Rakušané žádají po tsunami testy jaderných elektráren

Reuters Reuters
13. 3. 2011 19:45
Zařízení v Evropě by podle nich měla podstoupit testy odolnosti vůči zemětřesení
Jaderná elektrárna Fukušima
Jaderná elektrárna Fukušima | Foto: Reuters

Vídeň - Rakousko bude žádat testy odolnosti jaderných elektráren v celé Evropě.

Jde o reakci na páteční zemětřesení v Japonsku, které poškodilo i několik elektráren. Úřady kvůli úniku radiace musely evakuovat tisíce lidí.

Ministr životního prostřední Nikolas Berlakovich tak v rozhovoru pro rakouský rozhlas řekl, že požadavek vznese už v pondělí na pravidelném setkání ministrů v Bruselu.

Podle něj by měla všechna zařízení dokázat, že jsou odolná vůči následkům zemětřesení. Prověrku si podle něj zaslouží i chladící systémy.

Havárie v elektrárně Fukušima podnítila odpůrce jádra i jinde v západní Evropě. Výzvy k upuštění od tohoto způsobu získávání energie zaznívají i z Německa, Itálie či Francie.

Německá kancléřka Angela Merkelová ale v sobotu řekla, že i když Německo prozkoumá možná poučení z nehody ve Fukušimě, jeho jaderná zařízení jsou bezpečná.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy