Mafie pohřbí duisburské mrtvé. Přibudou další ?

lem, BBC
23. 8. 2007 13:17
Pět Italů bude pohřbeno v rodné zemi

San Luca - Pět členů italské 'Ndranghety, jejichž těla byla minulý týden objevena před pizzerií v německém Duisburgu, má být dnes pochováno ve svém rodném městečku San Luca na jihu Itálie.

Tří oddělených obřadů se zúčastní stovky příbuzných, známých i mafiánských kmotrů.

Nejmladší ze zavražděné šestice, osmnáctiletý Tommaso Ventura, který osudnou noc v pizzerii oslavoval svoji plnoletost, má být pochován v Německu, kde trvale žil.

Itálie je na mafiány připravena

Policie v italské Kalábrii se na pohřeb mafiánských členů pořádně připravila.

Již v uplynulých dnech ministr vnitra Giuliano Amato nařídil vystavět kolem města policejní zátarasy a kontrolovat každé projíždějící auto i situaci ve městě.

V obavě před možnými násilnostmi bylo zakázalo také dnešní konání tradičních pohřebních procesí.

ČTĚTE: Duisburg zažil krvavou vendetu mafiánských klanů

              Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí

Z jihokalábrijského San Luca pocházejí dva znepřátelené klany  - Strangiových-Nirtaových a Romeových-Pelleových. Stovky jejich členů žijí i právě v německém Porúří, kde k tragédii došlo.

Nepřátelství mezi nimi trvá již více než 15 let, ale v tomto roce se rozhořelo s novou silou. Během půl roku zde bylo zabito pět lidí.

"Bůh nás opatruj," citoval slova jednoho z mísních obyvatel britský deník Guardian. "Věříme v mír, ale tato země je Bohem zapomenuta."

Italská policie je v pohotovosti. Kolem města San Luca byly nasazeny desítky ochránců zákona.
Italská policie je v pohotovosti. Kolem města San Luca byly nasazeny desítky ochránců zákona. | Foto: Reuters

Vyšetřování vázne. Chybí podezřelí

Vyšetřování vražd zatím nepřineslo zádné vásledky. V souvislosti s nimi nebyl nikdo zatčen ani v Německu, ani v Itálii.

'Ndrangheta bývala dlouho ve stínu sicilské mafie Cosa Nostra. Postupem času a díky úspěchům při potírání sicilské mafie se situace změnila.

Roční obrat obchodů, který se pohybuje kolem 35 miliard eur, nyní 'Ndranghetu řadí k nejmocnějším mafiím v Evropě. Její členové operují po celém kontinentu, ale také v Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy