Francii děsí pětinásobná vražda, pachatel je na útěku

Radim Klekner Radim Klekner
27. 4. 2011 9:10
Policie na otce podezřelého z vyvraždění své rodiny zatím zatykač nevydala
Otec vyvražděné rodiny je stále nezvěstný.
Otec vyvražděné rodiny je stále nezvěstný. | Foto: Reuters

Nantes - Francie se ještě stále nevzpamatovala z šoku, který jí před Velikonocemi připravil nález těl pěti členů jedné rodiny z Nantes, nalezených na zahradě jejich domu a zastřelených ranou do hlavy.

Tím spíše když vrahem je s velkou pravděpodobností otec čtyř dospívajících dětí, po kterém policie pátrá již pět dní.

Xavier Dupont de Ligonnes byl naposledy spatřen 15. dubna v Roquebrune-sur-Argens v departmentu Var na jihovýchodě země. Jak potvrdila pitva obětí, bylo to deset či jedenáct dní poté, co byla jeho rodina vyvražděna.

Z vyšetřování dále vyplynulo, že Dupont v únoru v širším rodinném kruhu oznámil, že mu jeho zesnuvší otec odkázal pušku ráže 6,5 milimetru. V příštích týdnech začal do střeleckého klubu v Nantes, kde rodina žila, vodit své dva dospělé syny ve věku 18 a 21 let, aby se s puškou učili střílet.

Stejnou zbraní byla jeho rodina povražděna. Vrah zabil oběti ve spánku, těla následně strčil do jutových pytlů, posypal je vápnem a zahrabal pod terasou domu společně s mrtvolami dvou labradorů patřících rodině.

Dupont si jutové pytle, vápno a lopatu koupil krátce před vraždami. Mezi přáteli a známými zároveň rozšířil fámu, že se rodina chystá "z důvodu jeho nového zaměstnání" přesídlit do Austrálie.

Vše nasvědčuje tomu, že svůj čin plánoval dlouho dopředu, není však vůbec jasné, jaký byl jeho motiv.

Dupontova žena Anne, která byla zabita ve spánku společně se svými dětmi, nicméně něco tušila. Krátce před smrtí se svěřila přítelkyni, že ji čekají "těžké chvíle".

Blondýna z Lorgues

Ačkoliv Dupont, drobný podnikatel v oblasti reklamy, přiznával roční příjem čtyř tisíc eur, byl schopen udržovat dvoupatrový rodinný dům v Nantes, platit školné v katolickém lyceu za své dvě mladší děti ve věku 13 a 16 let a podporovat dva nejstarší syny na studiích.

Rodina měla celkem tři automobily.

Případ komplikuje navíc přiznání padesátileté ženy z departmentu Val d´Oise, která tvrdí, že před dvěma roky udržovala s Dupontem intimní poměr, že mu půjčila padesát tisíc eur, že od něj dostala krátký dopis se skrytou výhružkou a že se bojí o svůj život.

Podle všeho ji zneklidnilo zmizení jiné ženy z jihofrancouzského Lorgues, která je pohřešována od 14. dubna, kdy se v nedalekém Roquebrune-sur-Argens Dupont krátce objevil.

"Policie obdržela několik svědectví hovořících o tom, že hledaný byl v posledních osmačtyřiceti hodinách spatřen na několika desítkách míst v doprovodu světlovlasé ženy, ale také bez ní," citoval deník Le Monde nanteského prokurátora Xaviera Ronsina.

Podivuhodné na případu je i to, že policie Duponta zatím hledá pouze jako svědka, byť v rámci celého schengenského prostoru. Zatykač na něj zatím nevydala a ani jej neobvinila z vražd v Nantes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy