Íránský režim chce diskusi o holocaustu

rst, ČTK
15. 1. 2006 16:26
Teherán - Írán, jehož prezident Mahmúd Ahmadínežád označil vyvražďování Židů nacisty za druhé světové války za mýtus, dnes oznámil uspořádání vědecké konference o holocaustu.

Z přípravných prací ke konání konference vyplývá, že mezi pozvanými hosty budou především lidé, kteří chtějí existenci holocaustu zpochybnit jako výmysl, jež se nezakládá na pravdě.

"Je podivný svět, ve kterém je možno diskutovat o všem kromě holocaustu. Naše ministerstvo zahraničí plánuje konferenci o vědeckých aspektech této záležitosti, abychom mohli diskutovat o jejích dopadech," uvedlo íránské ministerstvo. "Datum konání konference ani účastníci zatím nejsou známi," uvedla agentura AP.

Přestěhujte Izrael na Aljašku

Ultrakonzervativní prezident Ahmadínežád loni vybídl ke smazání Izraele ze zemského povrchu, nebo jeho přestěhování na Aljašku. Prohlásil také, že "zločiny sionistů" páchané na palestinských územích jsou srovnatelné se zločiny nacistů za druhé světové války.

Tvrdou protiizraelskou rétoriku íránský prezident už od podzimu pobuřuje evropské instituce a politiky, Spojené státy a Izrael. Svět navíc podezírá Írán, že usiluje o výrobu vlastní atomové bomby a že civilní program slouží jen jako zástěrka.

K jednání o vyhroceném vývoji kolem íránského jaderného programu by se proto v pondělí měli sejít zástupci Británie, Francie, Německa, USA, Ruska a Číny.

Írán také pohrozil zvýšením cen ropy

Írán dnes pohrozil, že pokud se mezinárodní společenství pokusí uvalit na něj hospodářské sankce za jeho jaderný program, výsledkem by mohl být dramatický nárůst cen ropy. Ve vysílání tamní rozhlasové stanice to dnes řekl ministr hospodářství Dáúd Dáneš Džafarí.

"Jakékoli případné hospodářské sankce Západu vůči Íránu mohou zvýšit cenu ropy nad úroveň, kterou Západ očekává," řekl ministr. Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě a uvalení sankcí vůči němu by podle ministra zřejmě poškodilo ekonomiku země. Růst cen ropy na světových trzích by tedy byl logickým vyústěním.

Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě a uvalení sankcí vůči němu by podle ministra zřejmě poškodilo ekonomiku země.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy