Paříž hrozí Římu celními kontrolami kvůli imigrantům

Václav Viták
18. 4. 2011 12:00
Italové se zbavují imigrantů tím, že jim vydávají víza dovolující cestovat po Unii.
Imigranti ze severní Afriky připlouvají k italským břehům po desetitisících (ilustrační foto).
Imigranti ze severní Afriky připlouvají k italským břehům po desetitisících (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Řím, Paříž - Francie a Itálie se dostaly do sporu kvůli imigrantům ze severní Afriky, především z Tuniska.

Paříž dokonce v neděli na hodiny zablokovala železniční přejezd na italsko-francouzské hranici ve snaze zabránit Severoafričanům vstoupit na své území.

Itálie popudila Francii tím, že vydala značnému počtu z 26 000 Tunisanů, kteří uprchli v posledních týdnech z neklidné severní Afriky, povolení k dočasnému pobytu.

Mnozí z nich mají příbuzné nebo přátele ve Francii a italská vláda je toho názoru, že jí vydaná povolení k dočasnému pobytu jim v rámci unijních dohod o bezvizovém cestovním styku dovolují cestovat do dalších evropských zemí.

Paříž je ale ochotna uznat tyto dokumenty pouze pod podmínkou, že imigranti prokáží finanční soběstačnost a že budou mít platný pas.

Francouzi proto zavedli na hranici s Itálií na několik hodin celní kontroly. Německo pohrozilo, že se proti přílivu imigrantů z Itálie bude bránit stejně.

Itálie proto ostře protestovala u francouzské vlády s tím, že postup francouzských úřadů je „nelegitimní a ve zjevném rozporu se všeobecnými evropskými zásadami".

Kdo to zaplatí?

Paříž a Řím se již před více než týdnem dohodly, že už nedovolí žádným novým imigrantům ze severní Afriky doplout k evropským břehům.

Zajistit tento úkol mají společné námořní patroly ve Středozemním moři, nebylo však stanoveno, kdy začnou.

Itálie nese hlavní břemeno přílivu nelegálních ekonomických imigrantů z Libye, Egypta a Tuniska posíleného vývojem v severní Africe v posledních měsících.

Řím opakovaně žádal Evropskou unii, aby mu pomohla s přílivem imigrantů. Protože odezva byla minimální, rozhodl se vydávat imigrantům víza povolující jim půlroční pobyt.

Toto vízum umožňuje jeho držiteli cestovat volně do dalších zemí Schengenského prostoru. Řím navíc vydává toto povolení k pobytu i těm Severoafričanům, kteří nemají pas.

Německo již minulý týden dalo italské vládě jasně najevo, že za problém s imigranty si může především sama. Bavorský ministr vnitra pak v pondělí prohlásil, že chápe francouzskou nevoli.

Dodal, že rozhodnutí italské vlády vydávat imigrantům ze severní Afriky pobytová víza je proti duchu a zásadám Schenghenské dohody.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy