"Levicový dav ničí dějiny." Trumpův první mítink od pandemie doprovodily protesty

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2020 15:07
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer místního času mítinkem v Tulse v Oklahomě obnovil své předvolební akce, které přerušil na více než tři měsíce kvůli pandemii nemoci covid-19. Stalo se tak i přes varování představitelů zdravotnických úřadů ohledně přetrvávajícího nebezpečí nákazy koronavirem. Podle agentur přišlo na mítink méně lidí, než se očekávalo.

Trump obvinil média, že voliče od účasti na akci odrazovala. Ve svém projevu Trump rovněž napadl demonstrace proti rasismu reagující na smrt černocha George Floyda při zatýkání policií a hájil svůj postup proti pandemii nemoci covid-19, což byla dvě témata, kvůli nimž se v poslední době stal terčem kritiky.

"Levicový dav se snaží vandalským způsobem ničit naše dějiny, znesvětit památníky, strhávat sochy a trestat a pronásledovat každého, kdo se nepodvolí jejich požadavkům absolutní kontroly. My se nepodvolíme," prohlásil republikánský prezident, který v současné době v průzkumech veřejného mínění zaostává za svým demokratickým soupeřem Joem Bidenem. Toho Trump na mítinku označil za "loutku radikální levice".

Trump hovořil téměř dvě hodiny a k tématu protirasistických protestů se několikrát vrátil. "Pokud získají moc demokraté, pak tady budou velet výtržníci a nikdo nebude v bezpečí," řekl. Podle něj je proto zvláště v této době potřeba hájit druhý ústavní dodatek, který Američanům zaručuje právo nosit zbraň. "Když vidíte na ulicích ty šílence, tak je sakra fajn, že máme zbraně."

K boji proti koronaviru, jímž jsou Spojené státy ze všech světových zemí postiženy nejhůře, Trump řekl, že USA dělají velké množství testů, a proto mají velké množství nakažených. "Když v takové míře testujete… nacházíte více případů. Řekl jsem svým lidem, aby testování zpomalili," prohlásil Trump, podle něhož bylo v USA otestováno již 25 milionů lidí.

Nejmenovaný představitel Bílého domu podle agentury Reuters řekl, že prezident tento svůj výrok "očividně myslel jako vtip". Stanice CNN také upozornila, že Trump, který o covidu-19 opakovaně hovoří jako o "čínské chřipce", tentokrát svůj slovník znovu inovoval a překřtil nemoc na "kung flu", přičemž flu je anglicky chřipka.

Prázdná sedadla

Stát Oklahoma ve volbách v roce 2016 výrazně podpořil Trumpa. Odhadovalo se, že mítink na stadionu s kapacitou 19 000 diváků by mohl být největší uvnitř konanou akcí v zemi od zavedení opatření proti šíření koronaviru, s nimiž americké úřady začaly v březnu. Trump tento týden řekl, že o vstupenky na akci měl zájem milion lidí. Volební tým proto zřídil rovněž venkovní prostor pro ty prezidentovy příznivce, kteří by se dovnitř z kapacitních důvodů nedostali.

Zástupy zájemců o účast na shromáždění ale nakonec zůstaly daleko za očekáváním a na stadionu bylo množství sedadel a míst k stání volných. Venkovní zóna zůstala prakticky úplně prázdná.

Mladí uživatelé sociálních sítí nyní tvrdí, že za zklamání současného šéfa Bílého domu může jejich internetový žertík. Lidé totiž sdíleli na sociálních sítích výzvu, aby si každý, kdo neměl v úmyslu na shromáždění dorazit, rezervoval několik míst, napsal deník The New York Times. Republikánský stratég Steve Schmidt ve svém komentáři uvedl, že "americká mládež uštědřila Trumpovi tvrdou ránu".

Trump, který dopředu sliboval, že v aréně "nebude ani jediné prázdné místo", o nižší účasti přímo nemluvil. Hovořil ale o tom, že jeho přívržence mohli odradit demonstranti, které označil za "bandu maniaků". Přímo u stadionu ale lidem ve vstupu dovnitř žádní protestující nebránili, podle agentury Reuters byly venku jen zhruba tři desítky lidí, kteří přišli podpořit hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). V centru Tulsy se v noci na dnešek SELČ sešly stovky Trumpových odpůrců, kteří na některých místech zablokovali dopravu.

Podle agentury AP mnozí Trumpovi přívrženci, kteří ke stadionu přišli, neměli navzdory doporučení zdravotnických úřadů nos a ústa zakryté rouškou. Tu dostali u vchodu do stadionu a většinou si ji nasadili. Také jim byla změřena teplota. V auditoriu pak ale velká většina lidí roušky opět sundala. Server BBC uvedl, že lidé u vstupu na stadion museli podepsat prohlášení, že za případnou nákazu koronavirem nenese odpovědnost Trumpův tým.

V Tulse v posledním týdnu vzrostl počet případů koronaviru a ředitel místního zdravotnického úřadu vyzýval k odkladu mítinku. Republikánský guvernér Oklahomy Kevin Stitt ale prohlásil, že shromáždění bude bezpečné. Mluvčí Trumpovy kampaně pro volby 2020 Tim Murtaugh nicméně v sobotu oznámil, že šest lidí, kteří pomáhali při přípravě předvolebního mítinku, mělo pozitivní test na koronavirus.

Video: Trump je rasista. Bílá Amerika ať je ráda, že černoši chtějí jen rovnoprávnost, říká Pivec

Bílá Amerika se po Afroameričanech od nepaměti vozí. Trump nastolil dojem, že je v pořádku projevovat se xenofobně, míní hudebník žijící v New Yorku. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy