Mafie pohřbí duisburské mrtvé. Přibudou další ?

lem, BBC
23. 8. 2007 13:17
Pět Italů bude pohřbeno v rodné zemi

San Luca - Pět členů italské 'Ndranghety, jejichž těla byla minulý týden objevena před pizzerií v německém Duisburgu, má být dnes pochováno ve svém rodném městečku San Luca na jihu Itálie.

Tří oddělených obřadů se zúčastní stovky příbuzných, známých i mafiánských kmotrů.

Nejmladší ze zavražděné šestice, osmnáctiletý Tommaso Ventura, který osudnou noc v pizzerii oslavoval svoji plnoletost, má být pochován v Německu, kde trvale žil.

Itálie je na mafiány připravena

Policie v italské Kalábrii se na pohřeb mafiánských členů pořádně připravila.

Již v uplynulých dnech ministr vnitra Giuliano Amato nařídil vystavět kolem města policejní zátarasy a kontrolovat každé projíždějící auto i situaci ve městě.

V obavě před možnými násilnostmi bylo zakázalo také dnešní konání tradičních pohřebních procesí.

ČTĚTE: Duisburg zažil krvavou vendetu mafiánských klanů

              Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí

Z jihokalábrijského San Luca pocházejí dva znepřátelené klany  - Strangiových-Nirtaových a Romeových-Pelleových. Stovky jejich členů žijí i právě v německém Porúří, kde k tragédii došlo.

Nepřátelství mezi nimi trvá již více než 15 let, ale v tomto roce se rozhořelo s novou silou. Během půl roku zde bylo zabito pět lidí.

"Bůh nás opatruj," citoval slova jednoho z mísních obyvatel britský deník Guardian. "Věříme v mír, ale tato země je Bohem zapomenuta."

Italská policie je v pohotovosti. Kolem města San Luca byly nasazeny desítky ochránců zákona.
Italská policie je v pohotovosti. Kolem města San Luca byly nasazeny desítky ochránců zákona. | Foto: Reuters

Vyšetřování vázne. Chybí podezřelí

Vyšetřování vražd zatím nepřineslo zádné vásledky. V souvislosti s nimi nebyl nikdo zatčen ani v Německu, ani v Itálii.

'Ndrangheta bývala dlouho ve stínu sicilské mafie Cosa Nostra. Postupem času a díky úspěchům při potírání sicilské mafie se situace změnila.

Roční obrat obchodů, který se pohybuje kolem 35 miliard eur, nyní 'Ndranghetu řadí k nejmocnějším mafiím v Evropě. Její členové operují po celém kontinentu, ale také v Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy