Soumrak Schengenu? Řím a Paříž chtějí obnovení kontrol

Zahraničí Zahraničí
26. 4. 2011 17:15
Reformujme Schengen, vyzvali Evropu Sarkozy a Berlusconi
Velká část afrických uprchlíků vstupuje na území EU na italském ostrově Lampedusa.
Velká část afrických uprchlíků vstupuje na území EU na italském ostrově Lampedusa. | Foto: Reuters

Řím - Francie a Itálie budou usilovat o změnu schengenské dohody o volném pohybu osob uvnitř Evropské unie.

Shodli se na tom v Římě Silvio Berlusconi a Nicolas Sarkozy. Změna má spočívat v tom, že bude možné dočasně obnovit kontroly na hranicích.

Důvodem je příliv uprchlíků ze severní Afriky, související s tamní dramatickou politickou situací. Od počátku roku vstoupilo do Itálie už přes dvacet tisíc běženců z Afriky, hlavně Tunisanů a Libyjců.

Oba politici se chystají navrhnout předsedovi Evropské komise José Barrosovi, aby členské země unie začaly o dočasném obnovení kontrol jednat.

"Je třeba vystoupit z unie, aby bylo možné zrušit Schengen," upozornil v úterý v Bruselu mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. To prý však v žádném případě není na místě. A podle Baillyho to ani žádná členská země EU nepožaduje.

"Chceme, aby dohoda o schengenském prostoru žila dál. Ale aby žila, musí být reformována," vysvětlil Sarkozy po schůzce v Římě.

Severoafričtí uprchlíci se stali v posledních týdnech příčinou sporů mezi Paříží a Římem. Francouzům vadilo, že italské úřady vydávají takzvaná schengenská víza, umožňující pobyt ve všech signatářských zemích dohody, i lidem, kteří nemohou doložit finanční zajištění svého pobytu.

Berlusconi novinářům řekl, že v procesu přijímání uprchlíků by měla platit evropská solidarita a severněji položené členské státy EU by problémy se severoafrickými uprchlíky neměly nechávat na bedrech jižních členů unie.

Proti takovémuto "přerozdělování uprchlíků" česká politická reprezentace na půdě EU dlouhodobě vystupuje.

K schengenské smlouvě se nepřipojily Velká Británie, Irsko a zatím ani Rumunsko a Bulharsko. Podepsaly ji naopak tři země, které nejsou členy EU: Island, Švýcarsko a Norsko.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do Afghánistánu se přesouvají bojovníci IS ze Sýrie či Libye

Rusko zaznamenalo přesun bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) ze Sýrie, Libye a dalších zemí do Afghánistánu. Novinářům to ve středu řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu, jenž zároveň uvedl, že Rusko poskytne Tádžikistánu vojenskou pomoc, pokud bude země kvůli dění v sousedním Afghánistánu ohrožena.

"Samozřejmě doufáme, že v Afghánistánu dojde k nějakému konsensu a smíření mezi etniky. Zároveň však vidíme, jak se tam aktivně přemísťují (…) z různých regionů, včetně Sýrie či Libye jednotky Islámského státu," prohlásil Šojgu.

Radikální islamistické hnutí Tálibán zahájilo v květnu - tedy v době, kdy začala mezinárodní koalice stahovat ze země své zbývající vojáky - masivní ofenzivu proti vládním silám. Obsadilo od té doby rozsáhlá venkovská území a klíčové hraniční přechody se sousedními zeměmi. Tvrdí, že má pod svou kontrolou 90 procent hranic země, což vláda v Kábulu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings v říjnu obnoví leteckou linku do Dubaje

Tuzemská letecká skupina Smartwings obnoví od 20. října přímé spojení do Dubaje ve Spojených arabských emirátech. Linku bude během zimního letového řádu provozovat každý den. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Smartwings v současnosti nabízí letecká spojení z Prahy do téměř 60 destinací. Dopravce očekává, že jen v červenci z a do Prahy přepraví na svých letech přes 280 000 cestujících a dalších téměř 100 000 cestujících na letech v rámci destinací Brna a Ostravy.

"Zaznamenáváme zvýšenou poptávku po našich službách, a proto nadále pokračujeme v obnově sítě linek. Spojené arabské emiráty a zejména Dubaj patří k velmi oblíbeným destinacím. Smartwings nabízí velmi atraktivní časy odletů z Prahy i z Dubaje, které ocení nejen cestující, pro které je Dubaj cílovou destinací, ale také ti, kteří letiště v Dubaji využívají jako svůj přestupní bod pro svoji cestu do Asie, Afriky či Austrálie," uvedl obchodní ředitel Peter Šujan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy