List více informací nezveřejnil - ani datum, kdy Hamza bin Ládin zemřel. S odvoláním na tajné služby zprávu zveřejnilo více amerických médií, jako první televize NBC. Ale bez detailů, jejichž uvedení by mohlo ohrozit v budoucnosti akce proti hledaným teroristům.
Hamza bin Ládin se stejně jako další lidé z vedení al-Káidy skrýval na takzvaném kmenovém území v Pákistánu blízko afghánských hranic. Jde o autonomní oblast, kde má pákistánská vláda omezený vliv. Prezident Donald Trump na otázku ohledně smrti odpověděl: "Nebudu to komentovat."
NEW: US has obtained intel that Hamza bin Laden, the son and potential successor of al Qaeda leader Osama bin Laden, is dead, according to three US officials. https://t.co/MXiXPIkUZT - @ckubeNBC pic.twitter.com/Vd2SjIMUiN
— MSNBC (@MSNBC) July 31, 2019
Americké ministerstvo zahraničí vypsalo za informace vedoucí k nalezení místa úkrytu mladého bin Ládina odměnu milion dolarů. Expert na džihádistická hnutí Aaron Zelin z Washingtonského institutu pro blízkovýchodní politiku popsal, že skutečným lídrem vlastně Hamza nebyl.
"Je samozřejmě důležité, že to byl člověk, který nesl jméno bin Ládin. Ale přisuzovat mu roli vlivného a charismatického vůdce al-Káidy je přehnané. Velké dopady jeho smrt mít nebude," vysvětlil Zelin.
Hamza bin Ládin na záběrech z letošního února:
Al-Káida zatlačena do pozadí
Naposledy se audionahrávka s hlasem Hamzy bin Ládina objevila na internetu loni v březnu. Vyzýval k povstání vůči saúdskoarabskému režimu. O rok dříve vyzval muslimy, aby zabíjeli Židy a "křižáky", kdekoliv k tomu budou mít příležitost.
Týden poté zaútočil libyjský terorista na koncertě zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, o život přišlo dvaadvacet lidí. Vyšetřování ale neprokázalo souvislost mezi výzvou a činem teroristy, který se hlásil k Islámskému státu (IS).
Právě vzestup IS na bojištích v Iráku a Sýrii zatlačil al-Káidu do pozadí. Organizace, která má na svědomí útoky z 11. září 2001, postupně fakticky přestala existovat a stále více různých skupin, které se k ní hlásily, deklarovalo loajalitu právě k Islámskému státu. Ten původně vznikl jako odnož al-Káidy, ale vůdce IS Abú Bakr Bagdádí se od ní odtrhl.
Pád rodinné firmy
Američané při útoku bezpilotním letounem usmrtili v roce 2009 Usámova nejstaršího syna Sáada, považovaného tehdy za jakéhosi korunního prince al-Káidy. Dlouho však o jeho smrti panovaly pochybnosti, al-Káida ji potvrdila až v roce 2012.
V té době už byl mrtvý Usáma bin Ládin. Speciálně vyslané komando amerického námořnictva jej zastřelilo ve vile v pákistánském městě Abottabád 2. května 2011.
Usáma pocházel z bohaté rodiny, která založila a vlastnila obrovskou stavební a investiční firmu Bin Laden Group. V posledních letech se jí ale nedaří. Netěší se takové podpoře saúdského státu a saúdské královské rodiny jako v minulosti.
Při velké protikorupční akci před dvěma lety nechal uvěznit saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán i několik členů bin Ládinovy rodiny, včetně Usámova bratra Bakra. Stát tlačil na to, aby společnost vstoupila na burzu.
Firma změnila své jméno na Binladin Group Global Holding Company a v devítičlenném vedení jsou nyní jen dva členové bin Ládinovy rodiny. Společnosti uškodila také nehoda z roku 2016, kdy se zřítil její jeřáb na Velkou mešitu v Mekce a zabil 111 lidí.