Biometrické údaje v průkazech cizinců se odkládají

ČTK ČTK
29. 4. 2011 19:23
Novinka měla začít už 1. května, vnitro ale hlásí technické problémy
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Ministerstvo vnitra zatím nezavede povinnost vkládat biometrické údaje, tedy snímání obličeje a otisků prstů, do průkazů k pobytu cizinců kvůli technickým problémům nového systému. Informoval tom mluvčí ministerstva Pavel Novák.

Opatření, které mělo začít platit od 1. května, se týká pouze občanů třetích zemí, ne tedy občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků.

Kvůli technickým problémům budou vydávány průkazy o povolení k pobytu cizinců bez biometrických údajů s platností šesti měsíců. Cestování do jiných zemí schengenského prostoru tím podle Nováka nebude nijak dotčeno. Ministerstvo se omluvilo za případné komplikace. Kdy však systém zprovozní, neuvedlo.

Povinnost, aby průkaz o povolení k pobytu obsahoval biometrické údaje, se týká pouze občanů s dlouhodobým nebo trvalým pobytem, popřípadě cizinců, kterým byla udělena mezinárodní ochrana. Tato povinnost se netýká ani občanů třetích států pobývajících v ČR na základě víza, upozorňuje ministerstvo.

Snímání biometrických údajů zajišťuje podle ministerstva pouze 21 vybraných pracovišť vybavených speciálním technickým zařízením, z nichž pět je v Praze.

Průkazy o povolení k pobytu vydané před 1. květnem zůstávají podle Nováka platné až do vypršení data platnosti či změny údajů v nich uvedených. Poté budou nahrazeny novými s biometrickými údaji. Cizinci tedy o nové průkazy žádat nemusí.

Ministerstvo zároveň upozorňuje, že novelou zákona o správních poplatcích se zvyšuje sazba za vydání průkazu o povolení k pobytu na 2500 korun za dospělého a na 1000 korun za děti mladší 15 let. Změnily se také sazby za vydání nového průkazu, za změny ve stávajícím dokladu, ale i v případě ztráty, zničení či poškození.

Vzhledem k nutnosti vydávání přechodných průkazů s platností šesti měsíců ministerstvo následně pořízený průkaz s biometrickými údaji vydá zcela zdarma. Cizinci budou o novém opatření poučeni při převzetí průkazu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy