Italové se postavili mafii. Odmítají platit výpalné

Stephen Brown (Reuters)
22. 10. 2007 14:55
Odvážných podnikatelů je však na Sicíli málo
Vincenzo Conticello před vlastní pizzerií. Výpalné neplatí. Před mafií ho chrání policie.
Vincenzo Conticello před vlastní pizzerií. Výpalné neplatí. Před mafií ho chrání policie. | Foto: Reuters

Řím - Když se sicilská mafie poprvé pokusila od majitele pizzerie Vincenza Conticella vymámit 500 euro měsíčně jako poplatek za ochranu, jeho babička Ermelinda prohlásila: "Nikdy nezačínej platit. Staneš se sluhou, a už nikdy nebudeš svobodný."

Výpalné, neboli pizzo platí na Sicílii osm z deseti podnikatelů. Ročně si tak italští mafiáni přijdou na 75 miliard euro.

Postavil se mafii, chrání ho policie

Pokračovatel tradice rodu Conticellů, osmačtyřicetiletý majitel pizzerie v centru Palerma, nyní stanul před soudem, aby prstem ukázal na muže, kteří na něm vymáhali placení výpalného.

"Pokud bych zaplatil, moje babička by se obrátila v hrobě," prohlásil Conticello, který se stal jedním ze zakladatelů hnutí proti placení poplatků mafii.

V Itálii vzniklo hnutí proti placení výpalného mafii. Silou však neoplývá.
V Itálii vzniklo hnutí proti placení výpalného mafii. Silou však neoplývá. | Foto: Reuters

Oficiální stránky organizace NAJDETE ZDE. 

Pár odvážných se snaží přimět zbylé podnikatele v boji proti všudypřítomné mafii.

"Mafie existuje, protože lidé jsou stále ochotní platit," říká další z bojovníků proti výpalnému Tano Grasso.

Říct ne mafii však nemusí vždy zůstat bez následků. V roce 1991 na to doplatil obchodník Libero Grassi, kterého mafie zastřelila. Conticello se zase musí spolehnout na policejní eskortu. Jiní čelí výhružkám, bombovým útokům, žhářství.

Na Sicílii se hledá vůdce mafie

Sicilští mafiáni bojují o místo na výsluní. Po zatčení vůdce všech vůdců Bernarda Provenzana chybí italské mafii nový muž číslo jedna. Agresivita jednotlivých adeptů se tak zvyšuje a s tím rostou i obavy veřejnosti.

Sicilská mafie byla sjednocena klanem Corleonů.  Neapolská camorra stojí na spolupráci malých gangů.  A ještě je tu Ndranghetta...
Sicilská mafie byla sjednocena klanem Corleonů. Neapolská camorra stojí na spolupráci malých gangů. A ještě je tu Ndranghetta... | Foto: Reuters

"Na Sicílii je přibližně 120 tisíc firem a jen dvanáct majitelů se mafii postavilo tak jako já," říká Conticello. "Kdyby nás bylo alespoň sto, tisíc, měli bychom větší vliv. Takhle jsme snadnými cíli, i když nás neustále hlídá policie."

 

ČTĚTE VÍCE: Šéf sicilské mafie dopaden, prchal 40 let

Italský spisovatel Andrea Camilleri dokonce před časem vyzval italskou vládu, aby do boje proti mafii vyslala armádu.

Grasso je však proti. "Armáda by nepomohla. Potřebujeme obchodníky, kteří jakékoliv snahy mafie o vybírání výpalného nahlásí."

Na ostrově, "kde jsou i psi mafiáni", je to však podle Conticella nemožné. "Bylo by třeba změnit mentalitu místních lidí," tvrdí.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy