Italové se postavili mafii. Odmítají platit výpalné

Stephen Brown (Reuters)
22. 10. 2007 14:55
Odvážných podnikatelů je však na Sicíli málo
Vincenzo Conticello před vlastní pizzerií. Výpalné neplatí. Před mafií ho chrání policie.
Vincenzo Conticello před vlastní pizzerií. Výpalné neplatí. Před mafií ho chrání policie. | Foto: Reuters

Řím - Když se sicilská mafie poprvé pokusila od majitele pizzerie Vincenza Conticella vymámit 500 euro měsíčně jako poplatek za ochranu, jeho babička Ermelinda prohlásila: "Nikdy nezačínej platit. Staneš se sluhou, a už nikdy nebudeš svobodný."

Výpalné, neboli pizzo platí na Sicílii osm z deseti podnikatelů. Ročně si tak italští mafiáni přijdou na 75 miliard euro.

Postavil se mafii, chrání ho policie

Pokračovatel tradice rodu Conticellů, osmačtyřicetiletý majitel pizzerie v centru Palerma, nyní stanul před soudem, aby prstem ukázal na muže, kteří na něm vymáhali placení výpalného.

"Pokud bych zaplatil, moje babička by se obrátila v hrobě," prohlásil Conticello, který se stal jedním ze zakladatelů hnutí proti placení poplatků mafii.

V Itálii vzniklo hnutí proti placení výpalného mafii. Silou však neoplývá.
V Itálii vzniklo hnutí proti placení výpalného mafii. Silou však neoplývá. | Foto: Reuters

Oficiální stránky organizace NAJDETE ZDE. 

Pár odvážných se snaží přimět zbylé podnikatele v boji proti všudypřítomné mafii.

"Mafie existuje, protože lidé jsou stále ochotní platit," říká další z bojovníků proti výpalnému Tano Grasso.

Říct ne mafii však nemusí vždy zůstat bez následků. V roce 1991 na to doplatil obchodník Libero Grassi, kterého mafie zastřelila. Conticello se zase musí spolehnout na policejní eskortu. Jiní čelí výhružkám, bombovým útokům, žhářství.

Na Sicílii se hledá vůdce mafie

Sicilští mafiáni bojují o místo na výsluní. Po zatčení vůdce všech vůdců Bernarda Provenzana chybí italské mafii nový muž číslo jedna. Agresivita jednotlivých adeptů se tak zvyšuje a s tím rostou i obavy veřejnosti.

Sicilská mafie byla sjednocena klanem Corleonů.  Neapolská camorra stojí na spolupráci malých gangů.  A ještě je tu Ndranghetta...
Sicilská mafie byla sjednocena klanem Corleonů. Neapolská camorra stojí na spolupráci malých gangů. A ještě je tu Ndranghetta... | Foto: Reuters

"Na Sicílii je přibližně 120 tisíc firem a jen dvanáct majitelů se mafii postavilo tak jako já," říká Conticello. "Kdyby nás bylo alespoň sto, tisíc, měli bychom větší vliv. Takhle jsme snadnými cíli, i když nás neustále hlídá policie."

 

ČTĚTE VÍCE: Šéf sicilské mafie dopaden, prchal 40 let

Italský spisovatel Andrea Camilleri dokonce před časem vyzval italskou vládu, aby do boje proti mafii vyslala armádu.

Grasso je však proti. "Armáda by nepomohla. Potřebujeme obchodníky, kteří jakékoliv snahy mafie o vybírání výpalného nahlásí."

Na ostrově, "kde jsou i psi mafiáni", je to však podle Conticella nemožné. "Bylo by třeba změnit mentalitu místních lidí," tvrdí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Premiér Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po schůzce se Zemanem řekl, že se bude snažit, aby o tom jednala EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy