USA: V případě útoku Izrael podpoříme!

rst, ČTK
20. 1. 2006 8:03
Washington - Pokud by byl Izrael napaden, USA by "samozřejmě" svého spojence podpořily, a to i vojensky. V televizi CNBC to prohlásil viceprezident Dick Cheney.

Ujištěním o evidentní podpoře "přátel v Izraeli" odpověděl Cheney na otázku ohledně reakce Spojených států na případný útok proti Izraeli ze strany Íránu nebo nějaké teroristické organizace. Dotaz byl položen se zvláštním důrazem na případnou americkou vojenskou podporu Izraele.

"Nikdo nesmí pochybovat o tom, že bychom Izrael v případě útoku podpořili. Udělala by to jakákoliv (americká) vláda," dodal viceprezident.

Cheneyho prohlášení přichází pouhý den poté, co vůdce teroristické sítě Al-Káida varoval Spojené státy, že přípravy na další teroristické útoky na jejich území jsou v plném proudu. Bílý dům na jeho prohlášení reagoval tím, že s teroristy vyjednávat nebude, ale bude s nimi bojovat, dokud je neporazí.

Stejně ostře reagoval na případné teroristické hrozby ve čtvrtek i francouzský prezident Jacques Chirac. V projevu o jaderné doktríně své země uvedl, že jeho země nebude váhat s použitím jaderné zbraně, pokud některá země podnikne teroristický útok proti Francii.

Chce Írán jadernou zbraň?

Cheneyho prohlášení zaznělo v době vyhroceného sporu kolem íránského jaderného programu, který vzbuzuje ve světě obavy a mezinárodní společenství hrozí předáním této záležitosti Radě bezpečnosti OSN - Více informací naleznete ZDE.

Západní země v čele s USA podezřívají Írán ze snah o výrobu jaderné zbraně, Teherán však vytrvale označuje svůj jaderný program za ryze mírový a zaměřený na zajištění energetické soběstačnosti země.

Souběžně s tím zaznívají z úst íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v posledních měsících tvrdé výroky na adresu Izraele. Ahmadínežád například požadoval přemístění židovského státu do Evropy nebo až na Aljašku a dokonce i jeho vymazání z mapy a kromě toho pobouřil západní svět svým zpochybněním holocaustu coby údajného mýtu, jehož prý Západ zneužil k vybudování svého předmostí (Izraele) na Blízkém východě.

Izrael na tomto pozadí prohlásil, že se nemůže smířit s hrozbou, kterou by pro něj byl Írán vyzbrojený jaderným arzenálem.

"Izrael se nemůže smířit se situací, v níž je ohrožen. Podle mého názoru se s ní nemohou smířit ani Evropa a Spojené státy," řekl v úterý na tiskové konferenci úřadující předseda izraelské vlády Ehud Olmert na dotaz, zda nevylučuje izraelskou vojenskou intervenci vůči Íránu.

 

Právě se děje

Další zprávy