Král Bahrajnu znovu ustoupil, propustil politické vězně

Petr Jemelka Petr Jemelka
23. 2. 2011 12:33
Dalším požadavkem opozice je přijetí principů konstituční monarchie
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí
Opozice si zřídila hlavní štáb na Perlovém náměstí | Foto: Reuters

Manáma - Poté, co princ šajch Salmán bin Hamad al-Chalífa odvolal z Perlového náměstí policii, učinila královská rodina další ústupek.

Král Bahrajnu Hamad bin Ísá Chalífa splnil požadavek opozice a přikázal propustit část zadržovaných politických vězňů.

Podle agentury Reuters někteří vězni opustili nápravná zařízení už v noci na dnešek a během rána. Mezi propuštěnými je i 23 z 25 šíítských disidentů, kteří od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království.

Vládce tohoto malého souostrovního státu v Perském zálivu se ústupky snaží nespokojené občany odradit od toho, aby se přidali k revolučnímu hnutí valícímu se arabským světem.

Jeden z českých občanů žijících v Bahrajnu a přímý svědek událostí posledních dní Aktuálně.cz  včera sdělil, že opozice na oznámení o propuštění vězňů nijak nereagovala.

Revoluce v arabském světě

  • Vlna protivládních protestů zasáhla za dva měsíce 16 arabských zemí, ve kterých zahynulo podle odhadů přes 730 lidí Protesty začaly v Tunisku loni 17. prosince, kde se kvůli špatným životním podmínkám upálil šestadvacetiletý mladík Muhammad Buazízí.
  • Demonstranti protestují především proti špatným životním podmínkám, vysoké nezaměstnanosti, korupci politiků, omezování lidských práv či za informační svobodu. 
  • Dosud vlna protestů smetla dva prezidenty (v Tunisku a Egyptě), v Jordánsku byla jmenována nová vláda a jemenský prezident oznámil, že již nebude v dalších volbách kandidovat.

"Desítky tisíc opozičních demonstrantů se shromažďují na Perlovém náměstí, na němž si opozice zřídila svůj hlavní štáb. Podle zatím oficiálně nepotvrzených informací mají být propuštěni všichni vězni a to bez dalšího soudního líčení. Navíc by měli během dnešního dne přiletět političtí vězni z Londýna," uvedl pro Aktuálně.cz Čech, jenž si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován.

Dnes už ale situace vypadá o poznání příznivěji. "Je to krok správným směrem," okomentoval poslední královské rozhodnutí vůdce opozice Ibrahim Matár. Na svobodě je podle něj také stovka vězněných, i když za mřížemi jich na svobodu čekají další desítky.

Zajímavostí je, že bylo propuštěno i jedenadvacet kriminálníků.

Ještě není vyhráno

Další požadavkem opozice je, aby královská rodina přijala a respektovala principy konstituční monarchie. Teprve potom budou nespokojení šííté ochotni ustoupit od nátlakových akcí a vrátit se k jednacímu stolu.

"Naším hlavním cílem je politická reforma. Až dosud nic neslíbili. Dokud to neudělají, zbytečně ztrácíme čas," dodává Matár.

V Bahrajnu mají většinu šíité, ale moc drží sunnitská elita, v čele s královskou rodinou, která v Bahrajnu vládne už 200 let. Opoziční vůdci se nechali slyšet, že jsou ochotni vyjednávat pouze v případě, že bude propuštěno pětadvacet šíítských disidentů. Ti od minulého roku čelí obvinění z rozvracení království. 

Nepokoje si už v Bahrajnu vyžádaly sedm mrtvých a stovky zraněných. 

 

Právě se děje

Další zprávy