Vakcína farmaceutické společnosti AstraZeneca, která na jejím vývoji spolupracuje s britskými vědci, je považována za jednu z nejnadějnějších v boji proti koronaviru covid-19. Podle nejnověji zveřejněných studií prozatím látka v kritické třetí fázi testů potvrdila účinnost naprogramovaných genetických zadání a vyvolala silnou imunitní reakci těla.
"Jde o důležitou studii. Díky ní jsme schopni potvrdit, že genetické informace, které vakcína obsahuje, reagují po proniknutí do lidské buňky správně," dodal autor výzkumu Matthews podle britského deníku Independent. Souhrnná data z velkého klinického testování v několika zemích světa, včetně Brazílie, Spojených států a Velké Británie, mají vědci zveřejnit do konce letošního roku.
Výzkum vědců z Bristolské univerzity zatím neprošel oponenturou dalších odborníků, znamená ale podle nich krok kupředu. "Jde o skvělý příklad multidisciplinární spolupráce, která využívá nové technologie k výzkumu toho, co vakcína udělá, když se dostane do lidské buňky," dodala Sarah Gilbertová z Oxfordské univerzity, která se na výzkumu také podílí.
Společnost AstraZeneca zastavila zkoušky po celém světě před zhruba šesti týdny kvůli neočekávané reakci jednoho z účastníků testování ve Velké Británii. Zkoušky poté postupně obnovovala v řadě zemí včetně Spojených států a posílila tak naději na vývoj účinné vakcíny proti koronaviru.
Některé očkovací látky by mohly projít závěrečnými testy již za několik týdnů, tvrdí část odborníků. Jiní varují před přehnanými očekáváními a upozorňují na kritickou třetí fází testování, která řadu nadějných vakcín zastaví. Obnovení testů vlastní vakcíny na koronavirus ohlásila i společnost Johnson & Johnson.
Hádka v USA
Vývoj vakcíny proti koronaviru se mezitím stal předmětem ostrého souboje v předvolební prezidentské kampani v USA. Kandidát demokratů Joe Biden prohlásil, že pokud by byl zvolen, nabízel by případnou vakcínu proti covidu-19 všem Američanům zdarma. Stejnou věc podle agentury AFP již dříve slíbil také prezident Donald Trump, jenž ve volbách počátkem letošního listopadu usiluje o znovuzvolení.
"Až budeme mít jistou a účinnou vakcínu, měla by být zdarma pro všechny, ať už jste pojištění, či nikoliv," prohlásil Joe Biden 11 dní před volbami. V kampani často útočil na Trumpa kvůli reakci jeho administrativy na pandemii covidu-19, která zasáhla USA velmi silně.
Bývalý viceprezident podle agentury AP své výpady vůči Trumpovi ještě vyhrotil, když naznačil, že prezident svým jednáním nejen nebránil rozmachu pandemie, ale že se na šíření viru aktivně podílel. "Je to, jako kdyby se rozhodl jít se za ten virus prát," řekl o současném prezidentovi USA demokratický kandidát.
Trump totiž podle Bidena pořádal velké volební mítinky, na nichž organizátoři nevyžadovali po účastnících dodržování doporučeného odstupu od ostatních. Prezident podle něj také "pozval virus do Bílého domu", když se neřídil základními doporučeními odborníků proti šíření nákazy. U Trumpa a desítek dalších činitelů Bílého domu se koronavirus prokázal začátkem října, prezident kvůli covidu-19 strávil několik dní v nemocnici.
VIDEO: Imunolog Jaroslav Svoboda o ochraně proti koronaviru.