Americký výzkum
Různé týmy vědců se snaží vyvinout kromě samotného léku i vakcínu. Očkování by pomohlo v případném boji s tímto koronavirem v budoucnu.
Nejrychlejší výsledky si slibují američtí vědci z Národního zdravotního institutu v Marylandu, kteří spolupracují na vývoji vakcín se společností Moderna. Ti by rádi spustili testování na pokusných myších už za pár týdnů.
V první fázi vývoje vědci zkoumali genetické složení viru, které Čína zveřejnila a jež připomíná složení viru SARS. Na ten měli už z dřívějška připravenou vakcínu, nikdy však nedošlo k její výrobě. Proto jim nyní podle jejich slov postačí, když zaktualizují informace ve vzorci.
"Říkám tomu 'připoj a hraj'," popisuje americkému deníku New York Times důvody rychlého vývoje Kizzmekia Corbettová z Národního zdravotního institutu. Vakcína by podle ní fungovala tak, že buňky v lidském těle by díky ní získaly informaci, která by vyvolala vyšší produkci protilátek bojujících s virem.
Pokud se výroba vakcíny podaří, proběhne první testování už v dubnu. "Dříve trvaly snahy o vývoj vakcín desítky let, ne měsíce," řekl americkému deníku The Washington Post vedoucí výzkumu Barney Graham. "Pokud nenarazíme na žádné nečekané překážky, budeme schopni dostat se do první fáze testování za tři měsíce. Šlo by o rekordní rychlost," dodal pro New York Times Anthony Fauci, který na výzkum dohlíží.