Izrael: Připravujeme se k útoku na Írán

Red Zah, ČTK
23. 1. 2006 0:00
Jeruzalém - Izrael dal najevo, že sáhne po zbraních, bude-li to třeba k zastavení íránského jaderného programu. Uvnitř GRAFIKA

O přípravách vojenského útoku proti Íránu se v sobotu zmínil izraelský ministr obrany Šaul Mofaz. "Izrael se nesmíří s tím, že by Írán byl vybaven jadernými zbraněmi, a musí být schopen se ubránit, a to všemi prostředky. Na to se připravujeme," uvedl Mofaz na akademické konferenci v Tel Avivu.

Ministr obrany zároveň řekl, že pro tuto chvíli dává Izrael přednost diplomatickému řešení. Uvalení sankcí a přísný mezinárodní dohled nad íránskými jadernými zařízeními jsou podle něj v současnosti správnou politikou.

Napětí mezi Íránem a Izraelem roste

Izrael považuje dlouhodobě Írán za největší hrozbu pro svou bezpečnost. Napětí mezi oběma zeměmi v poslední době zvýšila prohlášení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, který se nechal slyšet, že Izrael je třeba vymazat z mapy, a při několika příležitostech vyzval k vystěhování Židů z Izraele.#reklama

Informace o přípravách Izraele na útok proti Íránu se v poslední době objevily několikrát. Skotský list Herald před dvěma týdny přinesl informaci, že Izrael zpřesňuje své plány preventivního úderu na jaderná zařízení v Íránu. Jedním z jeho hlavních cílů by mělo být výzkumné středisko v Natanzu, z něhož Íránci počátkem ledna sundali pečetě a kde byly vyráběny centrifugy sloužící k obohacování uranu.

Izrael si podle deníku od útoku slibuje, že se mu podaří vrátit íránský jaderný program o několik let zpátky. "Podzemní komplexy musí být zásobovány vzduchem, vodou a palivem. Mají také vstupy, které nejsou dokonale chráněny proti konvenčnímu útoku. Zničíte-li tuto infrastrukturu, vyřadíte celé zařízení z provozu," citoval Herald izraelského činitele.

Irácký šíitský radikál Sadr slíbil pomoc, bude-li Írán napaden

Irácký radikální šíitský duchovní Muktada Sadr dnes ujistil Írán, že jeho přívrženci budou podporovat tuto zemi, pokud se stane cílem útoku. S odvoláním na íránskou agenturu IRNA to napsala agentura Reuters.

"Pokud budou sousední islámské země, včetně Íránu, napadeny, pak je Mahdího armáda podpoří," prohlásil Sadr, který je nyní na návštěvě Íránu, kde se setkal mimo jiné s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.

Mahdího armáda je ozbrojenou skupinou hnutí kolem Muktady Sadra. Tyto oddíly v roce 2004 bojovaly proti americké armádě v šíitských městech jižně od Bagdádu. Nyní spolupracují s vládou, avšak sunnité si stěžují, že milicionáři berou zákon do svých rukou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy