USA a Itálie se přou. O to, kdo víc mučí vězně

Reuters, lem
16. 10. 2007 21:55
Američané nechtějí vydat Italům mafiána. Bojí se o něj
Tak kdo je na tom hůř?
Tak kdo je na tom hůř? | Foto: Reuters

Řím - Italský ministr spravedlnosti se ohradil proti prohlášení amerického soudu, který odmítl italským úřadům vydat mafiánského drogového bosse. Důvodem jsou údajně špatné podmínky, kterých by se v italských věznicích dočkal. Američané mluví dokonce o mučení.

Rosario Gambino byl před rokem odsouzen za obchod z drogami k 22 letům odnětí svobody. Od té doby čeká v kalifornském detenčním centru na vydání zpět do Itálie.

Místní soudce se proti vydání Gambina do rodné Itálie ohradil kvůli možnému mučení, kterému by prý zde muž čelil.

Režim 41b

Soudce mluvil o režimu 41b, jenž má představovat ten nejtvrdší režim italských věznic s minimálním kontaktem s okolním světem. Jeho rozhodnutím bylo Gambinovi umožněno zůstat ve Spojených státech, kde žije již od 60. let.

Italský ministr spravedlnosti Clemente Mastella hodlá rozsudek prostudovat. Obvinění však odmítá. "Nejsem si jist, zda země, která nadále vykonává tresty smrti, dodržuje hodnoty OSN více než ta, která pouze přísně trestá težké zločince," prohlásil.

Bez zmíněného režimu 41b by podle Mastelly bylo pro mafiánské bosse hračkou i po uvězení organizovat zločiny.

A co Guantánamo?

"Spojené státy mohou jen těžko udělovat někomu lekci z lidských práv, když mají Guantánamo a Abu Ghrajb," prohlásil v rozhovoru pro Corriere della Sera bývalý prokurátor Piero Luigi Vigna.

OBRAZEM: Okuste věznici na Guantánamu

Sicilský prokurátor se tak hodlá obrátit na americké soudy a požádat o vydání Gambina znovu.

Proti se však staví i ochránci lidských práv z Amnesty International, podle nichž je izolace  nehumánní a velmi často vede k sebevražednému chování.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy