jaderná bezpečnost

Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu, překročil limity

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů. Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zdroj: ČTK

Petříček žádá Rusko a Čínu o udržení dohody o jaderných zbraních s USA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) požádal své kolegy z Ruska a Číny, aby se zasadili o udržení a zdokonalení dohody o jaderném odzbrojení. O odeslání dopisů oběma ministrům dnes informoval na twitteru. Současná odzbrojovací smlouva mezi Ruskem a Spojenými státy přestane platit v únoru 2021, Washington její prodloužení podmiňuje tím, že se k ní připojí i Čína.

"Kontrola jaderného zbrojení a strategická stabilita jsou v zájmu bezpečnosti ČR. Proto jsem odeslal dopis svému ruskému a čínskému protějšku vyzývající k udržení a zdokonalení dohody o kontrole zbrojení. Bez ní není možné zajistit mezinárodní bezpečnost," uvedl Petříček.

Platnost americko-ruské smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní označované jako nový START nebo START 3, kterou podepsali 8. dubna 2010 v Praze tehdejší prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, vyprší 4. února příštího roku. Se vzájemným souhlasem může být prodloužena o pět let.

Zdroj: ČTK

OSN neobnoví sankce proti Íránu za porušování jaderné dohody

Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému RB OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

"Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat," uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez "právního efektu". Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

Zdroj: ČTK

Írán nadále porušuje jadernou dohodu, skladuje nedovolené množství obohaceného uranu

Írán dále porušuje dohodu o svém jaderném programu z roku 2015 překračováním limitu obohacování uranu i jeho zásob. Konstatovala to Mezinárodní organizace pro atomovou energii (MAAE), pověřená kontrolou íránských provozů. Íránci v srpnu po dlouhém odpírání zpřístupnili inspektorům dvě pracoviště, kde by podle MAAE mohl být neohlášený jaderný materiál nebo stopy po něm.

MAAE v pátek oznámila, že na jednom z těchto míst inspektoři odebrali vzorky, které mohou prokázat přítomnost jaderného materiálu. Další pracoviště mají inspektoři prověřit později v září.

Agentura ve své páteční zprávě uvedla, že Íránci obohacují uran v moderních centrifugách a v rozporu s dohodu z roku 2015 připravují instalaci centrifug v podzemním pracovišti na obohacování uranu v Natanzu. Podle zprávy Íránci obohacují na 4,5 procenta, ačkoli dohoda jim povolovala obohacovat maximálně na 3,67 procenta.

Nedodržují ani limit pro zásoby nízko obohaceného uranu - podle dohody ho neměli mít více než 202,8 kilogramu, v srpnu ho měli už 2105 kilogramů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat