Král podvodníků? Číňan si vymyslel koupi americké banky

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
19. 6. 2012 10:00
Obchodník s rýží se díky lži dostal do politiky. "Přeháněl jsem," vysvětlil.

Peking - Nikoho už nepřekvapí falešné čínské iPhony, pirátská čínská DVD či čínské napodobeniny luxusních kabelek Louis Vuitton. Čínský obchodník s rýží Lin Čchun-pching ale dovedl podvodné jednání na novou úroveň, když si vymyslel koupi neexistující americké banky, informovala agentura AP.

Neznámý obchodník Lin se stal slavným v lednu, když čínská státní média přinesla zprávu, že převzal finanční instituci Atlantic Bank se sídlem v americkém státě Delaware.

Ve svém rodném městě si za to Lin vysloužil povýšení do prestižní politické funkce a státní média označila jeho obchod za "legendární". Podle všeho šlo ale jen o "legendární podvod". Nejenže čínský podnikatel Atlantic Bank v Delawaru za 60 milionů dolarů nekoupil - ona ani žádná taková banka v tomto státě nefungovala.

Triumf

Jednačtyřicetiletý Lin byl podle agentury AP počátkem června zatčen pro podezření z jiného podvodu, který se k tomuto případu nevztahuje, a byl donucen vzdát se své politické funkce, již získal v poradním orgánu čínské vlády.

Ohledně Atlantic Bank čínským novinářům namluvil, že mu vyjednání koupě trvalo dva roky a že tato banka v roce 2008 ohlásila bankrot v důsledku globální finanční krize. Podle Lina měla banka 85letou historii a vedli ji židovští finančníci, kteří jsou v Číně obecně uznáváni pro své mimořádné obchodní schopnosti, napsala agentura AP.

Linův příběh byl zvlášť působivý, protože koupě zahraničních podniků jsou v Číně velmi ceněny jako důkaz rostoucí ekonomické moci této země. Linův počin byl považován za čínský triumf a zároveň za symbol amerického úpadku.

Profil na webových stránkách Lidového deníku (Žen-min ž'-pao), který vydává čínská komunistická strana, opěvoval Lina jako inteligentního a pracovitého muže, který si jako teenager vydělával prodejem knoflíků a později koupil měděný a zlatý důl v Ghaně a investoval do obchodu s rýží v Číně.

Foto: Aktuálně.cz

Přeháněl jsem

Lin sdělil, že finanční ústav přejmenoval na USA New HSBC Federation Consortium. Název budil úctu, protože obsahoval jméno světového bankovního gigantu HSBC Holdings se sídlem v Londýně. Lin rovněž uvedl, že do banky již zákazníci vložili 40 milionů dolarů a že roční zisk by se mohl pohybovat kolem pěti až šesti milionů dolarů.

Novinářům ale začala Linova tvrzení vrtat hlavou a nakonec v březnu vypátrali, že celý příběh je falešný. Dotyčný se přiznal s tím, že "přeháněl" s cílem zvýšit své společenské postavení a zajistit si příležitosti v bankovním sektoru pro budoucnost. Není známo, že by se podvodník díky svým lžím nějak obohatil.

Seznam falešných institucí a zařízení odhalených v Číně je již pěkně dlouhý. Loni bylo kupříkladu ve městě Kchun-ming v jihozápadní Číně objeveno pět falešných obchodů firmy Apple, které byly téměř přesnou kopií těchto věhlasných obchodů s logem jablka. Začátkem tohoto měsíce místní tisk ve východní provincii Šan-tung zjistil existenci falešné univerzity.

 

Právě se děje

Další zprávy