USA a Itálie se přou. O to, kdo víc mučí vězně

Reuters, lem
16. 10. 2007 21:55
Američané nechtějí vydat Italům mafiána. Bojí se o něj
Tak kdo je na tom hůř?
Tak kdo je na tom hůř? | Foto: Reuters

Řím - Italský ministr spravedlnosti se ohradil proti prohlášení amerického soudu, který odmítl italským úřadům vydat mafiánského drogového bosse. Důvodem jsou údajně špatné podmínky, kterých by se v italských věznicích dočkal. Američané mluví dokonce o mučení.

Rosario Gambino byl před rokem odsouzen za obchod z drogami k 22 letům odnětí svobody. Od té doby čeká v kalifornském detenčním centru na vydání zpět do Itálie.

Místní soudce se proti vydání Gambina do rodné Itálie ohradil kvůli možnému mučení, kterému by prý zde muž čelil.

Režim 41b

Soudce mluvil o režimu 41b, jenž má představovat ten nejtvrdší režim italských věznic s minimálním kontaktem s okolním světem. Jeho rozhodnutím bylo Gambinovi umožněno zůstat ve Spojených státech, kde žije již od 60. let.

Italský ministr spravedlnosti Clemente Mastella hodlá rozsudek prostudovat. Obvinění však odmítá. "Nejsem si jist, zda země, která nadále vykonává tresty smrti, dodržuje hodnoty OSN více než ta, která pouze přísně trestá težké zločince," prohlásil.

Bez zmíněného režimu 41b by podle Mastelly bylo pro mafiánské bosse hračkou i po uvězení organizovat zločiny.

A co Guantánamo?

"Spojené státy mohou jen těžko udělovat někomu lekci z lidských práv, když mají Guantánamo a Abu Ghrajb," prohlásil v rozhovoru pro Corriere della Sera bývalý prokurátor Piero Luigi Vigna.

OBRAZEM: Okuste věznici na Guantánamu

Sicilský prokurátor se tak hodlá obrátit na americké soudy a požádat o vydání Gambina znovu.

Proti se však staví i ochránci lidských práv z Amnesty International, podle nichž je izolace  nehumánní a velmi často vede k sebevražednému chování.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy