Lampedusa týden po tragédii. Barrosa vypískali

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 10. 2013 19:08
Předseda Evropské komise přijel uctít památku uprchlíků, kteří utonuli v Itálii.
Protesty na Lampeduse, zasahovat musela policie.
Protesty na Lampeduse, zasahovat musela policie. | Foto: Reuters

Lampedusa - Předsedu Evropské komise Josého Manuela Barrosu musela na italské Lampeduse bránit policie. 

Když chtěl uctít památku utonulých afrických uprchlíků, přivítali jej lidé z ostrova skandováním "Hanba!" a "Vrazi!".

Obyvatelé "brány do Evropy" tak nahlas kritizovali, že země Evropské unie nejsou s to podobným tragédiím zabránit a před lidskými životy upřednostňují ochranu svých hranic.

Při týden staré tragédii se navíc ukázalo, že rybáři topícím se běžencům nepomohli, aby se nedostali do křížku s italskými zákony. A že pobřežní stráž mohla pomoci mnohem rychleji a lépe.

Čtvrteční ztroskotání člunu plného lidí je nejhorší tragédií, kterou Středozemí za poslední půlstoletí pamatuje. Na palubě bylo přes 500 lidí - především ze zbídačelé Eritreje - kteří snili o lepším životě na starém kontinentu. 

Zachránit se jich podařilo jen 155. Ostatky obětí potápěči stále vyprošťují, do středečního večera vytáhli z vody 302 těl. U Lampedusy umírali muži, ženy, starci i děti.

Italové vystrojí státní pohřeb s poctami a utonulým dají italské občanství.
Italové vystrojí státní pohřeb s poctami a utonulým dají italské občanství. | Foto: Reuters

Kde je evropská solidarita? 

Hlavně proto se znovu rozhořela diskuze o evropské přistěhovalecké politice, přesněji o potřebě řešit otázky imigrace na celoevropské úrovni. "Nastal čas, aby se místo slov ukázala skutečná evropská solidarita," prohlásila eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilie Malmströmová.

"Imigrační politika je rozdrobená a v rukou ji mají ty členské země, které ji posuzují z pohledu svých domácích starostí. Přistěhovalectví se vnímá jako hrozba, jako problém. Měli bychom přitom vidět, co vše prospěšné může přinést," tvrdí.

Mrtvým občanství, živým pokutu

Otazníky nad zacházením s uprchlíky posílilo i rozhodnutí Říma udělit lidem, kteří zemřeli, posmrtně italské občanství. Ti, co přežili, naopak putovali do utečeneckého tábora a hrozí jim pokuta až 5000 eur.

Předseda Evropské komise v doprovodu italského premiéra Enrika Letty ve středu na Lampeduse slíbil, že Brusel vyčlení na pomoc uprchlíkům v Itálii 30 milionů eur (v přepočtu přibližně 767 milionů korun). Letta zase slíbil, že Itálie utonulým Afričanům vystrojí státní pohřeb. To je však zatím všechno.

Letta a Barroso jdou uctít památku nejméně 275 vyhaslých životů.
Letta a Barroso jdou uctít památku nejméně 275 vyhaslých životů. | Foto: Reuters

Nic se nezmění, imigranti nejsou v kursu

Zatím poslední jednání ministrů vnitra EU v Lucemburku ukázalo, že jednotlivé členské státy vůli cokoliv měnit nemají. Sílící protipřistěhovalecké nálady v Evropě se odrážejí i v přístupu politiků.

Podle Malmströmové se dohodli jen na posílení Frontexu - agentury pro společnou kontrolu hranice.

V současné době má Frontex ve Středozemí pouze čtyři lodě, dvě helikoptéry a dvě letadla.

Od roku 1988 zahynulo na moři ve snaze dostat se do Evropy přes 19 000 lidí. Itálie loni vyřizovala 27 000 žádostí o azyl, v celé Evropské unii o azyl požádalo na 272 000 běženců.

 

Právě se děje

Další zprávy