Íránský režim chce diskusi o holocaustu

rst, ČTK
15. 1. 2006 16:26
Teherán - Írán, jehož prezident Mahmúd Ahmadínežád označil vyvražďování Židů nacisty za druhé světové války za mýtus, dnes oznámil uspořádání vědecké konference o holocaustu.

Z přípravných prací ke konání konference vyplývá, že mezi pozvanými hosty budou především lidé, kteří chtějí existenci holocaustu zpochybnit jako výmysl, jež se nezakládá na pravdě.

"Je podivný svět, ve kterém je možno diskutovat o všem kromě holocaustu. Naše ministerstvo zahraničí plánuje konferenci o vědeckých aspektech této záležitosti, abychom mohli diskutovat o jejích dopadech," uvedlo íránské ministerstvo. "Datum konání konference ani účastníci zatím nejsou známi," uvedla agentura AP.

Přestěhujte Izrael na Aljašku

Ultrakonzervativní prezident Ahmadínežád loni vybídl ke smazání Izraele ze zemského povrchu, nebo jeho přestěhování na Aljašku. Prohlásil také, že "zločiny sionistů" páchané na palestinských územích jsou srovnatelné se zločiny nacistů za druhé světové války.

Tvrdou protiizraelskou rétoriku íránský prezident už od podzimu pobuřuje evropské instituce a politiky, Spojené státy a Izrael. Svět navíc podezírá Írán, že usiluje o výrobu vlastní atomové bomby a že civilní program slouží jen jako zástěrka.

K jednání o vyhroceném vývoji kolem íránského jaderného programu by se proto v pondělí měli sejít zástupci Británie, Francie, Německa, USA, Ruska a Číny.

Írán také pohrozil zvýšením cen ropy

Írán dnes pohrozil, že pokud se mezinárodní společenství pokusí uvalit na něj hospodářské sankce za jeho jaderný program, výsledkem by mohl být dramatický nárůst cen ropy. Ve vysílání tamní rozhlasové stanice to dnes řekl ministr hospodářství Dáúd Dáneš Džafarí.

"Jakékoli případné hospodářské sankce Západu vůči Íránu mohou zvýšit cenu ropy nad úroveň, kterou Západ očekává," řekl ministr. Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě a uvalení sankcí vůči němu by podle ministra zřejmě poškodilo ekonomiku země. Růst cen ropy na světových trzích by tedy byl logickým vyústěním.

Írán je čtvrtým největším vývozcem ropy na světě a uvalení sankcí vůči němu by podle ministra zřejmě poškodilo ekonomiku země.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy