Šéf sicilské mafie dopaden,prchal 40 let

Reuters, Red Zah
11. 4. 2006 14:32
Řím - V den, kdy Itálie s napětím sleduje povolební sčítací drama, se italské policii povedl husarský kousek. Dopadla nejhledanějšího muže v zemi.
Foto: Aktuálně.cz

Hlava sicilské mafie Bernardo Provenzano byl na útěku po více než čtyři desetiletí. Hra na schovávanou pro něj podle oznámení italského ministerstva vnitra skončila dnes na Sicílii.

  • Přehled milníků v boji s mafií v posledních dvou dekádách

Pro italskou policii jde o největší úspěch v boji s mafií po třinácti letech. V roce 1993 se jí podobný kousek podařil v Palermu, kdy dopadla tehdejšího šéfa sicilské mafie Toto Riinu. Právě po něm se vedení mafie ujal dnes dopadený Bernardo Provenzano, přezdívaný "Fantom z Corelone".

Zapomeňte na volby, dopaden "Kmotr"

Italská média, která se od včerejška zabývala především volebním dramatem, zařadila zprávu o Provenzanově dopadení na první místo svých zpravodajských relací.

Foto: Aktuálně.cz

Prezident Carlo Azeglio Ciampi už vyjádřil nad zatčením mafiánského bosse potěšení a gratuloval ministru vnitra Giuseppemu Pisanu.

Podle prvních policejních informací byl Provenzano zatčen na vesnickém statku poblíž Corleone, které bylo jeho rodištěm. Při zatýkání nekladl elitní jednotce italské policie žádný odpor. Než mafiánského bosse přepravili na tajné místo, byla jeho totožnost nejprve potvrzena genetickými testy, napsala agentura ANSA.

"Nejnovější" fotka stará 47 let

Provenzanovi vyměřil soud v roce 1990 v nepřítomnosti v několika procesech vysoké tresty včetně doživotí.

Provenzanovi je třiasedmdesát let. Jeho poslední fotografii měla policie z roku 1959, kdy mu bylo pětadvacet.

Italský vrchní státní zástupce pro stíhání mafie Piero Grasso nechal loni rozeslat počítačový portrét Provenzana zhotovený na základě svědectví lékařů z jihofrancouzské Marseille, kde se mafián podrobil operaci prostaty pod falešným jménem.

Mafiánský boss, jehož poslední fotografie se datuje z roku 1959, vypadal na počítačovém portrétu jako starý nemocný muž. Měřil 1,65 metru, vážil 68 kilogramů a na krku měl zahojenou jizvu.

Advokát už ho měl za mrtvého

Počátkem dubna bývalý advokát Provenzana v rozhovoru pro list La Repubblica naznačil, že už může být mrtev. "Domnívám se, že Provenzano je už několik let po smrti. Policisté po něm všude pátrají a intenzivně ho hledali dlouhou dobu i předtím, aniž ho objevili. To přece musí něco znamenat, to je jasné," řekl počátkem dubna advokát Salvatore Traina.

Foto: Aktuálně.cz

Traina deníku také řekl, že Provenzanovým advokátem byl od roku 1985, později ho ale úřady nahradily soudně ustavenými právníky. Italské zákony připouštějí, aby obviněná osoba byla souzena i v nepřítomnosti a aby ji zastupoval obhájce.

Palermský prokurátor Maurizio De Lucia ale označil hypotézu o Provenzanově smrti za "velmi nepravděpodobnou". Také Roberto Centraro, předseda parlamentní komise, která se zabývá bojem proti mafii, považuje Trainovy výroky za "podivné a nepříliš realistické".

Připomněl informace o cestě, kterou v roce 2003 podnikl Provenzano do Marseille na jihu Francie, aby se na specializované klinice podrobil operaci prostaty.

Že skutečně šlo o tohoto mafiána, potvrdily testy DNA provedené později úředně na odebrané tkáni. Další potvrzení, že Provenzano je stále naživu, získala policie loni, když zadržela jeho rukou psané příkazy pobočníkům na Sicílii.

Dnešní zatčení Provenzana vyvrátilo také dřívější advokátovo tvrzení, že mafiánský boss pobývá v zahraničí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy