Lukašenka chce vystřídat už osm běloruských politiků

ČTK ČTK
13. 7. 2015 23:10
Současný prezident Běloruska Alexandr Lukašenko, zvolený do čela státu už čtyřikrát, zatím účast ve volebním boji oficiálně neoznámil. O jeho kandidatuře však v zemi pochybuje málokdo.
Alexandr Lukašenko je prvním a zatím jediným běloruským prezidentem. Volby vyhrál už čtyřikrát.
Alexandr Lukašenko je prvním a zatím jediným běloruským prezidentem. Volby vyhrál už čtyřikrát. | Foto: Aktuálně.cz

Minsk - Zatím osm kandidátů se přihlásilo do boje o křeslo běloruského prezidenta, který vyvrcholí všeobecným hlasováním 11. října. Oznámila to v pondělí v Minsku běloruská volební komise.

Stávající prezident Alexandr Lukašenko, zvolený do čela státu už čtyřikrát, zatím účast ve volebním boji oficiálně neoznámil. O jeho kandidatuře, stejně jako o jeho volebním vítězství, ale v zemi pochybuje málokdo.

Mezi kandidáty se objevuje jméno veterána běloruské opoziční scény Mikalaje Statkeviče, přestože vášnivý odpůrce Lukašenkova autoritářského režimu je ve vězení. Kandidaturu politika, který byl odsouzen za účast při nepokojích během minulých prezidentských voleb, navrhla zvlášť k tomuto účelu vytvořená iniciativní skupina.

Dalšími kandidáty jsou Viktar Cjareščanka, který kandiduje už počtvrté, podnikatel Juryj Radzkov, aktivistka nevládní organizace Havary pravdu Taccjana Karatkevičová, vůdce opoziční Sjednocené občanské strany Anatol Ljabedzka, šéf Liberálně demokratické strany Sjarhej Hajdukevič, komunistický kandidát Sjarhej Kaljakin a nezměstnaný Juryj Šulhan.

Lukašenko je prvním a zatím jediným běloruským prezidentem, zvítězil většinou s velkým náskokem ve volbách v letech 1994, 2001, 2006 a 2010. Podle opozice bylo hlasování zmanipulované, vážné výhrady k průběhu volební kampaně i samotného hlasování měly ve všech čtyřech případech i evropské pozorovatelské instituce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy