Neodstoupím, zemřu jako mučedník, oznámil Kaddáfí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
23. 2. 2011 6:55
"Jsem beduínský válečník, který přinesl Libyjcům slávu," nechal se slyšet diktátor
Kaddáfí přednesl bojovný projev. Nevzdává se.
Kaddáfí přednesl bojovný projev. Nevzdává se. | Foto: Reuters

* Použití síly proti demonstrantům kritizovala i Rada bezpečnosti OSN * Kaddáfí opozici pohrozil, že když nevydá zbraně, "začnou jatka" * Údajně nařídil tajným agentům sabotáže na ropných zařízeních * Kaddáfího odpůrci zřejmě kontrolují město Tobrúk

Tripolis - Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí nebude následovat prezidenty Tuniska a Egypta, nehodlá odstoupit. Potvrdil to v úterý v dlouhém a rozhořčeném projevu, vysílaném státní televizí.

Prohlásil, že Libyi neopustí a raději zemře jako mučedník. "Jsem beduínský válečník, který přinesl Libyjcům slávu," prohlásil kromě jiného v proslovu, ve kterém rovněž nabídl blíže nespecifikované politické reformy.

Kaddáfí kontroluje metropoli Tripolis a několik dalších oblastí na západě a v centru země. Východ a také velké části na západě Libye ovládají rebelové a povstalci, kteří se přidali na stranu povstání.

Diktátor nasadil proti demonstracím odstřelovače, tanky, bojové helikoptéry a dokonce i letadla. Podle svědků střílejí z jedoucích automobilů a budov nájemní žoldnéři z některých afrických zemí.

Počet obětí týden trvajícího povstání, které začalo před týdnem v Benghází, je odhadován na šest stovek, ale zřejmě bude daleko vyšší, protož přesné informace chybějí.

Během pondělí se proti režimu postavila velká část libyjských velvyslanců a diplomatů v zahraničí, ke svržení Kaddáfího vyzvala skupina armádních důstojníků.

Internet v Libyi nefunguje, telefonické spojení je velmi omezené.

Použití síly proti demonstrantům odsoudila i Rada bezpečnosti OSN. Žádá potrestání těch, kdo jsou odpovědní za útoky na civilisty. V prohlášení, které schválila patnáctičlenná rada v úterý po několikahodinové diskusi o situaci v této severoafrické zemi zmítané nepokoji, vyzvala k okamžitému ukončení násilí

Kaddáfí vládne už 42 let a vývoj posledních dní a hodin potvrdil obavy znalců Libye, že Kaddáfí bude na rozdíl od prezidentů Tuniska a Egypta schopen udělat cokoliv, aby se udržel u moci.

Situaci v zemi jsme v úterý sledovali v online reportáži:

21:55 - Do Vídně přiletěl z Libye druhý Čech za poslední dny. Devatenáctiletý Jaroslav Reif, jehož otec pracuje v Tripolisu jako diplomat, vyprávěl rakouským médiím o žoldácích z černošské Afriky v ulicích. "Přes den je poměrně klid, ale v noci je stále slyšet střelba. Situace je úplně šílená a vymkla se kontrole," řekl. Ministerstvo zahraničí ví o 30 Češích v Libyi. Všichni jsou prý v pořádku.

21:27 - Muammar Kaddáfí v telefonickém rozhovoru se svým osobním přítelem, premiérem Silviem Berlusconim, ubezpečil italského předsedu vlády, že v jeho zemi je vše v naprostém pořádku. "Bratr vůdce ujistil přítele Berlusconiho, že Libye je v pořádku a jeho lid zajišťuje stabilitu, bezpečnost a národní jednotu," zní stanovisko oficiální tiskové agentury JANA. Na stranu povstalců se mezitím přidal také Kaddáfího ministr vnitra Abdel Fatáh Júnís Abídí.

V arabském světě oblíbený rituál, tlučení obuví do zobrazení státníků. Tentokrát při projevu Kaddáfího z 22. února 2011. Snímek z jordánského Ammánu.
V arabském světě oblíbený rituál, tlučení obuví do zobrazení státníků. Tentokrát při projevu Kaddáfího z 22. února 2011. Snímek z jordánského Ammánu. | Foto: Reuters

21:18 - Podle časopisu Time nařídil libyjský vůdce příslušníkům tajných služeb, aby začali se sabotážemi na ropných zařízeních v zemi. Jako první mají být vyhozeny do vzduchu ropovody vedoucí na pobřeží Středozemního moře. V souvislosti s nepokoji v Libyi podražila dnes ropa na 108 dolarů za barel.

