Tajemný terorista z mocné rodiny. Hamza bin Ládin vyzýval k vraždám, teď došlo na něj

Martin Novák Martin Novák
1. 8. 2019 14:04
Další bin Ládin je pravděpodobně po smrti. Třicetiletý Hamza bin Ládin, syn bývalého lídra teroristické organizace al-Káida, zahynul podle informací deníku New York Times při "operaci, ve které hrály roli Spojené státy".
Na hlavu Hamzy bin Ládina byla vypsána odměna.
Na hlavu Hamzy bin Ládina byla vypsána odměna. | Foto: Reuters

List více informací nezveřejnil - ani datum, kdy Hamza bin Ládin zemřel. S odvoláním na tajné služby zprávu zveřejnilo více amerických médií, jako první televize NBC. Ale bez detailů, jejichž uvedení by mohlo ohrozit v budoucnosti akce proti hledaným teroristům.

Hamza bin Ládin se stejně jako další lidé z vedení al-Káidy skrýval na takzvaném kmenovém území v Pákistánu blízko afghánských hranic. Jde o autonomní oblast, kde má pákistánská vláda omezený vliv. Prezident Donald Trump na otázku ohledně smrti odpověděl: "Nebudu to komentovat."

Americké ministerstvo zahraničí vypsalo za informace vedoucí k nalezení místa úkrytu mladého bin Ládina odměnu milion dolarů. Expert na džihádistická hnutí Aaron Zelin z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku popsal, že skutečným lídrem vlastně Hamza nebyl.

"Je samozřejmě důležité, že to byl člověk, který nesl jméno bin Ládin. Ale přisuzovat mu roli vlivného a charismatického vůdce al-Káidy je přehnané. Velké dopady jeho smrt mít nebude," vysvětlil Zelin.

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února:

Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února | Video: Reuters

Al-Káida zatlačena do pozadí

Naposledy se audionahrávka s hlasem Hamzy bin Ládina objevila na internetu loni v březnu. Vyzýval k povstání vůči saúdskoarabskému režimu. O rok dříve vyzval muslimy, aby zabíjeli Židy a "křižáky", kdekoliv k tomu budou mít příležitost.

Týden poté zaútočil libyjský terorista na koncertě zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, o život přišlo dvaadvacet lidí. Vyšetřování ale neprokázalo souvislost mezi výzvou a činem teroristy, který se hlásil k Islámskému státu (IS).

Právě vzestup IS na bojištích v Iráku a Sýrii zatlačil al-Káidu do pozadí. Organizace, která má na svědomí útoky z 11. září 2001, postupně fakticky přestala existovat a stále více různých skupin, které se k ní hlásily, deklarovalo loajalitu právě k Islámskému státu. Ten původně vznikl jako odnož al-Káidy, ale vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se od ní odtrhl.

Pád rodinné firmy

Američané při útoku bezpilotním letounem usmrtili v roce 2009 Usámova nejstaršího syna Sáada, považovaného tehdy za jakéhosi korunního prince al-Káidy. Dlouho však o jeho smrti panovaly pochybnosti, al-Káida ji potvrdila až v roce 2012.

V té době už byl mrtvý Usáma bin Ládin. Speciálně vyslané komando amerického námořnictva jej zastřelilo ve vile v pákistánském městě Abottabád 2. května 2011.

Usáma pocházel z bohaté rodiny, která založila a vlastnila obrovskou stavební a investiční firmu Bin Laden Group. V posledních letech se jí ale nedaří. Netěší se takové podpoře saúdského státu a saúdské královské rodiny jako v minulosti.

Při velké protikorupční akci před dvěma lety nechal uvěznit saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán i několik členů bin Ládinovy rodiny, včetně Usámova bratra Bakra. Stát tlačil na to, aby společnost vstoupila na burzu.

Firma změnila své jméno na Binladin Group Global Holding Company a v devítičlenném vedení jsou nyní jen dva členové bin Ládinovy rodiny. Společnosti uškodila také nehoda z roku 2016, kdy se zřítil její jeřáb na Velkou mešitu v Mekce a zabil 111 lidí.

Hovořili s ďáblem: Dva novináři ve videu popisují své setkání s Usámou bin Ládinem

Dva pákistánští novináři měli možnost několikrát hovořit se zakladatelem novodobého terorismu Usámou bin Ládinem. Bývalý šéf organizace Al-Káida už není naživu, ale jeho odkaz žije, bohužel, dál. | Video: Milan Šíma
 

Právě se děje

Další zprávy