Italská policie zatýká mafiány ze San Luca

lem
30. 8. 2007 13:55
Viní je z obchodu se zbraněmi a z vražd

San Luca - Vraždy členů mafie v Duisburgu vyprovokovaly italskou policii k akci. Během dnešního rána zaplavily kalábrijskou vesnici San Luca desítky speciálně vycvičených policistů. Úkol je jasný: pozatýkat mafiány.

Kromě nich byly nasazeny také helikoptéry, které měly pochytat ty, co se pokusí o útěk.

"Jde o důraznou a nezbytnou reakci státu, jejímž cílem je zastavit krevní mstu mezi klany ndranghety, která již rozsela tolik hrůzy," prohlásil ministr vnitra Giuliano Amato.

Souvislost s Duisburgem?

Zatykač na čtyřicet mužů vydal podle italské zpravodajské agentury ANSA prokurátor kvůli obchodu se zbraněmi, vraždám a napojení na mafii.

Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí

Přestože k zásahu došlo v reakci na vraždu šesti lidí v německém Duisburgu, z tohoto konkrétního činu není obviněn žádný ze zadržených.

Policie se přesto domnívá, že vrazi i muži, kteří si vraždu objednali, by mezi zadrženými být mohli. "Zatím je však příliš brzy o tomto spekulovat," prohlásil mluvčí italské policie.

Mezi předvedenými mafiány byli naopak dva bratři zavražděných z Duisburgu - Achille Marmo a Giovanni Strangio a pět žen.

Policie: Šlo o vendettu

Ve vesnici, která je mnohými považována za kolébku jihoitalské mafie "Ndranghety", již několik dnů hlídkovaly desítky policistů.

Vyšetřovatelé totiž nevylučují, že v případě duisburgského masakru šlo o odvetu za smrt Marie Strangiové, manželky šéfa klanu Strangiových-Nirtaových.

Žena byla zabita loni na Vánoce právě tady, v malebném městečku na jihu Itálie. Při útoku, za kterým údajně stojí členové konkurenčního klanu Romeových-Pelleových, byl zraněn i její pětiletý syn.

Její muž, Giovanni Nirta, který je také mezi zadrženými, slíbil odplatu. A právě o tu pravděpodobně v Duisburgu šlo. Dva z šesti zabitých totiž pocházeli právě ze San Luca a patřili ke klanu Romeových-Pelleových.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Premiér Babiš se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po schůzce se Zemanem řekl, že se bude snažit, aby o tom jednala EU.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy