reklama
 
 

Odnož al-Káidy rozzuřily popravy v Saúdské Arábii, zemi hrozí odvetou

26. 4. 2019 15:45
Teroristická skupina al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) pohrozila odvetou za smrt 37 lidí, jež popravila Saúdská Arábie za teroristickou činnost. AQAP vydala prohlášení, v němž obvinila Saúdskou Arábii z "obětování krve šlechetných dětí národa ve snaze zalíbit se Americe".

Jak napsala agentura AP, prohlášení je známkou toho, že někteří ze skupiny popravených patřili k AQAP, kterou USA v minulosti označovaly za nejnebezpečnější odnož teroristické sítě al-Káida.

Skupina v prohlášení také píše, že al-Káida na tyto "obětované" nezapomene a "pomstí je".

V Saúdské Arábii, která je spojencem USA, bylo v úterý popraveno 37 lidí. Pochybnosti o spravedlivosti soudů vyjádřila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Organizace Amnesty International poukázala na to, že většina popravených pocházela ze šíitské menšiny a byla obviněna ve vykonstruovaných procesech.

Podle AP byl nejméně jeden z popravených radikální sunnita. V Saúdské Arábii pak byla těla dvou z potrestaných vystavena na kůlech a jedním z nich byl právě tento sunnitský odsouzenec.

AQAP využívá chaosu, který v Jemenu vyvolává tamní konflikt. V minulosti kontrolovala velkou část území na jihu země, ale armáda a spojenecká arabská koalice ji vytlačila z větších měst. Zabývala se přípravou útoků na americké letecké společnosti a roku 2015 se přihlásila k útoku na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v Paříži.

autor: ČTK | 26. 4. 2019 15:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama