jaderná bezpečnost

Rozhovory o íránském jaderném programu podle EU pokročily, obnoví se za týden

Jednání o íránské jaderné dohodě, jež vedou ve Vídní světové mocnosti, bude vyžadovat vetší snahu všech zúčastněných, uvedl Enrique Mora, který jednáním předsedá jménem Evropské unie. Podle vedoucího íránské mise Abbáse Arákčího rozhovory postupují kupředu i přes jisté obtíže, napsala agentura Reuters. Jednání budou opět pokračovat příští týden.

Jednání se účastní země, jež uzavřely dohodu o íránskou jaderném programu, vyjma Spojených států, jež se z ní stáhly. Americká delegace ale dostává o rozhovorech informace. Setkání ve Vídni předsedá Evropská unie.

Zdroj: ČTK

Vídeňská jednání o dohodě o íránském jaderném programu jsou zatím úspěšná

V rozhovorech o záchraně dohody o íránském jaderném programu (JCPOA) se podařilo pokročit a sblížit názory Íránu a Spojených států. S odvoláním na čínského a ruského účastníka pátečních jednání o tom informovala agentura Reuters.

Dohoda byla podepsána roku 2015 a USA od ní před třemi lety odstoupily. Tento týden se zbylí signatáři a Írán ve Vídni snaží dohodnout na podmínkách jejího zachování, USA se diskusí účastní nepřímo.

Účastníky přímých jednání jsou zástupci zbylých signatářských zemí JCPOA, tedy Íránu, Ruska, Číny, Francie, Británie a Německa. Snaží se sestavit seznam protiíránských amerických sankcí, které by mohly USA odvolat, a povinností plnit dohodu platných pro Írán. Jednání budou pokračovat ve středu.

Zdroj: ČTK

Šéf MAAE dorazil do Íránu, chce jednat o jaderném programu

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi přiletěl do Teheránu, aby s íránskými představiteli jednal o budoucích vztazích. Írán tento týden oznámil, že omezí spolupráci s MAAE, která je pověřená inspekcemi íránských jaderných provozů, a vypověděl tak závazek z mezinárodní dohody o svém jaderném programu z roku 2015. Teherán podmínky smlouvy postupně porušuje, mimo jiné obnovil nadlimitní obohacování uranu a dělá si jeho nepovolené zásoby.

Írán a Spojené státy nyní zkoumají možnosti, jak se k dohodě vrátit. Obě země se však nedokážou shodnout na tom, kdo má učinit první krok. Teherán chce, aby nejprve Američané zrušili všechny své protiíránské sankce, Washington to však podmiňuje tím, že nejdříve Íránci začnou dohodu respektovat.

Zdroj: ČTK

Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu, překročil limity

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů. Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zdroj: ČTK

Petříček žádá Rusko a Čínu o udržení dohody o jaderných zbraních s USA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal své kolegy z Ruska a Číny, aby se zasadili o udržení a zdokonalení dohody o jaderném odzbrojení. O odeslání dopisů oběma ministrům dnes informoval na twitteru. Současná odzbrojovací smlouva mezi Ruskem a Spojenými státy přestane platit v únoru 2021, Washington její prodloužení podmiňuje tím, že se k ní připojí i Čína.

"Kontrola jaderného zbrojení a strategická stabilita jsou v zájmu bezpečnosti ČR. Proto jsem odeslal dopis svému ruskému a čínskému protějšku vyzývající k udržení a zdokonalení dohody o kontrole zbrojení. Bez ní není možné zajistit mezinárodní bezpečnost," uvedl Petříček.

Platnost americko-ruské smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní označované jako nový START nebo START 3, kterou podepsali 8. dubna 2010 v Praze tehdejší prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, vyprší 4. února příštího roku. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Zdroj: ČTK

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK

Írán nadále porušuje jadernou dohodu, skladuje nedovolené množství obohaceného uranu

Írán dále porušuje dohodu o svém jaderném programu z roku 2015 překračováním limitu obohacování uranu i jeho zásob. Konstatovala to Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), pověřená kontrolou íránských provozů. Íránci v srpnu po dlouhém odpírání zpřístupnili inspektorům dvě pracoviště, kde by podle MAAE mohl být neohlášený jaderný materiál nebo stopy po něm.

MAAE v pátek oznámila, že na jednom z těchto míst inspektoři odebrali vzorky, které mohou prokázat přítomnost jaderného materiálu. Další pracoviště mají inspektoři prověřit později v září.

Agentura ve své páteční zprávě uvedla, že Íránci obohacují uran v moderních centrifugách a v rozporu s dohodu z roku 2015 připravují instalaci centrifug v podzemním pracovišti na obohacování uranu v Natanzu. Podle zprávy Íránci obohacují na 4,5 procenta, ačkoli dohoda jim povolovala obohacovat maximálně na 3,67 procenta.

Nedodržují ani limit pro zásoby nízko obohaceného uranu - podle dohody ho neměli mít více než 202,8 kilogramu, v srpnu ho měli už 2105 kilogramů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat