Severní Irsko

Severoirská policie zatkla čtyři muže v souvislosti s vraždou novinářky

Severoirská policie ve středu zatkla čtyři muže v souvislosti s vraždou novinářky Lyry McKeeové, kterou v roce 2019 zastřelil neznámý pachatel v Londonderry. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na policii.

Tehdy 29letá severoirská novinářka zemřela, když přihlížela nepokojům v Londonderry. Město v minulosti zažilo krvavé střety mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. K vraždě se přihlásila organizace Nová IRA, která neuznává severoirskou mírovou dohodu z roku 1998. Ta z velké části ukončila sektářské násilí a položila základy sdílené vlády unionistů a separatistů v Severním Irsku. McKeeová nebyla terčem útoku, ale "stála vedle sil nepřítele", jak Nová IRA označuje britské policisty.

Čtyři muži ve věku 19 až 33 let byli zadrženi v Londonderry. "Tato zatčení představují vyvrcholení podrobného dvouletého vyšetřování vraždy Lyry a událostí, které k ní vedly,“ řekl šéf severoirské policie Jason Murphy.

Zdroj: ČTK

Při nočních nepokojích v Severním Irsku bylo zraněno dalších 19 policistů

Policie v Severním Irsku během noci protestů ze čtvrtka na pátek poprvé po šesti letech použila vodní děla, aby rozehnala demonstranty v Belfastu, kteří její příslušníky zasypali kameny, rachejtlemi a zápalnými lahvemi naplněnými benzínem. Dalších 19 strážníků při posledních nepokojích utrpělo zranění. Informoval o tom zpravodajský portál stanice BBC.

Většina ze zranění se týkala poškození sluchu, když v přílišné blízkosti policistů vybuchovaly rachejtle. Jedna policistka si zlomila kůstku v chodidle. Lidé protestovali na obou stranách takzvaných mírových zdí, které ve městě slouží k oddělení oblastí tradičně obývaných unionisty a nacionalisty.

Násilnosti v Severním Irsku vypukly minulý týden, když nespokojenost s protikoronavirovými omezeními a postbrexitovými pravidly obchodu vyostřila napětí mezi protestantskou a katolickou komunitou, uvedla agentura AP. Nepokoje propukají každou noc a zraněno při nich bylo už 74 příslušníků bezpečnostních složek.

Do Belfastu se vydal britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis, který situaci projednával s představiteli pěti hlavních politických stran v Severním Irsku a šéfem tamní policie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat