Ahmadínežád: Vemte si Izraelce mezi sebe

Roman Staněk
20. 1. 2006 16:00
Damašek - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád doporučil Západu, aby si k sobě vzal Židy z Izraele. Uvnitř: GRAFIKA a GALERIE

Prezident se západních zemí rovněž zeptal, zda by na své území vpustily uprchlíky, kteří přišli do Palestiny ze všech koutů světa, a poskytly jim potřebnou ochranu.

První muž Íránu také na půdě Národní knihovny v Damašku před zástupci syrské politiky a kultury řekl, že by Židé v Izraeli nežili, kdyby se jim otevřely brány Evropy. Tento příchod by však podle prezidenta vyvolal v Evropě novou vlnu antisemitismu.

Izrael: Je to teroristický summit

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz označil čtvrteční Ahmadínežádovo setkání se syrským prezidentem Bašárem Asadem za "teroristický summit" a spojení Damašku a Teheránu za osu teroru.

Pokud ovšem Mofaz považoval za "teroristický summit" setkání pouze se syrským prezidentem, Mahmúd Ahmadínežád mu připravil ještě jedno překvapení.

Dnes se totiž také sešel s vedením deseti palestinských radikálních organizací, které mají sídla právě v syrské metropoli.

Řekl jim, že je "Írán zaníceným stoupencem spravedlivého boje palestinského národa".

"Palestinský národ zvítězí díky svým obětem, svému hrdinství a vytrvalosti," prohlásil v Damašku Ahmadínežád.

Foto: Tomáš Daněk

Mofaz obvinil Írán z podílu na útoku v Tel Avivu

Šaul Mofaz také obvinil Írán a Sýrii z podílu na čtvrtečním atentátu v Tel Avivu. Palestinský atentátník při něm zranil 31 lidí a sám zahynul.

Více o atentátu ČTĚTE ZDE

K útoku se přihlásila palestinská organizace Islámský džihád, jejíž zástupce byl mezi Palestinci, s nimiž se Ahmadínežád sešel.

"Izrael má důkazy, že Írán atentát v Tel Avivu financoval a že palestinské buňky v Sýrii jej připravily," řekl Mofaz.#reklama

Exiloví vůdci: Ozbrojený boj bude pokračovat

Islámský džihád je jednou z palestinských skupin, jejichž vedení sídlí v Damašku. Schůzky s Ahmadínežádem se za tuto organizaci zúčastnil Ramadán Abdalláh Šalláh.

Hnutí Hamas zastupoval exilový vůdce Chálid Mišal a Lidovou frontu pro osvobození Palestiny Máhir Táhir.

Palestinci na setkání prohlásili, že ozbrojený boj proti Izraeli bude pokračovat.

"Vyjádřili jsme poděkování Sýrii, která je kvůli svému stanovisku (vůči Palestincům) vystavena tlaku, a také Íránu. Má právo na jadernou technologii určenou k mírovým aktivitám," sdělil Táhir k jednání s Ahmadínežádem.

Írán je krok od atomové bomby - ČTĚTE ZDE

 

Právě se děje

před 53 minutami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy