém útoku nejméně sedm osob, dalších šest obětí a stovku zraněných si vyžádala jiná exploze v říjnu.