20:37 - V Tobrúku, přístavním městě, které za 2. světové války pomáhal hájit československý pěší prapor, svrhl nadšený dav pomník diktátora Kaddáfího. Ulicemi jezdí nákladní auta plná slavících odpůrců režimu, který se nezadržitelně hroutí. Kaddáfího stoupenci nicméně stále mají ve své moci hlavní město Tripolis a několik dalších bašt v centrální části země.

19:45 - Británie oznámila, že posílá do Libye zvláštní charterový let, který mohou použít její občané prchající ze země. Zároveň míří do vod Středozemního moře válečná fregata, aby přispěla na pomoc Britům, kteří se ocitnou v nebezpečí. "Letoun zamíří do Libye v příštích osmačtyřiceti hodinách," oznámil ministr zahraničí William Hague.

19:10 - Ještě z Kaddáfího osmdesátiminutového televizního proslovu: "Muži a ženy, kteří milujete Kaddáfího. Vyjděte ze svých domů a zaplňte ulice. Opusťte vaše domy a napadněte je (opozici) v jejich brlozích. Berou vaše děti, opíjejí je a posílají je na smrt. Proč? Aby zničili Libyi, spálili Libyi." A vzkaz protestujícícm: "Vydejte své zbraně, nebo začnou jatka."

18:25 - Podle zpráv na sociální síti Twitter zní Tripolisem opět střelba a nad městem přelétávají helikoptéry.

18:09 - Kaddáfí pohrozil, že pokud protesty neustanou, "vyčistí Libyi dům po domu."

17:00 - "Lidé, kteří protestují, slouží ďáblu," řekl mimo jiné Kaddáfí v projevu. Řekl rovněž, že není prezident, ale vůdce revoluce. Libyi prý neopustí. "Zemřu tady jako mučedník," prohlásil.

16:50 - Libyjská televize vysílá projev Muammara Kaddáfího.

15:40 - Libyjská televize oznámila, že Kaddáfí dnes znovu promluví, údajně přímo na Zeleném náměstí v centru Tripolisu.

14:50 - Desetitisíce cizinců se snaží co nejrychleji opustit Libyi. Odletět z Tripolisu ale bude stále obtížnější, společnosti British Airways, KLM a Emirates už lety zrušily. Itálie a Rusko vysílají pro své občany velká dopravní letadla. Mnoho cizinců se vydalo na východ s cílem překročit pozemní hranici do Egypta.

Protest před libyjským velvyslanectvím v Londýně.
Protest před libyjským velvyslanectvím v Londýně. | Foto: Reuters

14:40 - Zpráva ze sociální sítě Twitter: Manažer libyjské letecké společnosti Afriqiyah Airlines podal demisi, protože se nechtěl podílet na tom, že letadla přepravují do země další najaté žoldnéře.

13:36 - Nejkritičtější situace je podle televize Al-Džazíra v Tripolisu ve čtvrti Tadžúrá. Ozbrojenci, loajální Kaddáfímu, střílí z terénních vozů a ze střech domů, aby lidem bránili se shromažďovat. V ulicích prý leží desítky těl, ale lidé se bojí pro ně jít, aby je střelci nezasáhli.

13:27 - Libyjský velvyslanec ve Washingtonu oznámil, že přerušil veškeré kontakty s "diktátorským režimem."

11:56 - Ranveje na letišti v Bengází, centru povstání proti Kaddáfímu, jsou v důsledku střetů mezi opozicí a provládními silami údajně vážně poškozena a nemohou na nich přistávat žádná civilní letadla.

11:37 - Podle analytiků jsou ohroženy dodávky libyjské ropy do Evropy. Devadesát procent těžby pochází z oblasti, v níž nyní dochází k největším střetům. Jen Itálie zajišťuje díky libyjské ropě pětinu své spotřeby energie.

11:20 - Agentura Reuters publikovala video s nočním projevem Muammara Kaddáfího. Zde vám ho nabízíme.

10:49 - Podle vysoké komisařky OSN pro lidská práva Navi Pillayové by mezinárodní společenství mělo prošetřit, zda útoky proti odpůrcům režimu plukovníka Kaddáfího nespadají do katergorie zločinů proti lidskosti.

