Lukašenko neblahopřál Alexijevičové k udělení Nobelovy ceny, radost nejspíš nemá ani Rusko

ČTK ČTK
8. 10. 2015 22:50
Běloruské ministerstvo zahraničí dnes přivítalo udělení letošní Nobelovy cenu za literaturu Světlaně Alexijevičové a označilo je za historickou událost. Gratulace od prezidenta Lukašenka se ale spisovatelka, známá svým kritickým postojem k běloruskému režimu, zatím nedočkala. Radost z udělení Nobelovy ceny pravděpodobně nemá ani ruské vedení. Alexijevičová dnes na tiskové konferenci zopakovala svůj kritický názor na vývoj ukrajinské krize a postup Moskvy označila za okupační. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov reagoval prohlášením, podle něhož spisovatelka nemá dost informací, aby situaci v Donbasu mohla hodnotit. Peskov zvlášť zdůraznil, že tlumočí názor Vladimira Putina.
Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevičová.
Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevičová. | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 29 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 34 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy