Londýn - Evropa potřebuje snížit svou závislost na ropě, plynu a uhlí. Proto není pravděpodobné, že by havárie v japonských jaderných elektrárnách, způsobené pátečním zemětřesením, změnily její záměr stavět za miliardy dolarů nové bloky, tvrdí ve své analýze agentura Reuters.
Krize v Japonsku je nicméně pro jadernou energetiku, která v poslední době zažívala renesanci, neúspěchem. Veřejnost začala totiž pomalu zapomínat na havárii v americké elektrárně Three Mile Island v roce 1979 i na černobylskou katastrofu na Ukrajině v roce 1986.
Evropské vlády budou nyní zřejmě čelit výrazně hlasitějšímu nesouhlasu se stavbou nových jaderných elektráren. A to především kvůli současné situaci v Japonsku, kde se experti snaží zabránit roztavení palivových tyčí ve třech reaktorech.
Odpůrcům jádra posloužila havárie v Japonsku jako důkaz nebezpečnosti jaderné energetiky. Všude v Evropě nyní žádají, aby vlády znovu zvážily záměr stavět nové atomové elektrárny.
Merkelová pod tlakem
Pod velkým tlakem je německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž vláda loni rozhodla, že na dvanáct let prodlouží činnost stávajících elektráren.
V sobotu se v Německu konala velká demonstrace proti jaderné energetice, jež byla sice naplánována před událostmi v Japonsku, ale ty jí dodaly nový náboj.
V pondělí už německá média psala, že se vláda v Berlíně bude odklonem od jaderné energetiky znovu zabývat.
Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger chce v příštích několika dnech uspořádat setkání, na němž by evropští provozovatelé atomových elektráren, firmy stavějící reaktory a úřady pro bezpečnost jaderné energetiky probrali, co se stalo v Japonsku.
Podle britského ministra energetiky Chrise Huhneho, jehož země plánuje výstavbu nových jaderných reaktorů, má Británie jiný typ reaktorů než Japonsko. Huhne také zdůraznil, že britské ostrovy neleží v zemětřesné zóně.
Potřebujeme reaktory třetí generace
Itálie, jež v Evropě patří k několika málo zemím ležícím v tektonicky neklidné oblasti, je jedinou zemí v G8, jež nemá jadernou elektrárnu. Premiér Silvio Berlusconi ale chce, aby jeho země v budoucnosti získávala alespoň čtvrtinu elektrické energie z jádra.
Jeho strana již v dolní komoře italského parlamentu řekla, že nehodlá své plány měnit. Události v Japonsku ale silně ovlivní italské voliče při referendum o tom, zda stavět jaderné elektrárny. To se má na Apeninském poloostrově konat do tří měsíců.
Francie, která je po USA druhým největším producentem energie z jádra, řekla, že posoudí, jaká další bezpečnostní opatření by mohla na svých 58 reaktorech udělat.
Podle zdrojů z firem stavějících atomové elektrárny nehoda v Japonsku určitě nezastaví investice do jaderné energetiky v zemích, jako je třeba Británie.
"Vlády musejí uvažovat racionálně vzhledem k narůstající spotřebě elektrické energie a emisím CO2," řekl jeden francouzský zdroj, který si nepřál být jmenován. "Jaderná energie je nutnou součástí vějíře možností, jak vyrábět energii."
Další francouzský zdroj prohlásil, že havárie v Japonsku budou znamenat podporu pro výstavbu reaktorů třetí generace, u nichž bude možnost bezpečně uzavřít vnitřek bloku, dojde-li k nekontrolovanému tavení paliva.