9:59 - Egypt se rozhodl posílit ostrahu na hranicích s Libyí. Umožňuje ale osobám, které jsou nemocné či vysílené, aby je překročily na egyptské území. Libyjští pohraničníci se podle jejich egyptských kolegů stáhli ze svých stanovišť.

09:26 - Na radnicích v osvobozených městech a na ambasádách, které přešly na stranu povstání, teď vlají staronové libyjské vlajky. Jde o vlajky, které používala libyjská monarchie v letech 1951 až 1969. Po vojenském převratu Kaddáfí zavedl zelenou vlajku, od které se teď Libyjci odvrací. Stará vlajka bude velmi pravděpodobně po pádu režimu znovu libyjskou vlajkou. Dodejme ještě pro zajímavost, že následník libyjského trůnu - vnuk posledního krále Idríse - žije v Londýně, ale nemá ambici vrátit se do země jako vládce.

Foto: Aktuálně.cz

09:08 - Na sociální síti Twitter koluje zpráva, že skupina Kaddáfho žoldnéřů ostřeluje v Tripolisu lidi ze střechy maďarského velvyslanectví.

08:42 - Libyjský velvyslanec v Indii Alí Isáví v rozhovoru pro agenturu Reuters s odkazem na své zdroje v Libyi potvrdil, že Tripolis během pondělí bombardovala letadla a že povstání potlačují oddíly žoldnéřů, najatých Kaddáfím v několika zemích subsaharské Afriky. Isáví už v neděli na protest proti masakrům civlistů rezignoval na svoji funkci.

Tobruk na východě Libye kontrolují odpůrci Kaddáfího. Město do jejich rukou padlo v neděli.
Tobruk na východě Libye kontrolují odpůrci Kaddáfího. Město do jejich rukou padlo v neděli. | Foto: Reuters

07:48 - O situaci v Libyi dnes zřejmě bude jednat v New Yoruku Rada bezpečnosti OSN, mimořádně se sejde také Liga arabských států. 

02:06 - Podivné poselství, pronesené v dešti přímo ze sedačky vůdcova vozidla s velkým deštníkem nad hlavou a vlněnou papachou na hlavě. Muammar Kaddáfí zjevně zůstává rozhodnutý, že sám neodstoupí.

01:44 - Tak konečně, zde je úplný přepis "projevu" generála Kaddáfího. Trval ani ne 20 sekund a podle BBC Monitoring doslova zaznělo: "Chtěl jsem dnes v noci promluvit k mladým na Zeleném náměstí. Avšak pak přišel déšť, bylo to z Boží vůle. Chtěl jsem jim dát jasně najevo, že jsem v Tripolisu a ne ve Venezuele. Nevěřte těm zdrojům, jsou to psi. Nashledanou."

Muammar Kaddáfí přednesl kratičký televizní projev přímo z auta: Jsem v Tripolisu, ne ve Venezuele
Muammar Kaddáfí přednesl kratičký televizní projev přímo z auta: Jsem v Tripolisu, ne ve Venezuele | Foto: Reuters

01:19 - Záběry, jimiž státní televize noční vystoupení Kaddáfího doprovodila, se zdají potvrzovat jeho slova. Při vystupovaní z auta na nich drží deštník. Podle BBC hlásí obyvatelé z Tripolisu skutečně nevlídné noční počasí.

01:15 - "Jsem v Tripolisu, ne ve Venezuele," pozdravil generál "svůj" národ s odkazem na informace, že už v pondělí utekl před revolucí za hranice.

01:01 - Kaddáfí začal mluvit v TV. V Libyi jsou právě 2 hodiny po půlnoci.

01:01 - Libyjská státní televize přerušila vysílání baletu, aby avizovala "mimořádný vstup Muammara Kaddáfího. Původní informaci o "živém" vstupu televize korigovala ohlášením, že půjde o rozhovor.

00:48 - K mezinárodnímu tlaku se přidal i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Podle BBC už během pondělí mluvil přímo s Kaddáfím. Tajemníkův úřad uvedl, že Pan Ki-mun je "otřesen" zprávami o bombardování civilistů a žádá okamžitý konec násilí: "Útoky na obyvatele, pokud se potvrdí, by byly závažným porušením mezinárodního práva."

00:00 - Pondělní dění jsme rovněž sledovali v online reportáži - naleznete ji zde

 

Právě se děje

Další zprávy