Kritičce běloruského režimu Alexijevičové blahopřál k Nobelově ceně i Lukašenko

ČTK ČTK
9. 10. 2015 19:45
Běloruské spisovatelce Světlaně Alexijevičové poblahopřál k udělení letošní Nobelovy ceny za literaturu už ve čtvrtek běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Informovala o tom agentura BelTA, podle níž dnes Lukašenko řekl, že proti Alexijevičové nic nemá. Spisovatelka je přitom vůči běloruskému režimu velmi kritická.
Světlana Alexijevičová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu.
Světlana Alexijevičová, nositelka Nobelovy ceny za literaturu. | Foto: Elke Wetzig/Wikimedia Commons

Minsk - Přestože Světlana Alexijevičová patří dlouho ke velkým kritičkám běloruského režimu, k udělení Nobelovy ceny za literaturu jí poslal gratulaci i prezident Běloruska Alexandr Lukašenko.

"Vaše dílo nenechalo lhostejnými nejen Bělorusy, ale ani čtenáře v mnoha zemích světa. Mám upřímnou radost z vašeho úspěchu. Velmi doufám, že vaše ocenění prospěje našemu státu a běloruskému národu," citovala agentura z prezidentova blahopřání.

Dnes Lukašenko při návštěvě stavby jaderné elektrárny prohlásil, že Alexijevičovou nepovažuje za opozičníka. "To je dobře, když člověk má svůj názor, někdy možná i opoziční. Napsala normální díla, má odpovídající styl. Je to její forma, její styl. Nic proti ní nemám," citovala BelTA prezidenta.

Tyto smířlivé výroky na adresu Alexijevičové, známé kritickým postojem k běloruskému režimu, Lukašenko pronesl dva dny před prezidentskými volbami, v nichž se uchází o pátý mandát za sebou; všichni jsou přesvědčeni, že ho získá.

Bělorusko se chce otevřít EU

Děje se tak v době, kdy dochází k opatrnému sbližování Lukašenka se Západem, který doposud důrazně kritizoval jeho autoritářský režim. Evropská unie si všímá, že Lukašenko se poslední dobou snaží otevřít svou zemi Evropě. Ačkoliv je vnímán jako blízký spojenec Moskvy, nedávno zpochybnil ruské plány na zřízení letecké základny v Bělorusku, proti níž už v Minsku směla demonstrovat opozice.

Navíc EU prý zvažuje, že na čtyři měsíce zruší sankce proti Bělorusku a jeho prezidentovi, pokud po nedělních volbách hlavy státu nedojde k represím. Podle unijních diplomatů by mělo jít o reakci na Lukašenkovo srpnové rozhodnutí propustit na svobodu šest vězněných politických odpůrců i na jeho roli v mírových jednáních o ukrajinském konfliktu.

 

Právě se děje

Další zprávy