Helena Truchlá,
ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Pomoc po uzdravení: konvalescentní plazma
I v tomto případě je léčba možná díky pomoci lidí, kteří už covid prodělali. Proto nemocnice vyzývají uzdravené pacienty, aby darovali svou krevní plazmu, ve které se mohou nacházet potřebné protilátky. Jak upozorňuje americký deník New York Times, podobnou metodou se snažili už před sto lety lékaři uzdravovat pacienty s běžnou chřipkou.
V USA se tímto způsobem léčí desítky tisíc pacientů, v Česku jsou to stovky. Podle serveru NBC nicméně výsledky několika klinických studií po prvotním nadšení stále neprokázaly, že by léčba fungovala. O jejích dopadech nemá dost informací ani český SÚKL. Někteří experti nicméně argumentují tím, že teprve další a rozsáhlejší studie umožní odpovědět na otázky, kolik přesně plazmy, jakým pacientům a v které fázi nemoci se má podat. Vědci se zabývají i možností dárcovství od pacientů, kteří covid prodělali a zároveň už byli naočkovaní.
V Česku krevní plazmu dostávají třeba pacienti s rakovinou. Dárcem se může stát člověk dva týdny po úplném uzdravení, pokud měl horečku alespoň 38 stupňů. Od ukončení izolace by měly uplynout maximálně dva měsíce. Darování naopak není vhodné pro ženy, které byly těhotné, a pro lidi, kteří v minulosti dostali transfuzi krve.