Živě: Ukrajina zavádí Rusům víza, chce demilitarizovat Krym

Přenos skončil
Středeční vývoj krize na Ukrajině jsme sledovali v online reportáži.
To, co bylo v úterý podepsáno před zraky celého světa, neodporuje ruské ústavě.
To, co bylo v úterý podepsáno před zraky celého světa, neodporuje ruské ústavě. | Foto: Reuters

Simferopol/Kyjev/Moskva - Ukrajina se ve středu rozhodla zavést vůči Rusku vízovou povinnost, uvést ozbrojené síly do pohotovosti a požádat OSN, aby Krym vyhlásila za demilitarizovanou zónu.

"Pověřili jsme ministerstvo zahraničí, aby zavedlo vízový režim s Ruskem," oznámil šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij po jednání tohoto orgánu.

Kyjev současně chystá plán evakuace svých vojáků a jejich příbuzných z poloostrova, který ovládlo Rusko. Ukrajina také hodlá opustit postsovětské Společenství nezávislých států, které ji ve sporu s Moskvou o Krym nepodpořilo.

Víza by měla být zavedena "co nejdříve", jak jen to technicky bude možné. Už v příštích hodinách by ukrajinští pohraničníci měli do země pouštět Rusy jen s cestovními pasy; tyto doklady má jen zlomek ruské populace.

Kyjev má podezření, že "ruští turisté" se snaží vyprovokovat nepokoje na východě Ukrajiny, aby tak připravili půdu pro případný ruský vojenský zásah "na ochranu ruské menšiny".

Dění kolem Ukrajiny a Krymu pro vás i ve středu sledujeme v online reportáži.

Online: Aktuální vývoj událostí na Ukrajině

Přenos skončil

Spojené státy nebudou vojensky zasahovat v současné ukrajinské krizi. Prohlásil to americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro televizi NBC. Washington se podle něj bude snažit přesvědčit Rusko o stažení jeho sil diplomatickou cestou.

Ruští vojáci ovládli další ukrajinskou základnu na Krymu, zařízení pro námořní dopravu v Bachčisaraji, vzdáleném asi 30 kilometrů od Simferopolu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na tamního ukrajinského velitele.

"Ruští vojáci přišli a vyzvali nás, abychom základnu opustili, což jsme udělali," řekl major Eduard Kusnarenko. "Zkusíme se zítra vrátit na naše pozice," dodal.

Ukrajinci během čtyř dnů věnovali více než 16 milionů hřiven (asi 31,4 milionu korun) na podporu své armády, která se tváří tvář ruské hrozbě rozhodla uspořádat veřejnou sbírku. Skoro čtvrtinu ze zmíněné sumy se podařilo vysbírat prostřednictvím dárcovských "esemesek" a telefonátů, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany na svém webu.

Ukrajinská armáda má v současnosti pouze 6000 plně bojeschopných vojáků, což úřadující ministr obrany Ihor Teňuch označil za "bezútěšný stav".

Spojené státy odsoudily ruské kroky k uchvácení ukrajinských vojenských objektů na Krymu. Tyto kroky podle Washingtonu vytvářejí nebezpečnou situaci, řekl mluvčí Bílého domu. USA podle něj proto hodlají rozšířit své sankce. Moskva pohrozila, že v reakci na sankce může změnit svůj postoj k Íránu.

Ruská diplomacie ústy svého mluvčího Alexandra Lukaševiče odmítla ukrajinské námitky proti nedělnímu referendu o připojení poloostrova k Rusku jako "podivné, nelogické a právnicky negramotné", protože nepřihlížejí k právu národů na sebeurčení a prý i připomínají "výzkumy nacistických teoretiků ve 30. letech minulého století".

Německo v souvislosti s krymskou krizí pozastavilo zbrojní kontrakt s Ruskem za asi 120 milionů eur (3,3 miliardy korun). Oznámil to německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Zakázka se týká výstavby moderního výcvikového centra v ruském Mulinu, na které se podílí německá firma Rheinmetall.

Ukrajina se rozhodla opustit postsovětské Společenství nezávislých států, které ji nepodpořilo ve sporu s Ruskem o Krym. Kyjev podle tiskových agentur, odvolávajících se na vysoce postaveného vládní představitele, také chystá plán stažení svých jednotek z poloostrova, který ovládlo Rusko.

