Ahmadínežád: Vemte si Izraelce mezi sebe

Roman Staněk
20. 1. 2006 16:00
Damašek - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád doporučil Západu, aby si k sobě vzal Židy z Izraele. Uvnitř: GRAFIKA a GALERIE

Prezident se západních zemí rovněž zeptal, zda by na své území vpustily uprchlíky, kteří přišli do Palestiny ze všech koutů světa, a poskytly jim potřebnou ochranu.

První muž Íránu také na půdě Národní knihovny v Damašku před zástupci syrské politiky a kultury řekl, že by Židé v Izraeli nežili, kdyby se jim otevřely brány Evropy. Tento příchod by však podle prezidenta vyvolal v Evropě novou vlnu antisemitismu.

Izrael: Je to teroristický summit

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz označil čtvrteční Ahmadínežádovo setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem za "teroristický summit" a spojení Damašku a Teheránu za osu teroru.

Pokud ovšem Mofaz považoval za "teroristický summit" setkání pouze se syrským prezidentem, Mahmúd Ahmadínežád mu připravil ještě jedno překvapení.

Dnes se totiž také sešel s vedením deseti palestinských radikálních organizací, které mají sídla právě v syrské metropoli.

Řekl jim, že je "Írán zaníceným stoupencem spravedlivého boje palestinského národa".

"Palestinský národ zvítězí díky svým obětem, svému hrdinství a vytrvalosti," prohlásil v Damašku Ahmadínežád.

Foto: Tomáš Daněk

Mofaz obvinil Írán z podílu na útoku v Tel Avivu

Šaul Mofaz také obvinil Írán a Sýrii z podílu na čtvrtečním atentátu v Tel Avivu. Palestinský atentátník při něm zranil 31 lidí a sám zahynul.

Více o atentátu ČTĚTE ZDE

K útoku se přihlásila palestinská organizace Islámský džihád, jejíž zástupce byl mezi Palestinci, s nimiž se Ahmadínežád sešel.

"Izrael má důkazy, že Írán atentát v Tel Avivu financoval a že palestinské buňky v Sýrii jej připravily," řekl Mofaz.#reklama

Exiloví vůdci: Ozbrojený boj bude pokračovat

Islámský džihád je jednou z palestinských skupin, jejichž vedení sídlí v Damašku. Schůzky s Ahmadínežádem se za tuto organizaci zúčastnil Ramadán Abdalláh Šalláh.

Hnutí Hamas zastupoval exilový vůdce Chálid Mišal a Lidovou frontu pro osvobození Palestiny Máhir Táhir.

Palestinci na setkání prohlásili, že ozbrojený boj proti Izraeli bude pokračovat.

"Vyjádřili jsme poděkování Sýrii, která je kvůli svému stanovisku (vůči Palestincům) vystavena tlaku, a také Íránu. Má právo na jadernou technologii určenou k mírovým aktivitám," sdělil Táhir k jednání s Ahmadínežádem.

Írán je krok od atomové bomby - ČTĚTE ZDE

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy