reklama
 
 

Výbuch v japonské jaderné elektrárně, krize i v další

12. 3. 2011 10:12
Radioaktivita v areálu je tisíckrát vyšší než běžné hodnoty

Tokio - V jaderné elektrárně Fukušima 1 na severovýchodě Japonska nejvíce postiženém zemětřesením se dnes ozval výbuch. Podle informací agentur je na záběrech japonské televize vidět bílý mrak, který se nad elektrárnou vznáší.

Agentura AFP napsala, že při explozi se zranilo několik lidí, podle televize NHK jde o zaměstnance elektrárny. 

Podle společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, výbuch nastal po (blíže neupřesněném) otřesu a vzápětí se částečně zřítily zdi a střecha. Tepco na svých webových stránkách označila havárii za velmi vážnou.

Japonské televizní stanice vyzvaly obyvatele pobřežních oblastí, a to i za již evakuovaným desetikilometrovým pásmem, aby se uzavřeli ve svých domovech a neotvírali okna. Doporučují lidem chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.

Tisíckrát vyšší hodnoty

Podle předchozích ranních informací bylo v okolí elektrárny naměřeno radioaktivní cesium. V jejím areálu byla podle sdělovacích prostředků také naměřena úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty, a v jejím okolí osmkrát vyšší.

Japonská jaderná agentura zároveň ráno nevyloučila, že v jednom z tamních reaktorů by mohlo nastat tavení palivových tyčí kvůli výpadku chladicího média poškozeného pátečním zemětřesením.

Problémy hlásí i druhá elektrárna

Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila v sobotu i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a následnou přívalovou vlnou tsunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl. Obyvatelstvo bylo evakuováno v okruhu tří kilometrů od elektrárny.

Páteční fotogalerie: Japonsko po zemětřesení a tsunami

Podle japonské agentury pro jadernou bezpečnost dostane operátor i této elektrárny příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry do ovzduší, aby se snížil tlak v zařízení.

Tato jaderná elektrárna Fukušima 2 je asi 12 kilometrů vzdálena od Fukušimy 1; i její vedení už dostalo příkaz k upuštění radioaktivní páry.

Desítky tisíc lidí evakuovány

Mluvčí energetické společnosti Tepco nicméně prohlásil, že tavení zatím nenastalo a společnost se snaží doplnit vodu do média na příslušnou úroveň, aby mohl být reaktor chlazen. Pokud by ale k tavení došlo, nikoho neohrozí, protože na 45 tisíc obyvatel v okruhu deseti kilometrů bylo již evakuováno.

Tepco už také dostala povolení k upuštění části radioaktivní páry, aby se snížil více než dvojnásobně vysoký tlak v havarovaném chladicím systému a předešlo se dalšímu poškození reaktorů.

Elektrárny Fukušima 1 a Fukušima 2 leží severně od Tokia ve vzdálenosti asi 240 kilometrů.

Pro pět jaderných reaktorů v obou elektrárnách platí ode dneška kvůli poruchám na chladicích zařízeních výjimečný stav.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve svém prohlášení sdělila, že to byla voda z přívalové vlny tsunami, co poškodilo dieselové generátory. Právě tyto generátory obvykle udržují v chodu chladicí systémy ve fukušimské "jedničce".

autor: ČTK | 12. 3. 2011 10:12

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama