Soumrak Schengenu? Řím a Paříž chtějí obnovení kontrol

Zahraničí Zahraničí
26. 4. 2011 17:15
Reformujme Schengen, vyzvali Evropu Sarkozy a Berlusconi
Velká část afrických uprchlíků vstupuje na území EU na italském ostrově Lampedusa.
Velká část afrických uprchlíků vstupuje na území EU na italském ostrově Lampedusa. | Foto: Reuters

Řím - Francie a Itálie budou usilovat o změnu schengenské dohody o volném pohybu osob uvnitř Evropské unie.

Shodli se na tom v Římě Silvio Berlusconi a Nicolas Sarkozy. Změna má spočívat v tom, že bude možné dočasně obnovit kontroly na hranicích.

Důvodem je příliv uprchlíků ze severní Afriky, související s tamní dramatickou politickou situací. Od počátku roku vstoupilo do Itálie už přes dvacet tisíc běženců z Afriky, hlavně Tunisanů a Libyjců.

Oba politici se chystají navrhnout předsedovi Evropské komise José Barrosovi, aby členské země unie začaly o dočasném obnovení kontrol jednat.

"Je třeba vystoupit z unie, aby bylo možné zrušit Schengen," upozornil v úterý v Bruselu mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. To prý však v žádném případě není na místě. A podle Baillyho to ani žádná členská země EU nepožaduje.

"Chceme, aby dohoda o schengenském prostoru žila dál. Ale aby žila, musí být reformována," vysvětlil Sarkozy po schůzce v Římě.

Severoafričtí uprchlíci se stali v posledních týdnech příčinou sporů mezi Paříží a Římem. Francouzům vadilo, že italské úřady vydávají takzvaná schengenská víza, umožňující pobyt ve všech signatářských zemích dohody, i lidem, kteří nemohou doložit finanční zajištění svého pobytu.

Berlusconi novinářům řekl, že v procesu přijímání uprchlíků by měla platit evropská solidarita a severněji položené členské státy EU by problémy se severoafrickými uprchlíky neměly nechávat na bedrech jižních členů unie.

Proti takovémuto "přerozdělování uprchlíků" česká politická reprezentace na půdě EU dlouhodobě vystupuje.

K schengenské smlouvě se nepřipojily Velká Británie, Irsko a zatím ani Rumunsko a Bulharsko. Podepsaly ji naopak tři země, které nejsou členy EU: Island, Švýcarsko a Norsko.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy