Konec Schengenu? Barroso připustil obnovení hranic

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 5. 2011 11:15
Příliv uprchlíků ze severní Afriky možná povede ke změně pravidel v zóně volného pohybu
Obnoví Evropa již odbourané bariéry?
Obnoví Evropa již odbourané bariéry? | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso připustil, že by EU mohla přehodnotit pravidla pro dočasné obnovení hraničních kontrol uvnitř Schengenského prostoru volného pohybu.

Barroso označil obnovení hranic v evropské zóně volného pohybu za jedno z možných řešení současného přílivu imigrantů ze severní Afriky.

Evropská komise se tak po několikatýdenních sporech mezi Francií a Itálií, která se musí vypořádat s přílivem 25 tisíc tuniských uprchlíků na ostrov Lampedusa, rozhodla zasáhnout. 

"Dočasné obnovení hranic je za předem jasně daných a definovaných podmínek jednou z možností, jak zlepšit správu Schengenu," napsal Barroso v dopisu adresovaném premiérovi Itálie a prezidentovi Francie.

Podle Berlusconiho by se na vyřešení problémů s přívalem imigrantů měla podílet celá Unie. Francie v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym to ale rezolutně odmítá - jedná se prý o problém Itálie a ta si ho tedy musí vyřešit sama.

Francouzi chtějí zabránit tomu, aby se uprchlíci z Itálie dostali do Francie, kde žije početná tuniská komunita. Řada emigrantů totiž směřuje za svými příbuznými a přáteli právě tam. Italy Paříž osočuje z toho, že imigranty nechávají volně přejet dál do Evropy, aby se zbavili odpovědnosti.

Nejasná pravidla upřesníme, slibuje komise

V současné době mohou členské státy Schengenského prostoru obnovit kontroly na hranicích pouze v případě vážného ohrožení a jen na 30 dní.  Definice vážného ohrožení už ale v dohodě o prostoru volného pohybu chybí. 

Evropská komise by proto měla ve středu představit návrh úprav Schengenských pravidel. Změny by se podle serveru EU Observer měly týkat především vztahu s třetími zeměmi a dokončením společného evropského systému udělování azylů.

Předseda Evropské komise rovněž poznamenal, že je třeba posílit agenturu pro společnou ochranu vnějších hranic (Frontex).

Podle kritiků je volné cestování mezi členskými státy jedním z klíčových úspěchů evropské integrace a jakékoliv posílení kontrol, byť i dočasné, je krokem zpět. 

Foto: MV ČR

Tzv. Schengenský prostor vznikl v roce 1985 na základě uzavření smlouvy o volném pohybu osob v Lucemburském městě Schengen.

Prováděcí úmluva o vzniku prostoru byla podepsána ve stejném městě v roce 1990. Hranice byly ale plně otevřeny za dalších pět let. Přibližně 400 milionů obyvatel 25 zemí, které se k Schengenu připojily, tak mohou kdekoliv překročit hranice, aniž by musely projít kontrolou. 

Česká republika vstoupila do Schengenského prostoru 21. prosince 2007.

Schengen v otázkách a odpovědích
Je možné cestovat po Evropě bez dokladů? Nikoliv, neexistence přechodů ještě neznamená, že není nutné prokazovat se dokladem totožnosti. O ten nás například německý policista v příhraničí může požádat v rámci namátkové kontroly. V celém Schengenu ovšem postačí občanský průkaz.
Jak mají cestovat děti, které občanský průkaz nemají? Musí být zapsány v pase nebo občanském průkazu rodičů. To je ovšem nejisté řešení, vnitřní předpisy některých států Schengenu totiž vyžadují vlastní doklady dítěte. Nejschůdnějším řešením je tak vlastní pas.
Když nejsou na hranicích kontroly, je možné převážet cokoliv? Nadále zůstávají v platnosti pravidla EU. Domácí mazlíčci tak musí mít v zahraničí svůj platný veterinární průkaz a tetování nebo mikročip. Také na určité zboží platí kvóty. Nadále tak není možné dovážet více než 110 litrů piva nebo 800 cigaret.
Jak je to s kontrolou na letišti? Pasová kontrola byla na letištích zrušena v březnu 2008. Při cestování do států Schengenu je od té doby zapotřebí jen letenka a doklad totožnosti.
Je možné překonávat zelenou hranici v terénním voze nebo na lodi? Jen pokud jde o veřejnou komunikaci. Vjezd automobilů do lesa již nyní zakazuje lesní zákon. Je také nutné respektovat dopravní značení. Na řekách může proplutí k sousedům omezit jen splavnost.
Co je v schengenské databázi? Sdílená databáze označovaná jako SISOne4All obsahuje data o hledaných nebo pohřešovaných osobách, kradených a falšovaných dokladech nebo kradených autech a zbraních. Výhodou je především rychlost vyhledávání a neustálá aktualizace.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy