Londýn - "Prioritou této vlády je dojednat co nejlepší odchod Velké Británie z Evropské unie."
Tak ve středu po poledni začal projev britské královny Alžběty II. na první schůzi nového britského parlamentu. Královna představila programové prohlášení vlády na nadcházející dvouleté období.
A právě tzv. brexit projevu dominoval, shodují se britská média. Královna ujistila, že její vláda bude pracovat na tom, aby byl odchod z EU pro Brity co nejvýhodnější.
Panovnice zmínila více než dvě desítky návrhů zákonů, se kterými počítá kabinet Theresy Mayové. Kromě brexitu se týkaly i ekonomiky, sociální politiky nebo bezpečnosti.
Vláda se soustředí na tvorbu pracovních míst a investice do zdravotnictví. Zároveň slíbila, že udrží nízké daně, aby do Británie přilákala investory.
Kabinet také zřídí speciální komisi. "Ve světle teroristických útoků v Manchesteru a Londýně vláda zreviduje svou dosavadní protiteroristickou strategii," uvedla královna.
Věnovat se kabinet bude i další nedávné události, požáru ve výškové budově Grenfell Tower v Londýně. Během něj zemřelo nejméně 79 lidí a premiérka Mayová slíbila, že ho policie důkladně vyšetří.
Dolní sněmovna teď bude o královnině řeči pár dní debatovat a příští týden hlasovat.
Vyždímat co nejvíc
Letos se Dolní sněmovna schází v době, kdy ještě neexistuje dohoda o podpoře menšinové vlády konzervativců.
V předčasných parlamentních volbách, které se konaly 8. června, Konzervativní strana ztratila dosavadní většinu. Premiérce Therese Mayové tak nezbývalo než se dohodnout s jinou partají.
Nakonec bude muset spoléhat na severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP). Ta ve sněmovně obsadila deset křesel. Spolu s 317 poslanci z Konzervativní strany tak bude mít kabinet v 650členné sněmovně těsnou většinu.
"Unionisté budou jednat, protože chtějí peníze pro Severní Irsko. Budou to ale protahovat a předvádět se," uvedl profesor Jonathan Tonge z Univerzity v Liverpoolu pro agenturu Bloomberg.
"Unionisté teď drží v rukách 90 procent karet. Theresa Mayová má mnohem větší strach z dalších voleb než oni. Je to o penězích. DUP se snaží z toho vyždímat co nejvíc. Pravděpodobně se tak dohodnou," dodal Tonge.
V médiích se už objevilo několik konkrétních věcí, o které budou unionisté zřejmě usilovat. Kromě více peněz pro jejich Severní Irsko by to mohly být i výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru během severoirského konfliktu hájili britské zájmy.
Hlasování o královnině projevu příští týden tak bude prvním testem, jak vážně unionisté svou podporu menšinové vládě myslí. Očekává se, že opoziční labouristé Jeremyho Corbyna a liberálové předloží své vlastní návrhy.
V médiích se spekuluje i o budoucnosti premiérky a šéfky konzervativců Mayové. Ta předčasné volby, ve kterých její strana přišla o většinu, sama vyhlásila.
Nyní se tak objevují názory, že by měla z čela konzervativců odejít. Jako její možní nástupci se podle médií jeví ministryně vnitra Amber Ruddová nebo ministr zahraničí Boris Johnson.
Mluvila už po šedesáté čtvrté
Letošní ceremonie se kvůli dohadování o budoucí vládě konala později než obvykle a jen pár dní po oficiální oslavě Alžbětiných narozenin. Na přípravu tak bylo méně času.
Královna například místo kočárem přijela do Westminsteru autem. Na sobě neměla slavností róbu, ale denní šaty a na její hlavě chyběla královská koruna.
Svou řeč na úvodní schůzi parlamentu přednesla Alžběta II. už po šedesáté čtvrté, píše stanice BBC. Vynechala ji zatím jen dvakrát - v letech 1959 a 1963, kdy očekávala narození potomků.
Příští rok královna do parlamentu nepřijde, protože premiérka Mayová oznámila, že právě zahájené zasedání parlamentu bude na dva roky. Poslanci by tak měli mít víc času na debatu o legislativě v souvislosti s tzv. brexitem.
Tradice stará stovky let
Projev panovníka před zahájením činnosti nového parlamentu je slavnostní ceremoniál, který na Britských ostrovech probíhá už více než pět set let.
Autorkou projevu však ve skutečnosti není sama královna, ale vláda. Britští premiéři řeč královně vždy doručí a ona ji potom ve Sněmovně lordů jen přečte.
Během projevu panovnice nesmí dát najevo svůj souhlas nebo nesouhlas s kteroukoli jeho částí, protože je přísně apolitickou hlavou státu.