Zeď na hranici s Tureckem nebude. Řecko ustoupilo

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 1. 2011 7:55
Namísto náročného střežení hranic chtěly Atény vybudovat 206 km dlouhou zeď
Foto: Aktuálně.cz

Brusel/Atény - Řecko revidovalo svůj úmysl postavit zeď podél hranice s Tureckem, která měla zamezit přívalu nelegálních migrantů, kteří se přes tuto jihoevropskou zemi dostávají do Schengenského prostoru volného pohybu.

Řecko střežení 206 kilometrů dlouhé hranice s Tureckem nezvládá, a stává se tak pro mnoho uprchlíků z Afriky a Asie vstupní branou do Evropské unie.

Podle Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států EU (Frontex) se přes Řecko dostává do EU devadesát procent všech ilegálních přistěhovalců.

Původní úmysl Atén postavit dlouhou zeď v noci na dnešek odvolal zmocněnec řecké vlády pro bezpečnost obyvatelstva Christos Papoutsis. Podle něj vznikne jen 12,5 kilometru dlouhý a tři metry vysoký plote v nejrizikovějším úseku při hraniční řece Evros u řeckého městečka Orestiada.

Někomu je to ale všechno jedno a turisté nebo eurozóna jsou mu úplně volní. Tento pes v Ulici rytířů si překulením na záda říká o poškrábání na břichu.
Někomu je to ale všechno jedno a turisté nebo eurozóna jsou mu úplně volní. Tento pes v Ulici rytířů si překulením na záda říká o poškrábání na břichu. | Foto: Karel Toman

Nová bariéra měla podle původních plnánů vzniknout podle vzoru zábran, které za stejným účelem vybudovaly Spojené státy na hranici s Mexikem. Bariéra v USA je dlouhá 1050 km a rozprostírá se na území Arizony, Kalifornie, Texasu a Nového Mexika.

"Řecko už dosáhlo svých limitů pro absorpci imigrantů. Jsme absolutně rozhodnuti tento problém vyřešit. Plánujeme vybudovat ochranu a zasadit rozhodující úder pašerákům, kteří kupčí s lidmi a jejich touhou po lepším životě," uvedl Papoutsis.

Evropská komise v prosinci na žádost Řecka přislíbila, že do 2. března posílí tzv. tým RABIT (Rapid Intervention Border Teams) - tedy jednotky rychlé reakci pro střežení vnějších hranic EU. V současné době je součástí RABIT 125 operačních týmů, včetně expertů z české cizinecké policie.

Tábory na řeckém území jsou beznadějně přeplněné a zvláštní zpravodaj OSN Manfred Nowak, pověřený problematikou mučení a nelidského zacházení, vyzval členské země unie, aby s okamžitou platností přestaly posílat ilegální běžence zpět do Řecka.

Uprchlíci proudí do Evropy hlavně přes Řecko, Itálii a Španělsko.
Uprchlíci proudí do Evropy hlavně přes Řecko, Itálii a Španělsko. | Foto: Reuters

"Všechna zařízení s výjimkou ostrova Chios jsou plná a velmi špinavá, ventilace i osvětlení ve velmi špatném stavu a všeobecné podmínky otřesné," napsal Nowak ve své říjnové zprávě.

Brusel proto na Řecko zvyšuje tlak a snaží se jej přimět, aby podmínky v táborech zlepšilo. "Vyzývám Atény, aby zlepšily podmínky v uprchlických táborech, které OSN i organizace Amnesty International označily za nelidské a ponižující," uvedl Nowak.

Řecké úřady čerpají díky evropské solidaritě finanční prostředky i další pomoc a já je na ně důrazně apeluji, aby podnikly nezbytné kroky ke zlepšení podmínek v uprchlických táborech.

 

Právě se děje

Další zprávy