Zeď na hranici s Tureckem nebude. Řecko ustoupilo

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 1. 2011 7:55
Namísto náročného střežení hranic chtěly Atény vybudovat 206 km dlouhou zeď
Foto: Aktuálně.cz

Brusel/Atény - Řecko revidovalo svůj úmysl postavit zeď podél hranice s Tureckem, která měla zamezit přívalu nelegálních migrantů, kteří se přes tuto jihoevropskou zemi dostávají do Schengenského prostoru volného pohybu.

Řecko střežení 206 kilometrů dlouhé hranice s Tureckem nezvládá, a stává se tak pro mnoho uprchlíků z Afriky a Asie vstupní branou do Evropské unie.

Podle Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex) se přes Řecko dostává do EU devadesát procent všech ilegálních přistěhovalců.

Původní úmysl Atén postavit dlouhou zeď v noci na dnešek odvolal zmocněnec řecké vlády pro bezpečnost obyvatelstva Christos Papoutsis. Podle něj vznikne jen 12,5 kilometru dlouhý a tři metry vysoký plote v nejrizikovějším úseku při hraniční řece Evros u řeckého městečka Orestiada.

Někomu je to ale všechno jedno a turisté nebo eurozóna jsou mu úplně volní. Tento pes v Ulici rytířů si překulením na záda říká o poškrábání na břichu.
Někomu je to ale všechno jedno a turisté nebo eurozóna jsou mu úplně volní. Tento pes v Ulici rytířů si překulením na záda říká o poškrábání na břichu. | Foto: Karel Toman

Nová bariéra měla podle původních plnánů vzniknout podle vzoru zábran, které za stejným účelem vybudovaly Spojené státy na hranici s Mexikem. Bariéra v USA je dlouhá 1050 km a rozprostírá se na území Arizony, Kalifornie, Texasu a Nového Mexika.

"Řecko už dosáhlo svých limitů pro absorpci imigrantů. Jsme absolutně rozhodnuti tento problém vyřešit. Plánujeme vybudovat ochranu a zasadit rozhodující úder pašerákům, kteří kupčí s lidmi a jejich touhou po lepším životě," uvedl Papoutsis.

Evropská komise v prosinci na žádost Řecka přislíbila, že do 2. března posílí tzv. tým RABIT (Rapid Intervention Border Teams) - tedy jednotky rychlé reakci pro střežení vnějších hranic EU. V současné době je součástí RABIT 125 operačních týmů, včetně expertů z české cizinecké policie.

Tábory na řeckém území jsou beznadějně přeplněné a zvláštní zpravodaj OSN Manfred Nowak, pověřený problematikou mučení a nelidského zacházení, vyzval členské země unie, aby s okamžitou platností přestaly posílat ilegální běžence zpět do Řecka.

Uprchlíci proudí do Evropy hlavně přes Řecko, Itálii a Španělsko.
Uprchlíci proudí do Evropy hlavně přes Řecko, Itálii a Španělsko. | Foto: Reuters

"Všechna zařízení s výjimkou ostrova Chios jsou plná a velmi špinavá, ventilace i osvětlení ve velmi špatném stavu a všeobecné podmínky otřesné," napsal Nowak ve své říjnové zprávě.

Brusel proto na Řecko zvyšuje tlak a snaží se jej přimět, aby podmínky v táborech zlepšilo. "Vyzývám Atény, aby zlepšily podmínky v uprchlických táborech, které OSN i organizace Amnesty International označily za nelidské a ponižující," uvedl Nowak.

Řecké úřady čerpají díky evropské solidaritě finanční prostředky i další pomoc a já je na ně důrazně apeluji, aby podnikly nezbytné kroky ke zlepšení podmínek v uprchlických táborech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Soud EU: Polsko má platit denní pokutu půl milionu eur za pokračování těžby v Turówu

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v tiskové zprávě.

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy