Palermo - Italská "firma", která vykazuje již několik let nejvyšší obrat v zemi, si ročně přijde na 120 miliard amerických dolarů, tvrdí zpráva italské asociace obchodníků. A o kom, že je řeč? Samozřejmě o mafii.
Organizovaný zločin vyprodukuje sedm procent celkového italského hrubého domácího produktu, informuje britská BBC.
Sicilští mafiáni bojují o místo na výsluní. Po zatčení vůdce všech vůdců Bernarda Provenzana chybí italské mafii nový muž číslo jedna. Agresivita mafiánských bossů se tak zvyšuje a uměrně s tím rostou také jejich výdělky.
Obchod z drogami, ilegální vývoz zbraní, tučné výpalné, které platí 20 procent italských obchodníků, to vše dělá ze sicilské Cosa Nostry, neapolské Camorry a kalábrijské Ndranghetty, nejpilnějšího italského obchodníka.
Výpalné, neboli pizzo, platí na Sicílii osm z deseti podnikatelů. Ročně si tak italští mafiáni z Cosa Nostry přijdou na 75 miliard euro.
Roční obrat obchodů Ndranghetty se pohybuje kolem 35 miliard euro. Vzhledem k tomu, že její členové operují po celém kontinentu, ale také v Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii, představují příjmy v Itálii usazených členů klanu jen menší část.
Relativně nejmenší zisky pak vykazuje neapolská camorra.
Do jaké míry jsou však špinavé obchody zachytitelné, zůstává ve hvězdách. Možná, že do kapes italských mafiánů teče peněz ještě mnohem více.
ITALSKÁ MAFIE NA AKTUÁLNĚ
"Nikdy nezačínej platit. Staneš se sluhou, a už nikdy nebudeš svobodný."
Bez režimu 41b by bylo pro mafiánské hlavouny hračkou i po uvěznění organizovat zločiny.
Vraždy členů mafie v Duisburgu vyprovokovaly italskou policii k akci. Pozatýkala mafiány v San Luca.
Policie v italské Kalábrii se na pohřeb mafiánských členů pořádně připravila.
Hlava sicilské mafie Bernardo Provenzano byl na útěku po více než čtyři desetiletí.