CNN se omluvila, Írán odvolal zákaz

Red Zah, Reuters, ČTK
17. 1. 2006 10:08
Teherán - Americká televize CNN může dál pracovat na území Íránu. Zákaz, který včera teheránský režim vyhlásil, trval jen den.

Obměkčit se ho podařilo díky omluvě, kterou televize zveřejnila za překroucení slov íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten se také do celé záležitosti osobně vložil a požádal ministerstvo kultury o zrušení včera vydaného zákazu.

"Na základě žádosti prezidenta Ahmadínežáda byl zákaz týkající se veškerých aktivit CNN v Íránu zrušen," řekl agentuře Reuters Muhammad Husajn Chošvaght z ministerstva kultury.

Íránské ministerstvo kultury v pondělí zakázalo pracovníkům CNN vstup do země. Důvodem byl sobotní incident, kdy při tiskové konferenci íránského prezidenta vysílané CNN v přímém přenosu tlumočník této televizní stanice špatně přeložil jeden z výroků Mahmúda Ahmadínežáda.

Za vše mohl tlumočník

Podle tlumočníka Ahmadínežád prohlásil, že Západ nesmí "bránit Íránu vlastnit jaderné zbraně". Prezident, který hovořil persky, ale užil slovo "technologie", a nikoli "zbraně", a naopak na tiskové konferenci později zdůraznil, že Teherán "nechce získat atomovou bombu" a že "vlastnictví a použití takové bomby je proti muslimské víře".

Stanice CNN se již v neděli za nepřesnost překladu omluvila a zároveň vyjádřila hluboké zklamání nad tím, že její další působení v Íránu bylo úřady zakázáno.

CNN nemá v Íránu stálou odbočku. Zákaz však přišel v době, kdy v Íránu byla šéfreportérka CNN Christian Amanpourová, aby informovala o řešení problému s íránským jaderným programem

 

Právě se děje

Další zprávy