Kyjev se rozhodl zavést vůči Rusku vízovou povinnost, uvést ozbrojené síly do pohotovosti a požádat OSN, aby Krym vyhlásila za demilitarizovanou zónu. "Pověřili jsme ministerstvo zahraničí, aby zavedlo vízový režim s Ruskem," oznámil dnes v Kyjevě šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij po jednání tohoto orgánu.

Berlín se ohradil proti výrokům Vladimira Putina, který v úterním poselství přirovnal přičlenění Krymu k Ruské federaci ke znovusjednocení Německa v roce 1990. Mluvčí kancléřky Merkelové označil Putinova slova za "udivující", napsala agentura Reuters. "Německé znovusjednocení k sobě přivedlo dva samostatné státy jednoho národa. Ruská akce naopak vede k rozdělení Ukrajiny," řekl mluvčí Steffen Seibert.

Na východ Ukrajiny pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) asi jen tak nezamíří. Rusko totiž nadále vyslání pozorovatelské mise blokuje. I dnešní pokus o dohodu ztroskotal, a tak podle agentury Reuters rostou pochyby, zda nějaká dohoda je vůbec možná.

Za jednací stůl ve štábu ukrajinského vojenského námořnictva v Sevastopolu zasedli vrchní velitel ruské Černomořské flotily viceadmirál Alexandr Vitko a vrchní velitel ukrajinské Černomořské flotily viceadmirál Serhij Hajduk.

Hajduk byl později podle informací agentury ITAR-TASS "dočasně zadržen", aby mohl být vyslechnut sevastopolskou prokuraturou, a to prý kvůli předání rozkazu "povolujícího střílet proti pokojným občanům".

Složte zbraně, nebo přísahejte věrnost Krymu. Premiér proruské krymské vlády pohrozil ukrajinským vojákům na poloostrově. "Viníci ponesou za nesplnění příkazu trestní odpovědnost," řekl agentuře ITAR-TASS.

Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014
Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014 | Foto: Reuters

Moldavský prezident Nicolae Timofti se bojí opakování ukrajinského scénáře ve své zemi. Vyzval proto Evropskou unii, aby urychlila podpis asociační dohody s Kišiněvem. Zároveň žádal jasnou perspektivu členství v EU.

Separatistické Podněstří už požádalo Moskvu o připojení tak, jak to učinil Krym.

Prezident Evropské unie Herman van Rompuy je v Rusku nežádoucí.

Ve středu měl přiletět do Moskvy, ale cesta se nakonec neuskutečnila. Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že jednání by nemělo smysl, protože Brusel už rozhodl, že vinu za ukrajinskou krizi mají Rusko a obyvatelé Krymu.

Na oplátku za sankce EU vznikl v Rusku seznam těch, kteří mají do země zapovězený vstup. "Van Rompuy je na prvním místě tohoto seznamu," oznámilo ministerstvo.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková byla propuštěna z berlínské kliniky Charité, kde podstoupila léčbu vyhřezlé plotýnky. Informovala o tom agentura AP.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters

Vláda v Kyjevě schválila akční plán evakuace ukrajinských občanů z Krymu a jejich usazení v jiných částech země. Agentuře Interfax-Ukrajina to řekl ministr hospodářství Ostap Semerak.

Do Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v nejbližší době dorazí dvacet pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Novinářům to řekl gubernátor oblasti Ihor Baluta. Dohodu o jejich misi uzavřela Ukrajina se zvláštním zmocněncem OBSE, švýcarským diplomatem Timem Guldimannem.

Za tohle jsme na Majdanu nebojovali!

Vitalij Kličko, jeden z předáků protestů proti Viktoru Janukovyčovi, se zostra pustil do nacionalistických poslanců, kteří zbili šéfa ukrajinské státní televize.

Foto: REUTERS/Vasily Fedosenko

Pozastavení ruského členství ve skupině G8 by se mohlo proměnit v trvalé vyloučení. Naznačil to alespoň britský premiér David Cameron.

"Pokud budou podniknuty další kroky (na Ukrajině), myslím, že bychom měli jednat o tom, zda Rusko trvale vyloučit z G8, nebo ne," řekl v parlamentu.

David Cameron během pátečního projevu k národu.
David Cameron během pátečního projevu k národu. | Foto: Reuters

Půjčka miliardy eur Ukrajině dostala od Evropské komise zelenou.

"Tato finanční pomoc pomůže stabilizovat zhoršující se finanční situaci Ukrajiny, a je proto významnou součástí řešení krize," poznamenal eurokomisař pro hospodářskou problematiku Olli Rehn.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 19. 3. 2014 21:40
 

Právě se děje

Další zprávy