Italská policie zatýká mafiány ze San Luca

lem
30. 8. 2007 13:55
Viní je z obchodu se zbraněmi a z vražd

San Luca - Vraždy členů mafie v Duisburgu vyprovokovaly italskou policii k akci. Během dnešního rána zaplavily kalábrijskou vesnici San Luca desítky speciálně vycvičených policistů. Úkol je jasný: pozatýkat mafiány.

Kromě nich byly nasazeny také helikoptéry, které měly pochytat ty, co se pokusí o útěk.

"Jde o důraznou a nezbytnou reakci státu, jejímž cílem je zastavit krevní mstu mezi klany ndranghety, která již rozsela tolik hrůzy," prohlásil ministr vnitra Giuliano Amato.

Souvislost s Duisburgem?

Zatykač na čtyřicet mužů vydal podle italské zpravodajské agentury ANSA prokurátor kvůli obchodu se zbraněmi, vraždám a napojení na mafii.

Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí

Přestože k zásahu došlo v reakci na vraždu šesti lidí v německém Duisburgu, z tohoto konkrétního činu není obviněn žádný ze zadržených.

Policie se přesto domnívá, že vrazi i muži, kteří si vraždu objednali, by mezi zadrženými být mohli. "Zatím je však příliš brzy o tomto spekulovat," prohlásil mluvčí italské policie.

Mezi předvedenými mafiány byli naopak dva bratři zavražděných z Duisburgu - Achille Marmo a Giovanni Strangio a pět žen.

Policie: Šlo o vendettu

Ve vesnici, která je mnohými považována za kolébku jihoitalské mafie "Ndranghety", již několik dnů hlídkovaly desítky policistů.

Vyšetřovatelé totiž nevylučují, že v případě duisburgského masakru šlo o odvetu za smrt Marie Strangiové, manželky šéfa klanu Strangiových-Nirtaových.

Žena byla zabita loni na Vánoce právě tady, v malebném městečku na jihu Itálie. Při útoku, za kterým údajně stojí členové konkurenčního klanu Romeových-Pelleových, byl zraněn i její pětiletý syn.

Její muž, Giovanni Nirta, který je také mezi zadrženými, slíbil odplatu. A právě o tu pravděpodobně v Duisburgu šlo. Dva z šesti zabitých totiž pocházeli právě ze San Luca a patřili ke klanu Romeových-Pelleových.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy