Biometrické údaje v průkazech cizinců se odkládají

ČTK ČTK
29. 4. 2011 19:23
Novinka měla začít už 1. května, vnitro ale hlásí technické problémy
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra zatím nezavede povinnost vkládat biometrické údaje, tedy snímání obličeje a otisků prstů, do průkazů k pobytu cizinců kvůli technickým problémům nového systému. Informoval tom mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Opatření, které mělo začít platit od 1. května, se týká pouze občanů třetích zemí, ne tedy občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků.

Kvůli technickým problémům budou vydávány průkazy o povolení k pobytu cizinců bez biometrických údajů s platností šesti měsíců. Cestování do jiných zemí schengenského prostoru tím podle Nováka nebude nijak dotčeno. Ministerstvo se omluvilo za případné komplikace. Kdy však systém zprovozní, neuvedlo.

Povinnost, aby průkaz o povolení k pobytu obsahoval biometrické údaje, se týká pouze občanů s dlouhodobým nebo trvalým pobytem, popřípadě cizinců, kterým byla udělena mezinárodní ochrana. Tato povinnost se netýká ani občanů třetích států pobývajících v ČR na základě víza, upozorňuje ministerstvo.

Snímání biometrických údajů zajišťuje podle ministerstva pouze 21 vybraných pracovišť vybavených speciálním technickým zařízením, z nichž pět je v Praze.

Průkazy o povolení k pobytu vydané před 1. květnem zůstávají podle Nováka platné až do vypršení data platnosti či změny údajů v nich uvedených. Poté budou nahrazeny novými s biometrickými údaji. Cizinci tedy o nové průkazy žádat nemusí.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že novelou zákona o správních poplatcích se zvyšuje sazba za vydání průkazu o povolení k pobytu na 2500 korun za dospělého a na 1000 korun za děti mladší 15 let. Změnily se také sazby za vydání nového průkazu, za změny ve stávajícím dokladu, ale i v případě ztráty, zničení či poškození.

Vzhledem k nutnosti vydávání přechodných průkazů s platností šesti měsíců ministerstvo následně pořízený průkaz s biometrickými údaji vydá zcela zdarma. Cizinci budou o novém opatření poučeni při převzetí průkazu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy